Miesięcznik Benefit – miesięcznik kadrowych, kierowników i dyrektorów HR

Strona główna » Praca

Paszport, wiza, oświadczenie i co dalej? Jak skutecznie zarządzać pracownikami z Ukrainy

fot.istockphoto
Jednym z najpopularniejszych tematów związanych z pracą tymczasową jest w ostatnim czasie rekrutacja personelu z krajów wschodnich. Wraz z dynamicznymi zmianami na rynku pracy rośnie zapotrzebowanie na pracowników. Firmy mają jednak coraz większy problem z rekrutacją personelu w Polsce, stąd duże zainteresowanie krajami wschodnimi, na których czele ciągle jeszcze stoi Ukraina. Niewiele z nich jednak zdaje sobie sprawę z tego, że rekrutacja pracownika to tak naprawdę tylko wierzchołek góry lodowej.
więcej

Największy spadek zaangażowania Polaków od lat - Raport Aon Hewitt

Magdalena Warzybok Talent Director w Aon Hewitt fot. Aon Best Employers
Polska odnotowała w tym roku rekordowo niski poziom zaangażowania pracowników oraz historycznie najmniejsze zaangażowanie Polaków w pracę w stosunku do mieszkańców krajów europejskich. Aż 52% polskich pracowników nie czuje się zaangażowanych w wykonywaną pracę, a różnica pomiędzy Polską i Europą w tym zakresie osiągnęła rekordową wartość – 14%. Tak przedstawiają się wyniki najnowszego raportu Aon na temat zaangażowania pracowników. Badanie Aon Best Employers przeprowadzone zostało na grupie blisko 72 tysięcy respondentów ze 119 polskich firm.
więcej

Pracownicy z Ukrainy jako odpowiedź na dynamikę polskiego rynku pracy

fot. istockphoto
W ubiegłym roku w Polsce zatrudniono legalnie ponad 800 tys. cudzoziemców, z których najliczniejszą grupę, bo aż 92%, stanowili obywatele Ukrainy. Na przestrzeni kilku ostatnich lat można zaobserwować dynamiczny wzrost liczby wydawanych pozwoleń na pracę. Ponad to, pracodawcy coraz częściej deklarują chęć zatrudnienia cudzoziemca. Jak wynika z raportu przygotowanego przez jedną z agencji pracy, aż 39% ankietowanych przedsiębiorców wyraża chęć zatrudnienia obywateli Ukrainy. Jakie są przyczyny takich zmian w stosunku do zatrudniania cudzoziemców?
więcej

Strach obniża cenę i satysfakcję

fot.istockphoto
„Dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach” – głosi znane powiedzenie, które służy jako zasłona dymna, kiedy zaczyna się temat zarobków i wynagrodzeń. Mało kto jednak zna to powiedzenie w całości – ma ono bowiem drugą część, która brzmi: „Oni po prostu je mają”. A mają je dlatego, że negocjują i rozmawiają o pieniądzach na etapie negocjacji.
więcej

W poszukiwaniu pracy idealnej cz.1

fot.istockphoto
Większość ludzi w zachodnich społeczeństwach żyje w dwóch oddzielnych światach: świecie zawodowym i świecie prywatnym. Będąc w ciągłym niedoczasie, stara się wyrywać światu zawodowemu strzępy czasu, które mogą poświęcić pozazawodowym pasjom, rodzinie, znajomym. Nie zawsze się to udaje.
więcej

Rekrutacja przyspiesza. Kto nie dostosuje się do tempa zmian, ten przegra.

