Miesięcznik Benefit – miesięcznik kadrowych, kierowników i dyrektorów HR

Strona główna » Praca » Prawo

Szkolenia pracownicze w świetle Kodeksu pracy oraz ustaw podatkowych

Fot. istockphoto.com
Szkolenia pracownicze są bardzo popularnym benefitem cenionym zarówno przez pracowników, którzy podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe, jak i pracodawców, którzy zyskują co-raz lepiej wykształconych pracowników. Czym więc dokładnie są szkolenia pracownicze rozumiane jako podnoszenie kwalifikacji zawodowych oraz jakie niosą ze sobą korzyści, uprawnienia i obowiązki?
więcej

Opodatkowanie odprawy emerytalnej

Fot. sxc.hu
Odprawa emerytalna stanowi jedną z form uznania i zarazem podziękowania ze strony pracodawcy pracownikowi, który kończy zatrudnienie w firmie w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego.
więcej

Programy motywacyjne oparte na pochodnych instrumentach finansowych

Fot. Krzysztof Żuczkowski/FORUM
Ostatnio na popularności zyskują programy motywacyjne dla pracowników lub członków zarządu oparte na tzw. pochodnych instrumentach finansowych. Poniżej przedstawiamy ich główne korzyści – zarówno w zakresie motywacji uczestników, jak i w aspekcie podatkowym.
więcej

Benefity dla odchodzących pracowników

Fot. Łukasz Ostalski/REPORTER
W niełatwym okresie kryzysu może dojść do sytuacji, w których niezbędna będzie mniej lub bardziej trwała zmiana struktury zatrudnienia w przedsiębiorstwie, oznaczająca w tym wypadku najczęściej zwolnienia pracowników. Jeżeli zamiarem pracodawcy nie jest pozostawienie (nierzadko wieloletnich) pracowników samym sobie, a przy tym zależy mu na utrzymaniu z nimi dobrych relacji, które w okresie prosperity ułatwią powrót do współpracy, warto rozważyć zaoferowanie zwalnianym usług z obszaru tzw. outplacementu, samodzielnie bądź przy pomocy wyspecjalizowanych podmiotów.
więcej

ZFŚS – kryterium socjalne

Imprezy integracyjne bądź wycieczki mogą zostać dofinansowane z ZFŚS / Fot. sxc.hu
Podstawy tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych określa ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (dalej ustawa o ZFŚS). Zgodnie z art. 1 ustawy o ZFŚS, ustawa określa zasady tworzenia przez pracodawców zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, zwanego dalej „funduszem”, i zasady gospodarowania środkami tego funduszu, przeznaczonego na finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z funduszu, na dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych oraz na tworzenie zakładowych żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego.
więcej

Firma musi pobrać zaliczkę od nagrody pracownika

Fot. istockphoto.com
Organy podatkowe są zdania, że wygrane uzyskane w konkursach pracowniczych stanowią przychody ze stosunku pracy, od których należy pobrać podatek według zasad ogólnych.
więcej

Coaching może być benefitem

Fot. istockphoto.com
Opodatkowanie dodatkowego świadczenia pozapłacowego – coachingu – dla pracownika i osób zatrudnionych w ramach umów cywilnoprawnych podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
więcej

Częściowo odpłatne świadczenia pracownicze zwolnione z ZUS

Fot. istockphoto.com
W ostatnim czasie Zakłady Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wydały wiele pozytywnych decyzji w sprawie braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne od świadczeń pracowniczych częściowo finansowanych przez pracodawcę.
więcej

Sfinansowanie pracownikom soczewek kontaktowych

Fot. Waldek Sosnowski / AGENCJA GAZETA
Pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia swoim pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Ta ogólna norma prawna zawarta została w art. 207 Kodeksu pracy, szczegółowe regulacje określają natomiast rozporządzenia wykonawcze, do których wydania upoważniony został, na podstawie art. 23715 Kodeksu pracy, Minister Pracy i Polityki Socjalnej w porozumieniu z Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej.
więcej

Niania z ZFŚS

Fot. istockphoto.com
Sfinansowanie przez pracodawcę kosztów wynajęcia niani i dziennego opiekuna ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
więcej

Służbowy telefon a przychód pracownika

Telefon służbowy dla pracownika / Fot. istockphoto.com
Niewątpliwie jednym z najbardziej popularnych benefitów stosowanych przez pracodawców jest przekazywanie pracownikom telefonów komórkowych. Oczywiste jest to, iż mają one przede wszystkim ułatwiać pracownikom wykonywanie powierzonej im pracy. Niejednokrotnie jednak pracodawcy umożliwiają osobom zatrudnionym korzystanie z nich do celów prywatnych. W zależności zaś od przeznaczenia telefonu, powstają odmienne konsekwencje podatkowe.
więcej

Sale, SALE! Wyprzedaż!

