Miesięcznik Benefit – miesięcznik kadrowych, kierowników i dyrektorów HR

Strona główna » Praca

Mediacja pracownicza

fot.istockphoto
Mediacja pomiędzy pracodawcą a byłym pracownikiem. Case study.
więcej

Mobbing – kiedy ma miejsce i jakie wywołuje skutki

fot. istockphoto
Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest przeciwdziałanie mobbingowi. Powinność ta została określona w treści art. 943 Kodeksu pracy. Przepis ten ma niezwykle istotne znaczenie, gdyż ma na celu ochronę pracownika pod kątem jego godności i zdolności zawodowych. Niewątpliwie też korzystnym dla pracodawcy, z punktu widzenia jakości pracy, jest stworzenie pracownikom komfortowych warunków, w których nie dochodzi do zachowań noszących ustawowe znamiona mobbingu.
więcej

Pracodawco, witaj w erze ekonomii doświadczeń

fot.istockphoto
O tym, że rynek pracy zmienia się dosłownie z dnia na dzień, słyszał już każdy. Orientacja na potrzeby kandydata to nie trend, ale must-have każdej organizacji, która chce się utrzymać na rynku. Liczne źródła podają, że poziom bezrobocia spada, społeczeństwo się starzeje, a wskaźnik rotacji rośnie. Przerażającym faktem jest to, że w relatywnie krótkim czasie – od 2010 r. liczba osób w wieku produkcyjnym zmniejszyła się o 1 mln1.
więcej

(Nie)równe szanse na rynku pracy

fot.istockphoto
Międzynarodowe badania równouprawnienia kobiet i mężczyzn na rynku pracy pokazują, że sytuacja Polek jest stosunkowo dobra na tle innych państw – również tych zachodnioeuropejskich. Jednak ‒ jak wynika z najnowszego raportu Hays Poland „Kobiety na rynku pracy” ‒ do pełnej równości szans wciąż jest w Polsce daleko.
więcej

Urlop – co zrobić teraz, by potem efektywnie odpocząć

fot.istockphoto
Kiedy słońce coraz częściej zagląda przez okno, a sezon urlopowy zbliża się wielkimi krokami, wielu odlicza dni do urlopu i wyobraża sobie moment, kiedy po wielu miesiącach ciężkiej pracy zamknie za sobą drzwi i na tydzień lub dwa całkowicie odetnie się od spraw zawodowych.
więcej

Kolory w przestrzeni do pracy

fot.istockphoto
Barwy ścian w miejscu pracy mogą poprawiać jej wydajność… ale również wywoływać ospałość i zniechęcenie, a nawet nerwowość.
więcej

Outplacement – jak przygotować pracowników do zmian

fot.istockphoto
Obecny rynek pracy w Polsce charakteryzują zmiany, reorganizacje oraz przejęcia. Tym samym wiele firm staje przed koniecznością uruchomienia procesu zwolnień. W kolejnych miesiącach 2017 r. redukcje zatrudnienia zapowiadają sektory bankowy, telekomunikacyjny, energetyczny, sieci retail. Aby złagodzić ten proces i wesprzeć swoich pracowników w niełatwej sytuacji, pracodawcy coraz częściej sięgają po tzw. outplacement.
więcej

Obowiązkowe i zalecane badania pracowników

fot.istockphoto
Badania wstępne i okresowe często są bagatelizowane zarówno przez pracodawców, którzy traktują ich zlecanie jako jeden z obowiązków wynikających z przepisów Kodeksu pracy, jak i przez samych pracowników, którzy często uważają je za niepotrzebną formalność. Obie strony chcą to załatwić jak najszybciej i zapomnieć o sprawie na kolejnych kilka lat.
więcej

Komunikacja międzygatunkowa

Fot. Istockphoto
You’re my man! – mówi mi szef, prezes międzynarodowej dywizji na spotkaniu szefów regionów. Jest godzina 22.00. Panowie – jestem jedyną kobietą wśród tego znamienitego grona – wybierają się na piwo i bratwursta, a ja zastanawiam się, jak im powiedzieć, że jedyne, o czym marzę, to zdjąć szpilki po 17 godzinach – samolot do Hamburga był o 7.00 rano – i iść spać, zwłaszcza że jest to dzień, w którym natura nieubłaganie przypomina mi o pierwszorzędnej różnicy płci.
więcej

Pięć korzyści z ewaluacji w trakcie procesu dydaktycznego

Fot. Istockphoto
Wysoka praktyczność i użytkowość szkoleń jest obecnie powszechnym wymogiem na rynku, przynajmniej w sferze szkoleń projektowanych dla organizacji. Niezależnie od świadomości tego, że proces rozwojowy zaczyna się dużo wcześniej przed zajęciami z trenerem, a kończy się dużo później, sam czas przeznaczony na zajęcia z uczestnikami jest ważnym elementem i w sporej mierze zarówno forma, zakres, jak i koncepcja realizacji decydują o ostatecznej przydatności szkolenia.
więcej

Benefity wiążące pracowników z firmą

Fot. Istockphoto
Świadczenia pozapłacowe stają się już powoli standardem w wielu branżach. Pomysłowość pracodawców w tej kwestii jest dosyć duża, co widać na przykładzie branży IT. W firmach tych pracodawcy nie boją się inwestować w atrakcyjne benefity i prześcigają się w ich urozmaicaniu.
więcej