Marcin Darkowski, menedżer OLX Praca, odpowiada za monetyzację serwisu OLX w Polsce. Opiekuje się też kategorią OLX Praca i serwisem Fixly. Zanim dołączył do Grupy OLX przez ponad dwa lata był odpowiedzialny za strategię Avon w 19 krajach Europy Centralnej. Wcześniej jako konsultant w McKinsey and Company doradzał firmom z sektorów FMCG, logistycznego i finansowego m.in. w rozwoju palety produktów i organizacji sprzedaży.
Z Marcinem Dakowskim, menedżerem OLX Praca, rozmawiał Rafał Mikołaj Krasucki
więcej

Kiedy emocje biorą górę

fot.istockphoto
Stres stanowi nieodłączny element życia i jest naturalną reakcją organizmu. W internecie i w prasie bardzo często pojawiają się artykuły poruszające temat stresu, gdzie można spotkać się ze złotymi radami typu: „jak pozbyć się stresu”, „jak unikać stresu”, „jak okiełznać stres”. Niniejszy artykuł prezentuje trochę inne podejście do tematyki stresu, odbiegające od powszechnie przyjętych.
więcej

Sprzedawca vs sportowiec

fot.istockphoto
Na przestrzeni ostatnich lat można zauważyć spore zmiany zachodzące w procesie rekrutacji sprzedawców. Coraz częściej profil idealnego kandydata na to stanowisko tworzony jest pod okiem specjalistów zajmujących się typami psychologicznymi.
więcej

Kłopotliwe relacje z szefem

fot.istockphoto
Praca zawodowa stanowi przynajmniej trzecią część naszego życia, a co za tym idzie także kontakty zawodowe, w tym również z szefem, które dla wielu osób nie kojarzą się dobrze. Niestety wiele osób nie potrafi ułożyć sobie dobrych relacji z szefem i w żadnym razie nie zależy to od branży.
więcej

Mediacja pracownicza

fot.istockphoto
Mediacja pomiędzy pracodawcą a byłym pracownikiem. Case study.
więcej

Mobbing – kiedy ma miejsce i jakie wywołuje skutki

fot. istockphoto
Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest przeciwdziałanie mobbingowi. Powinność ta została określona w treści art. 943 Kodeksu pracy. Przepis ten ma niezwykle istotne znaczenie, gdyż ma na celu ochronę pracownika pod kątem jego godności i zdolności zawodowych. Niewątpliwie też korzystnym dla pracodawcy, z punktu widzenia jakości pracy, jest stworzenie pracownikom komfortowych warunków, w których nie dochodzi do zachowań noszących ustawowe znamiona mobbingu.
więcej

Pracodawco, witaj w erze ekonomii doświadczeń

fot.istockphoto
O tym, że rynek pracy zmienia się dosłownie z dnia na dzień, słyszał już każdy. Orientacja na potrzeby kandydata to nie trend, ale must-have każdej organizacji, która chce się utrzymać na rynku. Liczne źródła podają, że poziom bezrobocia spada, społeczeństwo się starzeje, a wskaźnik rotacji rośnie. Przerażającym faktem jest to, że w relatywnie krótkim czasie – od 2010 r. liczba osób w wieku produkcyjnym zmniejszyła się o 1 mln1.
więcej

(Nie)równe szanse na rynku pracy

fot.istockphoto
Międzynarodowe badania równouprawnienia kobiet i mężczyzn na rynku pracy pokazują, że sytuacja Polek jest stosunkowo dobra na tle innych państw – również tych zachodnioeuropejskich. Jednak ‒ jak wynika z najnowszego raportu Hays Poland „Kobiety na rynku pracy” ‒ do pełnej równości szans wciąż jest w Polsce daleko.
więcej

Urlop – co zrobić teraz, by potem efektywnie odpocząć

fot.istockphoto
Kiedy słońce coraz częściej zagląda przez okno, a sezon urlopowy zbliża się wielkimi krokami, wielu odlicza dni do urlopu i wyobraża sobie moment, kiedy po wielu miesiącach ciężkiej pracy zamknie za sobą drzwi i na tydzień lub dwa całkowicie odetnie się od spraw zawodowych.
więcej

Kolory w przestrzeni do pracy

fot.istockphoto
Barwy ścian w miejscu pracy mogą poprawiać jej wydajność… ale również wywoływać ospałość i zniechęcenie, a nawet nerwowość.
więcej