Wyprzedaż w polskim centrum handlowym / Fot. sxc.hu
Po okresie świątecznym w sklepach i centrach handlowych rozpoczyna się oczekiwany przez wielu okres sezonowych wyprzedaży. W mediach pojawiają się relacje z wyprzedaży organizowanych przez amerykańskie supermarkety, podczas których klienci już od późnych godzin nocnych czekają przed szklanymi drzwiami na otwarcie domu towarowego, żeby tylko nikt ich nie wyprzedził w drodze po rabaty. Witryny sklepowe łudzą obietnicą zakupienia produktów ze zniżką nawet do 70%.
więcej

Okiem ZUS na okulary dla pracownika

Dofinansowanie pracownikom zakupu okularów lub soczewek kontaktowych / Fot. istockphoto.com
Wpatrywanie się w monitor komputerowy niewątpliwie osłabia wzrok, a najlepiej wiedzą o tym osoby, które przez cały dzień pracują przed włączonym komputerem. Z tego faktu doskonale zdają sobie również sprawę pracodawcy zatrudniający osoby do pracy przy komputerze i w związku z tym bardzo często zapewniają swoim pracownikom dofinansowanie do okularów lub soczewek kontaktowych.
więcej

Tablet jako benefit

Przekazanie narzędzi pracy może być dla pracownika cenną nagrodą, motywującą do wydajniejszej pracy / Fot. istockphoto.com
Niejednokrotnie przekazanie niektórych narzędzi pracy może być dla pracownika cenną nagrodą, motywującą do wydajniejszej pracy.
więcej

Nieodpłatne udostępnienie pracownikom wody, herbaty, kawy, cukru i mleka a podatek VAT

Pracodawcom zapewnia pracownikowi wiele udogodnień jak kawa, herbata, cukier / Fot. istockphoto.com
Niejednokrotnie przepisy prawa, zwłaszcza przepisy BHP, nakazują pracodawcom zapewnić pracownikowi wiele udogodnień.
więcej

Programy rabatowe dla pracowników korzystne podatkowo

Udzielanie rabatów na zakup produktów oferowanych przez spółkę pracownikom / Fot. istockphoto.com
W związku z licznymi pozytywnymi indywidualnymi interpretacjami podatkowymi istnieje możliwość uznania, iż – pod pewnymi warunkami – udzielanie rabatów na zakup produktów oferowanych przez spółkę pracownikom nie stanowi dla nich przychodu.
więcej

Samochód w trzech wymiarach

Samochód służbowy / Fot. istockphoto.com
Czyli pojazdy w stosunkach pracodawca-pracownik a ZUS i fiskus.
więcej

Dofinansowanie szkoleń pracowniczych – skutki podatkowe

szkolenie pracowników / Fot. istockphoto.com
Prawidłowe rozliczenie dofinansowania udzielonego pracownikom dotyczy prawie każdego pracodawcy – płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych, któremu zależy na rzetelnie wyszkolonym zespole. Aby jednak dofinansowanie kosztów szkolenia nie zostało obciążone dodatkowym wydatkiem, należy wcześniej zwrócić uwagę na kilka aspektów prawnych.
więcej

Zaproszenie na imprezę sylwestrową przez pracodawcę a przychód pracownika

impreza sylwestrowa / Fot. istockphoto.com
Jednym z bardziej atrakcyjnych świadczeń pozapłacowych może być zaproszenie pracowników na imprezę sylwestrową sfinansowaną przez pracodawcę.
więcej

Obowiązki wobec pracowników po przekształceniu firmy

Fot. sxc.hu
Z oczywistych względów przedsiębiorcy poszukują dla siebie najbardziej korzystnych form prowadzenia działalności gospodarczej. Co więcej, przepisy prawa umożliwiają zmianę przyjętej wcześniej formy organizacyjno-prawnej.
więcej

« · «« · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · »» · »

Reklama:

tel. kom: 508-548-308

Redakcja:

Newsletter


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowo-promocyjnych oraz na otrzymywanie od Spółki oraz podmiotów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. za pomocą środków komunikacji elektronicznej
... Rozwiń
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Spółkę, zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. Nr 101 poz. 926, ze zm.) w celach marketingowo-promocyjnych oraz wyrażam zgodę na otrzymywanie od Spółki i informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.). Jednocześnie wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych przez Spółkę podmiotom z Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. w celach marketingowo promocyjnych związanych z promocją lub reklamą produktów i usług oferowanych przez te podmioty jak również wyrażdam zgodę na otrzymywanie od tych podmiotów informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.) Zgody mogą być odwołane w każdym czasie. Administratorem danych osobowych jest Benefit IP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa ul. Canaletta 4, 00-099 Warszawa. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych i nie będą udostępniane innym odbiorcom. Ich podanie jest dobrowolne, a każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania oraz wyrażenia sprzeciwu wobec ich przetwarzania.