Miesięcznik Benefit – miesięcznik kadrowych, kierowników i dyrektorów HR

Strona główna » Praca » Prawo

Firma musi pobrać zaliczkę od nagrody pracownika

Fot. istockphoto.com
Organy podatkowe są zdania, że wygrane uzyskane w konkursach pracowniczych stanowią przychody ze stosunku pracy, od których należy pobrać podatek według zasad ogólnych.
więcej

Coaching może być benefitem

Fot. istockphoto.com
Opodatkowanie dodatkowego świadczenia pozapłacowego – coachingu – dla pracownika i osób zatrudnionych w ramach umów cywilnoprawnych podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
więcej

Częściowo odpłatne świadczenia pracownicze zwolnione z ZUS

Fot. istockphoto.com
W ostatnim czasie Zakłady Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wydały wiele pozytywnych decyzji w sprawie braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne od świadczeń pracowniczych częściowo finansowanych przez pracodawcę.
więcej

Sfinansowanie pracownikom soczewek kontaktowych

Fot. Waldek Sosnowski / AGENCJA GAZETA
Pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia swoim pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Ta ogólna norma prawna zawarta została w art. 207 Kodeksu pracy, szczegółowe regulacje określają natomiast rozporządzenia wykonawcze, do których wydania upoważniony został, na podstawie art. 23715 Kodeksu pracy, Minister Pracy i Polityki Socjalnej w porozumieniu z Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej.
więcej

Niania z ZFŚS

Fot. istockphoto.com
Sfinansowanie przez pracodawcę kosztów wynajęcia niani i dziennego opiekuna ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
więcej

Służbowy telefon a przychód pracownika

Telefon służbowy dla pracownika / Fot. istockphoto.com
Niewątpliwie jednym z najbardziej popularnych benefitów stosowanych przez pracodawców jest przekazywanie pracownikom telefonów komórkowych. Oczywiste jest to, iż mają one przede wszystkim ułatwiać pracownikom wykonywanie powierzonej im pracy. Niejednokrotnie jednak pracodawcy umożliwiają osobom zatrudnionym korzystanie z nich do celów prywatnych. W zależności zaś od przeznaczenia telefonu, powstają odmienne konsekwencje podatkowe.
więcej

Sale, SALE! Wyprzedaż!

Wyprzedaż w polskim centrum handlowym / Fot. sxc.hu
Po okresie świątecznym w sklepach i centrach handlowych rozpoczyna się oczekiwany przez wielu okres sezonowych wyprzedaży. W mediach pojawiają się relacje z wyprzedaży organizowanych przez amerykańskie supermarkety, podczas których klienci już od późnych godzin nocnych czekają przed szklanymi drzwiami na otwarcie domu towarowego, żeby tylko nikt ich nie wyprzedził w drodze po rabaty. Witryny sklepowe łudzą obietnicą zakupienia produktów ze zniżką nawet do 70%.
więcej

Okiem ZUS na okulary dla pracownika

Dofinansowanie pracownikom zakupu okularów lub soczewek kontaktowych / Fot. istockphoto.com
Wpatrywanie się w monitor komputerowy niewątpliwie osłabia wzrok, a najlepiej wiedzą o tym osoby, które przez cały dzień pracują przed włączonym komputerem. Z tego faktu doskonale zdają sobie również sprawę pracodawcy zatrudniający osoby do pracy przy komputerze i w związku z tym bardzo często zapewniają swoim pracownikom dofinansowanie do okularów lub soczewek kontaktowych.
więcej

Tablet jako benefit

Przekazanie narzędzi pracy może być dla pracownika cenną nagrodą, motywującą do wydajniejszej pracy / Fot. istockphoto.com
Niejednokrotnie przekazanie niektórych narzędzi pracy może być dla pracownika cenną nagrodą, motywującą do wydajniejszej pracy.
więcej

Nieodpłatne udostępnienie pracownikom wody, herbaty, kawy, cukru i mleka a podatek VAT

Pracodawcom zapewnia pracownikowi wiele udogodnień jak kawa, herbata, cukier / Fot. istockphoto.com
Niejednokrotnie przepisy prawa, zwłaszcza przepisy BHP, nakazują pracodawcom zapewnić pracownikowi wiele udogodnień.
więcej

Programy rabatowe dla pracowników korzystne podatkowo

Udzielanie rabatów na zakup produktów oferowanych przez spółkę pracownikom / Fot. istockphoto.com
W związku z licznymi pozytywnymi indywidualnymi interpretacjami podatkowymi istnieje możliwość uznania, iż – pod pewnymi warunkami – udzielanie rabatów na zakup produktów oferowanych przez spółkę pracownikom nie stanowi dla nich przychodu.
więcej