Outplacement – jak przygotować pracowników do zmian

fot.istockphoto
Obecny rynek pracy w Polsce charakteryzują zmiany, reorganizacje oraz przejęcia. Tym samym wiele firm staje przed koniecznością uruchomienia procesu zwolnień. W kolejnych miesiącach 2017 r. redukcje zatrudnienia zapowiadają sektory bankowy, telekomunikacyjny, energetyczny, sieci retail. Aby złagodzić ten proces i wesprzeć swoich pracowników w niełatwej sytuacji, pracodawcy coraz częściej sięgają po tzw. outplacement.
więcej

Obowiązkowe i zalecane badania pracowników

fot.istockphoto
Badania wstępne i okresowe często są bagatelizowane zarówno przez pracodawców, którzy traktują ich zlecanie jako jeden z obowiązków wynikających z przepisów Kodeksu pracy, jak i przez samych pracowników, którzy często uważają je za niepotrzebną formalność. Obie strony chcą to załatwić jak najszybciej i zapomnieć o sprawie na kolejnych kilka lat.
więcej

Komunikacja międzygatunkowa

Fot. Istockphoto
You’re my man! – mówi mi szef, prezes międzynarodowej dywizji na spotkaniu szefów regionów. Jest godzina 22.00. Panowie – jestem jedyną kobietą wśród tego znamienitego grona – wybierają się na piwo i bratwursta, a ja zastanawiam się, jak im powiedzieć, że jedyne, o czym marzę, to zdjąć szpilki po 17 godzinach – samolot do Hamburga był o 7.00 rano – i iść spać, zwłaszcza że jest to dzień, w którym natura nieubłaganie przypomina mi o pierwszorzędnej różnicy płci.
więcej

Pięć korzyści z ewaluacji w trakcie procesu dydaktycznego

Fot. Istockphoto
Wysoka praktyczność i użytkowość szkoleń jest obecnie powszechnym wymogiem na rynku, przynajmniej w sferze szkoleń projektowanych dla organizacji. Niezależnie od świadomości tego, że proces rozwojowy zaczyna się dużo wcześniej przed zajęciami z trenerem, a kończy się dużo później, sam czas przeznaczony na zajęcia z uczestnikami jest ważnym elementem i w sporej mierze zarówno forma, zakres, jak i koncepcja realizacji decydują o ostatecznej przydatności szkolenia.
więcej

Benefity wiążące pracowników z firmą

Fot. Istockphoto
Świadczenia pozapłacowe stają się już powoli standardem w wielu branżach. Pomysłowość pracodawców w tej kwestii jest dosyć duża, co widać na przykładzie branży IT. W firmach tych pracodawcy nie boją się inwestować w atrakcyjne benefity i prześcigają się w ich urozmaicaniu.
więcej

« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »


Reklama:

tel. kom: 508-548-308

Redakcja:

Newsletter


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowo-promocyjnych oraz na otrzymywanie od Spółki oraz podmiotów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. za pomocą środków komunikacji elektronicznej
... Rozwiń
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Spółkę, zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. Nr 101 poz. 926, ze zm.) w celach marketingowo-promocyjnych oraz wyrażam zgodę na otrzymywanie od Spółki i informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.). Jednocześnie wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych przez Spółkę podmiotom z Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. w celach marketingowo promocyjnych związanych z promocją lub reklamą produktów i usług oferowanych przez te podmioty jak również wyrażdam zgodę na otrzymywanie od tych podmiotów informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.) Zgody mogą być odwołane w każdym czasie. Administratorem danych osobowych jest Benefit IP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa ul. Canaletta 4, 00-099 Warszawa. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych i nie będą udostępniane innym odbiorcom. Ich podanie jest dobrowolne, a każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania oraz wyrażenia sprzeciwu wobec ich przetwarzania.