Wyłącznie umowy na czas nieokreślony, za to z długim okresem próbnym – takich regulacji na rynku pracy chce Komisja Europejska. Eksperci są za, o ile stała umowa będzie bardziej liberalna niż dotychczas.
więcej
Etapy osiągania podstawowych celów działania organizacji oraz realizacja polityki wynagradzania wymagają odpowiednio ukierunkowanego doboru poszczególnych narzędzi płacowych. Kluczową kwestią wydaje się w tym względzie atrakcyjność oferowanego przez firmę portfela płacowego oraz właściwe kształtowanie wewnętrznej struktury wynagrodzeń.
więcej
Wyłącznie umowy na czas nieokreślony, za to z długim okresem próbnym – takich regulacji na rynku pracy chce Komisja Europejska. Eksperci są za, o ile stała umowa będzie bardziej liberalna niż dotychczas.
więcej
Wartościowanie stanowisk pracy wydaje się jednym z mniej rozpowszechnionych narzędzi HR. Dzieje się tak, pomimo że pierwsze metody tego typu zaczęły powstawać wraz z rozwo-jem wielkiego przemysłu na przełomie XIX i XX wieku, a wartościowanie pracy w kształcie obecnie znanym ukształtowało się w latach 50. ubiegłego wieku. W niniejszym artykule spró-buję przybliżyć, czym jest wartościowanie i jakie jest zastosowanie jego wyników.
więcej
Nie od dziś wiadomo, że drzewo posadzone w bliskości starszych drzew wzrośnie większe i piękniejsze niż takie, które zasadzimy na pustkowiu. Podobnie jest z naszymi pracownikami. Aby ich umiejętności przyniosły nam najwięcej korzyści (a pracownikom jak najwięcej satysfakcji) – wymagają zakorzenienia w wiedzy i doświadczeniu pracowników z większym stażem. Tym specyficznym „zakorzenianiem” jest właśnie mentoring – zjawisko tyleż popularne, co enigmatyczne. Artykuł ten przybliża zatem osobom odpowiedzialnym w swoich organizacjach za rozwój pracowników ideę mentoringu i wskazówki pomocne przy projektowaniu jego etapów.
więcej
Systemy ocen spełniają dwie podstawowe funkcje: służą do oceny wyników pracy oraz wspierają planowanie rozwoju pracowników. Czy firma może funkcjonować bez systemu ocen? Okazuje się, że około 60 proc. polskich firm nie stosuje i nie stosowało ocen pracowniczych, co staje się przykrą rzeczywistością i perspektywą dla świadomego zarządzania kapitałem ludzkim.
więcej
Polskie firmy coraz śmielej zdobywają rynki na tyle egzotyczne, że szczepienia w związku z wyjazdem biznesowym zaczynają być standardem. Pracodawcy nie zastanawiają się już, czy pracownika zaszczepić, tylko jakie konsekwencje podatkowe wywołuje sfinansowanie pracownikom szczepień w związku z podróżą służbową.
więcej
Nagrody otrzymane w konkursach organizowanych dla pracowników przychód ze stosunku pracy czy przychód opodatkowany ryczałtowo?
więcej
Decydując się na wdrożenie firmowej sieci WWW, wkraczamy na ścieżkę możliwości, których nie zapewnią nam drukowane publikacje. Jak się nie pogubić w tym gąszczu podstron i hiperłączy? Wystarczy pamiętać o kilku zasadach.
więcej
Pracownicy działów HR mają świetne pomysły, dużo chęci i wykazują wiele zaangażowania w pracę. Zależy im na pozytywnej, owocnej współpracy z biznesem. Często jednak spotykają się z kuluarowymi komentarzami: „a po co to?”, „znowu coś wymyślają”, „zabierają nam czas” itp.
więcej
Ludzie są największą wartością organizacji. Od ich zaangażowania w pracę zależy satysfakcja klienta i poziom wyników finansowych przedsiębiorstwa. Dlatego tak ważne jest, by utrzymywać je na najwyższym poziomie. Tylko tacy pracownicy budują pozytywny wizerunek pracodawcy. A tylko taki wizerunek przyciąga najlepszych kandydatów.
więcej
W teorii ekonomii są cztery czynniki wpływające na długookresową zdolność gospodarki do – na potrzeby tego artykułu nazwijmy to – zwiększania PKB. Są nimi: kapitał, zasoby naturalne, technologia oraz zasoby siły roboczej. Zasoby naturalne – liczymy tutaj na gaz łupkowy, choć to perspektywa wielu lat, na inne rewolucje w tym zakresie raczej nie ma co liczyć (na przykład znalezienie złóż złota). Technologia – czyli Research and Development, inwestowanie w badania, patenty itp. W tym obszarze również póki co Polska ma wiele do zrobienia
więcej
Kiedy nie ma spójności (zrozumienia) pomiędzy działem handlowym a zespołem HR w firmie, można się spodziewać, że w niedługim czasie zarówno struktura firmy, jak i sami ludzie w niej zatrudnieni odczują to dotkliwie.
więcej
Czy można zwiększyć skuteczność projektów szkoleniowych i doradczych?
więcej
O postulatach Solidarności, związkach zawodowych, doborze kadr i kwalifikacjach oraz potrzebie pracy z Lechem Wałęsą rozmawia Jacek Babiel.
więcej
Pokolenie urodzonych w latach 80. jest przedmiotem wielu dyskusji i kontrowersji. I chociaż od niedawna depcze mu po piętach pokolenie Z (osób urodzonych po 1990 roku), które już wchodzi na rynek pracy, to temat pokolenia Y ciągle wzbudza emocje.
więcej
Komentarz do wyników badania portalu Pracuj.pl i IIBR.
więcej
Sytuacja na rynku pracy w naszym kraju, zmiany i przekształcenia gospodarcze powodują, że niektóre zawody znikają, a inne ulegają modyfikacjom. Umiejętności, które dziś są pożądane na rynku, za kilka lat mogą się okazać całkowicie nieprzydatne.
więcej