Samochód w trzech wymiarach

Samochód służbowy / Fot. istockphoto.com
Czyli pojazdy w stosunkach pracodawca-pracownik a ZUS i fiskus.
więcej

Dofinansowanie szkoleń pracowniczych – skutki podatkowe

szkolenie pracowników / Fot. istockphoto.com
Prawidłowe rozliczenie dofinansowania udzielonego pracownikom dotyczy prawie każdego pracodawcy – płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych, któremu zależy na rzetelnie wyszkolonym zespole. Aby jednak dofinansowanie kosztów szkolenia nie zostało obciążone dodatkowym wydatkiem, należy wcześniej zwrócić uwagę na kilka aspektów prawnych.
więcej

Zaproszenie na imprezę sylwestrową przez pracodawcę a przychód pracownika

impreza sylwestrowa / Fot. istockphoto.com
Jednym z bardziej atrakcyjnych świadczeń pozapłacowych może być zaproszenie pracowników na imprezę sylwestrową sfinansowaną przez pracodawcę.
więcej

Obowiązki wobec pracowników po przekształceniu firmy

Fot. sxc.hu
Z oczywistych względów przedsiębiorcy poszukują dla siebie najbardziej korzystnych form prowadzenia działalności gospodarczej. Co więcej, przepisy prawa umożliwiają zmianę przyjętej wcześniej formy organizacyjno-prawnej.
więcej

Preferencyjne odsetki nie są przychodem pracownika

pożyczka dla pracownika / Fot.istockphoto.com
Udzielenie przez pracodawcę niżej oprocentowanej pożyczki niż występująca na profesjonal-nym rynku nie stanowi opodatkowanego benefitu osoby zatrudnionej.
więcej

Przedszkole – domowe czy firmowe?

Promowanie prorodzinnych zachowań podmiotów rynku pracy / Fot.istockphoto.com
W dobie powszechnych narzekań na niski przyrost naturalny co pewien czas powraca temat potrzeby promowania prorodzinnych zachowań podmiotów rynku pracy.
więcej

Darowizna dla pracownika

Darowizna dla pracownika / Fot. istockphoto.com
Praktyka ukształtowała wiele form mających na celu wyrażenie przez pracodawcę uznania dla dotychczasowych osiągnięć pracownika oraz zachęty do kontynuowania przez niego zatrudnienia i motywacji do coraz efektywniejszego wykonywania przez niego pracy.
więcej

Zwrot wydatków za dojazd na rozmowę kwalifikacyjną

Czy można liczyć na zwrot wydatków za dojazd na rozmowę kwalifikacyjną / Fot. istockphoto.com
Nawet w okresie dużego bezrobocia znalezienie odpowiednio wykwalifikowanego i doświadczonego pracownika może być problematyczne i czasochłonne. Sytuacja jest jeszcze trudniejsza, gdy kandydaci spełniający odpowiednie kryteria mieszkają w znacznej odległości od siedziby przyszłego pracodawcy. Firmy poszukujące pracowników, chcące zachęcić konkretnego specjalistę do wzięcia udziału w kolejnym etapie rekrutacji, decydują się czasami na zwrot kosztów przejazdu i noclegu kandydata, co nie pozostaje obojętne z punktu widzenia rozliczenia z fiskusem.
więcej

Podstawowe przesłanki zwolnienia z opodatkowania odszkodowań wypłacanych pracownikom

odszkodowanie dla pracownika / Fot. istockphoto.com
Zgodnie z brzmieniem art. 21 ust 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ("updof"), zwolnieniu z opodatkowania podlegają otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych.
więcej

« · «« · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · »» · »


Reklama:

tel. kom: 508-548-308

Redakcja:

Newsletter


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowo-promocyjnych oraz na otrzymywanie od Spółki oraz podmiotów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. za pomocą środków komunikacji elektronicznej
... Rozwiń
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Spółkę, zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. Nr 101 poz. 926, ze zm.) w celach marketingowo-promocyjnych oraz wyrażam zgodę na otrzymywanie od Spółki i informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.). Jednocześnie wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych przez Spółkę podmiotom z Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. w celach marketingowo promocyjnych związanych z promocją lub reklamą produktów i usług oferowanych przez te podmioty jak również wyrażdam zgodę na otrzymywanie od tych podmiotów informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.) Zgody mogą być odwołane w każdym czasie. Administratorem danych osobowych jest Benefit IP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa ul. Canaletta 4, 00-099 Warszawa. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych i nie będą udostępniane innym odbiorcom. Ich podanie jest dobrowolne, a każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania oraz wyrażenia sprzeciwu wobec ich przetwarzania.