Miesięcznik Benefit – miesięcznik kadrowych, kierowników i dyrektorów HR

Strona główna » Praca

Złe wiadomości

Szef, który potrafi otwarcie mówić o problemach, daje poczucie bezpieczeństwa współpracowników / Fot. istockphoto
Co brać pod uwagę przy tym niełatwym zadaniu? Jak przekazywać złe wieści?
więcej

Zła kultura w biznesie

W biznesie bezmyślny kult sukcesu pociąga za sobą wiele niebezpieczeństw / Fot. istockphoto
Świat uwielbia zwycięzców, a przegranych się wstydzi. Podziwiamy tych, którym się udało, a o milionach przeciętnych lub przegranych nie chcemy pamiętać.
więcej

Większa sprzedaż przy mniejszej liczbie handlowców

Każda organizacja powinna wypracować własny model sprzedaży / Fot. istockphoto
Jak zbudować strukturę działu sprzedaży, by przekładała się na lepsze wyniki?
więcej

Onboarding

Onboarding pomaga wprowadzić nowego pracownika w struktury organizacji / Fot. istockphoto
Proces adaptacji pracownika w nowym otoczeniu zawodowym może wesprzeć budowanie wizerunku pracodawcy, już w pierwszych tygodniach pracy. By go wesprzeć warto sięgnąć po onboarding.
więcej

Depresja w zespole

Warto tworzyć środowisko pracy promujące zdrowie psychiczne i odpoczynek / Fot. istockphoto
Na kursach menedżerskich dużo miejsca poświęca się psychologii motywacji pracowników. Mówi się o tym, jak budować ich zaangażowanie, zwiększać efektywność, wpływać na stopień zgrania zespołu. Zadziwiające, że funkcjonowaniu pracownika po drugiej stronie bieguna nie poświęca się czasu niemalże zupełnie.
więcej

Specjaliści HR pilnie poszukiwani

Więcej ofert pracy w małych firmach / Fot. istockphoto
Znamy najnowszy raport Pracuj.pl „Rynek Pracy Specjalistów” dotyczący drugiego kwartału bieżącego roku.
więcej

Wykorzystanie dochodów odroczonych w wynagradzaniu

Fot. istockphoto.com
Bodźce długoterminowe (long term incentives), nazywane też dochodami odroczonymi (deferred compensation), stanowią wynagrodzenie wypłacane w dalszej perspektywie, związane z miernikami wyników firmy ocenianymi za ten sam długi okres.
więcej

Rzetelność

Fot. istockphoto.com/ Rzetelność wymaga dogłębnej wiedzy zawodowej.
Każdy z nas jest lub może być w czymś naprawdę dobry. Niestety to, co buduje nasz potencjał, nie zawsze jest odpowiednio wykorzystywane w sferze zawodowej – a szkoda. Według badań M. Buckinghama tylko 18 proc. ludzi ma okazję niemal codziennie wykorzystywać w pracy swoje talenty.
więcej

Praca, nie tylko sezonowa

Fot. istockphoto.com / Pracę znajdziesz w branży transport, logistyka, komunikacja.
Szukasz pracy? Największe szanse w najbliższych trzech miesiącach będziesz miał w branży transport, logistyka, komunikacja oraz handel detaliczny i hurtowy. Taki obraz wyłania się z najnowszego, opublikowanego we wtorek, 9 czerwca br. raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia dotyczącego prognoz na krajowym i zagranicznym rynku pracy w lipcu, sierpniu i wrześniu br
więcej

Księga zarządzania kryzysowego w organizacji cz. 1

Niewyciągnięcie wniosków z kryzysu może się okazać największym kryzysem w firmie / Fot. istockphoto
W dziejach ludzkości hierarchia tego, co najbardziej pożądane, zmieniała się kilkakrotnie. Najpierw były to konkretne dobra: metal, sól, drewno, tkaniny, kamienie szlachetne. Z biegiem czasu, prawdopodobnie dzięki Fenicjanom, najcenniejszy stał się pieniądz, za który można było nabyć określone dobro. Dziś najistotniejsza jest informacja, a dokładniej zarządzanie nią.
więcej

Transforming leadership

Fot. istockphoto.com
„Bądź zmianą, którą chcesz ujrzeć w świecie” – powiedział Gandhi, którego bez wątpienia można nazwać transformującym liderem.
więcej

Employer branding kontra e-rzeczywistość

Fot. istpockphoto.com
Dużej części firm wydaje się, że PR jest magicznym narzędziem pomagającym zbudować wizerunek w sieci, bez odniesienia do tego, jak to wygląda w rzeczywistości. Połowicznie mają rację: owszem, na postrzeganie firmy online można wpływać. Jeżeli jednak praktyka odbiega od tego, co jest prezentowane w Internecie, wówczas wypracowana opinia przestaje być spójna i cała magia pryska w mgnieniu oka.
więcej

