Jak świetnie zmierzono to, czego mierzyć nie zamierzano – rzecz o braku trafności pomiarów.
więcej
Z Witoldem Moszyńskim - Dyrektorem ds. Rozwoju Pracowników PKP S.A. rozmawiał Piotr Czauderna
więcej
Efektywne procesy rekrutacji to zwykle jedno z największych wyzwań każdego działu kadr. Znalezienie pracownika kompetentnego, wykształconego, z bogatym doświadczeniem, a do tego odpowiedniego na dane stanowisko, to przedsięwzięcie, którego rezultaty nie zawsze są możliwe do przewidzenia.
więcej
Media społecznościowe to nieograniczone źródło informacji o potencjalnych kandydatach, które wpływają na zmianę w procesie rekrutacji. Do niedawna główne źródło kandydatów stanowiły tradycyjne reklamy zamieszczane w prasie czy internecie, dziś rekruterzy stają się aktywnymi poszukiwaczami pracowników. Jeszcze do niedawna za aktywny i bezpośredni kontakt z kandydatami odpowiadali headhunterzy – to oni mieli „wyłączność” na poszukiwanie talentów. Dziś dzięki portalom społecznościowym i ogromnym zasobom zamieszczonych w nich informacji każdy pracownik HR może być aktywnym uczestnikiem
więcej
Jeśli nie jesteście Państwo posiadaczami komórki i nie używacie internetu, ten tekst nie jest adresowany do Państwa.
więcej
Pracownicy działów personalnych czy zewnętrznych firm rekrutacyjnych przygotowujący i przeprowadzający procesy rekrutacyjne oraz selekcyjne są specjalistami w dziedzinie HR, ale najczęściej nie posiadają twardej wiedzy specjalistycznej w zakresie księgowości, finansów, logistyki, sprzedaży, marketingu, produkcji itd. A przecież to oni właśnie podejmują decyzje o wyborze kandydatów.
więcej
Jak skutecznie diagnozować talenty pracowników i przewidywać ich zachowania w środowisku pracy?
więcej
Testy sytuacyjne (situational judgement tests), zwane też testami oceny sytuacji, testami osądu sytuacyjnego lub testami kompetencyjnymi, to relatywnie mało znane w Polsce, ale zyskujące na popularności, narzędzie oceny kompetencji pracowniczych.
więcej
Chociaż rekrutacja i selekcja to procesy silnie ze sobą powiązane, to należy pamiętać, że nie są one tożsame. Rekrutacja nie jest synonimem selekcji, a selekcja – rekrutacji.
więcej
O tym, jak ważne jest dopasowanie osób w ramach zespołu, niech świadczy przykład słynnej kompanii „E” ze 101. Dywizji Powietrznodesantowej, której historia została najpierw opisana, a potem trafiła na ekrany jako miniserial „Kompania braci”.
więcej
Zarówno w biznesie, jak i w życiu prywatnym, jeśli chcemy osiągnąć przewagę, wyprzedzając swoich konkurentów, branding jest bardziej efektywny niż sprzedaż.
więcej
Prostokątny sufit w hali produkcyjnej ma wymiary 15 na 19 metrów i pokryty jest płytami w kształcie kwadratu o boku długości 1 metra. Jaka jest całkowita waga płyt przy założeniu, że każda z nich waży pół kilograma? Takie zadanie wbrew pozorom nie jest przeznaczone dla kandydata do pracy w hali produkcyjnej. Po co pracodawca je zadaje?
więcej
Rozmowa kwalifikacyjna (wywiad rekrutacyjny) to narzędzie wykorzystywane praktycznie w 100 proc. procesów rekrutacyjnych, ale jednocześnie o jednej z najniższych trafności prognostycznych od 0,00 do 0,25 (w porównaniu z metodą Assessment Centre wykorzystywaną tylko w 6 proc. procesów, która ma trafność prognostyczną od 0,40 do 0,75).
więcej
Rynek pracy w Polsce w poszczególnych latach ostatniej dekady określany był w publikacjach prasowych mianem rynku pracodawcy lub rynku pracownika. Jednak bez względu na to, jak jest to widziane okiem statystyki, pracodawcy twierdzą, że coraz trudniej pozyskać wykwalifikowanego pracownika, a pracownicy, że coraz trudniej jest znaleźć dobrą posadę. Jak to jest rzeczywiście?
więcej
Bez względu na stopień rozwoju organizacji, jej wielkość, branżę, stosowane systemy, procesy rekrutacyjne od lat opierają się na jednym dokumencie – CV.
więcej
Jak wygląda współczesny rynek rekrutacji? Dynamiczny, otwarty, wirtualny, nasycony pomysłami i nowymi trendami. Równocześnie jednak wymagający, zarówno dla pracowników, jak i pracodawców, którzy prześcigają się w wymyślaniu coraz bardziej atrakcyjnych metod przyciągnięcia najlepszych kandydatów do pracy
więcej
Rozmowa rekrutacyjna to nie tylko stres dla kandydata. To także stres dla rekrutującego, który obawia się o to, czy uda mu się znaleźć odpowiedniego kandydata. Dobre przygo-towanie do rozmowy rekrutacyjnej minimalizuje ryzyko popełnienia błędu, dlatego warto przed przystąpieniem do rekrutacji rozważyć kilka kwestii:
więcej
Jak wygląda współczesny rynek rekrutacji? Dynamiczny, otwarty, wirtualny, nasycony pomysłami i nowymi trendami. Równocześnie jednak wymagający, zarówno dla pracowni-ków, jak i pracodawców, którzy prześcigają się w wymyślaniu coraz bardziej atrakcyjnych metod przyciągnięcia najlepszych kandydatów do pracy.
więcej