Faworyzowanie pracowników

Fot. istockphoto
Każdy, kto ma rodzeństwo, chociaż raz doświadczył niepokoju spowodowanego poczuciem, że rodzice faworyzują brata lub siostrę. Nikt tak jak dzieci nie jest wrażliwy na wszelkie objawy faworyzowania przez rodziców. Okazuje się, że wraz z wiekiem człowiek nie traci tej szczególnej umiejętności. W dzieciństwie ciepłe słowo czy przytulenie rozwiązywało problem, w dorosłym życiu problem rośnie razem z człowiekiem, a przenoszony na relacje szef–podwładni staje się destruktywną siłą niszczącą atmosferę w pracy.
więcej

Wyzwania skutecznej rekrutacji

Fot. iStock
Aż 88 proc. przedsiębiorców zadeklarowało, że wiedzą, jak istotny jest wizerunek pracodawcy – taki obraz świadomości wyłania się z badania przeprowadzonego przez firmę BIGRAM pt. „Wyzwania rekrutacji. Jak pozyskać i zatrzymać wartościowych pracowników”, zrealizowanego w czwartym kwartale 2016 r.
więcej

Mediuj na zgodę

Fot. iStock
Jest niczym chleb powszedni. Wkrada się zawsze tam, gdzie są ludzie. Im bardziej zażyłe relacje, tym większe ryzyko, by zagościł wśród ludzi… i nieźle namieszał. Czy konflikt w miejscu pracy musi kończyć się wygraną jednej ze stron? Jak zastosować mediację w miejscu pracy?
więcej

Strategia zwolnień

Fot. iStock
Metoda przygotowania restrukturyzacji mówi wiele o kulturze firmy, a odpowiednie jej przeprowadzenie może obniżyć znacząco skutki społeczne i ekonomiczne. Działania te jednakże nie należą do łatwych przedsięwzięć.
więcej

Firmy dbają o rodziców

Fot. PeopleImages
Rodzic, pomimo wielu nowych obowiązków, nadal jest wartościowym pracownikiem. W związku z wieloma zadaniami rodzice potrafią dobrze organizować czas, mają dużą motywację do pracy i cenią sobie stabilność zawodową i finansową. Jedną z ważniejszych potrzeb młodych rodziców jest bezpieczeństwo własne i swojej rodziny.
więcej

Kariera jest jak puzzle

Fot. iStock
Każdy człowiek w swoim życiu przynajmniej raz układał puzzle. Ciekawe, czy każdy, kto zaczął to robić, ułożył je do końca, aż przedstawiły pełny obraz, taki, jaki widniał w instrukcji. Aby przekonać się o tym, jak ważny jest podjęty tutaj wątek, wystarczy cofnąć się myślami do tego momentu i przypomnieć sobie, jakie uczucia towarzyszyły układaniu puzzli oraz w jaki sposób czynność ta była wykonywana.
więcej

Stres w pracy, czyli jak oswoić wroga

Fot. iStock
Stres może być wrogiem, ale można też myśleć o nim jak o sprzymierzeńcu. Jest on sygnałem, że organizm domaga się odpoczynku albo szef narusza nasze granice. W naukowej definicji stres stanowi reakcję organizmu na konfrontację z sytuacją trudną i może objawiać się zarówno na poziomie psychicznym, jak i somatycznym.
więcej

Udział w imprezie integracyjnej nie stanowi przychodu podatkowego

Fot. iStock
Pikniki rodzinne, spartakiady sportowe, mecze siatkówki na plaży to tylko niektóre z letnich imprez organizowanych przez pracodawców. Niezależnie od formy oraz rodzaju takich przedsięwzięć łączy je jedno: wszystkie mają na celu integrację pracowników, poprawę komunikacji wewnętrznej i motywacji do pracy oraz budowanie więzi w zespołach.
więcej

Lean thinking w świecie usług

Fot. iStock
Stabilność biznesu to nic innego jak wykorzystywanie potencjału dostępnych zasobów w optymalny sposób. Zużywanie ich w odpowiedniej ilości, stosownym czasie oraz przez dobrze dobranych pracowników. Efekt to wartość dodana produktu lub usługi, za którą klient gotów jest zapłacić, oraz bardziej skuteczni i lojalni pracownicy. Brzmi ciekawie? Oto skutki wdrożenia metody lean thinking.
więcej

« · «« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »

Reklama:

tel. kom: 508-548-308

Redakcja:

Newsletter


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowo-promocyjnych oraz na otrzymywanie od Spółki oraz podmiotów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. za pomocą środków komunikacji elektronicznej
... Rozwiń
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Spółkę, zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. Nr 101 poz. 926, ze zm.) w celach marketingowo-promocyjnych oraz wyrażam zgodę na otrzymywanie od Spółki i informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.). Jednocześnie wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych przez Spółkę podmiotom z Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. w celach marketingowo promocyjnych związanych z promocją lub reklamą produktów i usług oferowanych przez te podmioty jak również wyrażdam zgodę na otrzymywanie od tych podmiotów informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.) Zgody mogą być odwołane w każdym czasie. Administratorem danych osobowych jest Benefit IP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa ul. Canaletta 4, 00-099 Warszawa. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych i nie będą udostępniane innym odbiorcom. Ich podanie jest dobrowolne, a każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania oraz wyrażenia sprzeciwu wobec ich przetwarzania.