Igrek to wartościowy pracownik

Fot. istockphoto.com
W powszechnej świadomości pokolenie Y jawi się jako generacja roszczeniowa, nielojalna i leniwa.
więcej

Kluczowa kompetencja sprzedawcy

Fot. istockphoto.com
Zmienność na stanowiskach sprzedażowych jest zmorą działów personalnych, menedżerów i dyrektorów sprzedaży. Kosztów związanych z rekrutacją, wdrożeniem i motywowaniem nowych sprzedawców można by w znacznej części uniknąć przez włączenie w profil kompetencyjny sprzedawcy kluczowej dla odniesienia sukcesu kompetencji, o jakiej niestety zapominamy.
więcej

Customer Experience Management & Customer Journey Map

Fot. istockphoto.com
W świecie VUCA (Volatility – ulotnym, Uncertainty – nieprzewidywalnym, Complexity – złożonym, Ambiguity – niejasnym), gdzie wszystko jest replikowalne, zarządzanie doświadczeniami klientów (Customer Experience Management - CEM) już w najbliższej przyszłości może okazać się decydujące w walce o lojalność klientów.
więcej

Prokrastynacja kontra „prokrastynacja”

Fot. istockphoto.com
„Co masz zrobić dzisiaj, zrób pojutrze, będziesz mieć dwa dni wolnego”.
więcej

Istota elastycznych systemów wynagrodzeń

Fot. istockphoto.com
Uwarunkowania współczesności stawiają funkcjonujące na rynku przedsiębiorstwa wobec konieczności wprowadzania ciągłych zmian i doskonalenia procesów zarządzania, co wiąże się z potrzebą uelastyczniania we wszystkich sferach działalności. Dotyczy to również wynagrodzeń, które jako główny składnik kosztów pracy oraz podstawowe narzędzie motywowania mogą skutecznie przyczyniać się do budowania ich przewagi konkurencyjnej.
więcej

Przedszkole dla dzieci pracowników

Fot. istockphoto.com
Wysokie koszty utworzenia i prowadzenia przyzakładowego przedszkola oraz brak miejsca to główne powody niewielkiej aktywności polskich przedsiębiorców w zakładaniu tego typu placówek. Wkrótce może się to zmienić, bo już jesienią ub. roku premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że w latach 2015−2020 w ramach środków europejskich i specjalnego systemu ulg w podatku CIT na wsparcie tworzenia przyzakładowych żłobków i przedszkoli przeznaczonych zostanie ponad 2 mld zł.
więcej

Polubić zmianę

Fot. istockphoto.com
Zamierzasz wprowadzać zmiany w firmie? Przygotuj się na porażkę. Statystyki są nieubłagane – ok. 2/3 z wszystkich procesów transformacji kończy się powrotem do starych nawyków i zachowań1.
więcej

Przeciętność nie oznacza bezpieczeństwa

Fot. istockphoto.com
Wrodzony instynkt podpowiada nam, by zrobić wszystko, by zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa. Wiele osób uważa, że jedną z metod uzyskania bezpieczeństwa kariery zawodowej jest zajęcie odpowiedniego miejsca w hierarchii i wykonywanie pracy w taki sposób, by nie wyróżniać się przesadnie na tle otoczenia. Jednak fakty dowodzą, że bezpieczeństwo jest przywilejem nielicznych.
więcej

« · «« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »

Reklama:

tel. kom: 508-548-308

Redakcja:

Newsletter


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowo-promocyjnych oraz na otrzymywanie od Spółki oraz podmiotów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. za pomocą środków komunikacji elektronicznej
... Rozwiń
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Spółkę, zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. Nr 101 poz. 926, ze zm.) w celach marketingowo-promocyjnych oraz wyrażam zgodę na otrzymywanie od Spółki i informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.). Jednocześnie wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych przez Spółkę podmiotom z Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. w celach marketingowo promocyjnych związanych z promocją lub reklamą produktów i usług oferowanych przez te podmioty jak również wyrażdam zgodę na otrzymywanie od tych podmiotów informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.) Zgody mogą być odwołane w każdym czasie. Administratorem danych osobowych jest Benefit IP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa ul. Canaletta 4, 00-099 Warszawa. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych i nie będą udostępniane innym odbiorcom. Ich podanie jest dobrowolne, a każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania oraz wyrażenia sprzeciwu wobec ich przetwarzania.