Miesięcznik Benefit – miesięcznik kadrowych, kierowników i dyrektorów HR

Strona główna » Praca

Kręgosłup w „biurowej” formie

Fot. istockphoto.com
Tempo, w jakim żyje współczesny świat, oraz daleko posunięta informatyzacja codziennych czynności narzuciły nam „siedzący” styl życia.
więcej

Kobiety na rynku pracy

Fot. istockphoto.com
Coraz częściej słyszane hasła feministyczne, coraz głośniejsze żądania walki z męską supremacją czy fatalistyczne, emocjonalne nawoływania do wyjścia spod paternalistycznej zwierzchności mężczyzny – to często może być dla postronnych obserwatorów drażniące.
więcej

Co firma, to kultura organizacyjna

Fot. istockphoto.com
Kultura organizacyjna firm i tworzone przez nie środowisko pracy mogą się znacznie od siebie różnić. Organizacje globalne starają się budować uniwersalne systemy, jednak ich rodowód i charakter działalności zawsze mają wpływ na sposób komunikowania się, rozwiązywania problemów czy kształtowania codziennych relacji.
więcej

Brief, czyli mapa projektu

Fot. sxc.hu
Niezbędny element w realizacji działań Employer Branding. Pomaga uporządkować pomysł, określić ramy wykonania, a także przewidzieć ewentualne zagrożenia. Bez niego trudno o sukces kampanii czy nawet pojedynczego projektu wizerunkowego.
więcej

Świadome przywództwo

Fot. istockphoto.com
Jak zapewne wiesz, na szczycie większości przedsiębiorstw, organizacji czy też korporacji stoi przywódca. Od umiejętności tej osoby zależy to, czy firma będzie zmierzała w założonym wcześniej kierunku, czy będzie spełniała misję, którą sobie wyznaczyła, a także czy będzie generowała zysk i ciągle się rozwijała, aby z każdym rokiem coraz lepiej radzić sobie z konkurencją na rynku.
więcej

Inteligencja emocjonalna – jak ją rozwijać

Fot. sxc.hu
Rozwijanie inteligencji emocjonalnej polega na zwracaniu uwagi na te aspekty życia, w których napotykasz opór, tak jak samolot napotyka opór podczas lotu. Rich Handley
więcej

Edukacyjna turystyka

Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja Gazeta
Z danych opublikowanych przez CBOS wynika, iż na dziesięciu polskich studentów czworo jest gotowych do podjęcia pracy poza granicami kraju, 18 proc. zaś rozważa taką możliwość, o ile oferta będzie wystarczająco atrakcyjna.
więcej

Automatyzacja pracy HR

Fot. Tomasz Wawer/FORUM
Budowa wewnętrznego portalu w połączeniu z contact center prowadzi do zwiększenia samodzielności, a zarazem efektywności pracowników.
więcej

Jak bronić się przed manipulacją?

Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Gazeta
Im wcześniej zdamy sobie sprawę z tego, że zdarzają się w naszym otoczeniu kontrahenci, podwładni czy przełożeni, których pobudki nie są krystalicznie czyste, tym lepiej – dla naszego zawodowego rozwoju, a przede wszystkim jednak dla stanu naszej psychiki.
więcej

Odczarować feedback

Czy potrafimy przyjąć feedback?
Aby móc powiedzieć prawdę, potrzeba dwóch osób – kogoś, kto ją powie, i kogoś, kto jej wysłucha – napisał Henry David Thoreau. W organizacjach uczymy się dawać feedback, a czy potrafimy go przyjąć?
więcej

Jak skutecznie zarządzać nowym zespołem?

Praca na kierowniczym stanowisku wiąże się z wieloma wyzwaniami / Fot. istockphoto.com
Praca na kierowniczym stanowisku wiąże się z wieloma wyzwaniami. Dostosowanie się do kultury organizacyjnej, zbudowanie zespołu, a w końcu skuteczne zarządzanie stanowi często ogromną próbę. Jedno jest pewne – prosty przepis na sukces nie istnieje. Istnieje jednak kilka wskazówek, które przy odpowiednio ciężkiej pracy mogą pomóc wejść na „zieloną ścieżkę”.
więcej

Etapy kierowania zespołem

Za sukces w osiągnięciu celu zawsze odpowiedzialni są ludzie / Fot. istockphoto.com
Efektywność pracy i koncentracja na zadaniach świadczą o tym, że proces kształtowania się zespołu przebiegł pomyślnie.
więcej

Prezent zapakowany w konflikt

Fot. istockphoto.com
Czy polskie przedsiębiorstwa świadomie dbają o skuteczne i etyczne rozwiązywanie konfliktów w swoich firmach?
więcej

Ocena okresowa i co dalej...

Ocena okresowa pracowników / Fot. istockphoto.com
Wielokrotnie słyszałam głosy menedżerów, którzy w obliczu kolejnej obowiązkowej oceny okresowej mówili: „Po co, przecież ja znam swojego pracownika, rozmawiamy codziennie”.
więcej

Cel czy efekt? Coaching zaawansowanych rezultatów

Coaching zaawansowanych rezultatów / Fot. istockphoto.com
Coaching posługuje się, jak mało która dyscyplina, pojęciem celu. Cel ma być precyzyjny, pozytywnie sformułowany, zwymiarowany, określony w czasie, zwizualizowany itd. Ja dodaję do tego efekt – ważne rozróżnienie. Cel określa kierunek, efekt zaś skutek.
więcej

Efektywne rozwiązywanie konfliktów

Rrozwiązywanie konfliktów w pracy / Fot. istockphoto.com
Konflikt – czym on jest? Czy zawsze musi się kojarzyć z czymś złym? Jak może nam pomóc w zmianie i zaangażowaniu?
więcej

Cele mantrą HR-owca

Fot. sxc.hu
Czy zdarzyło ci się kiedyś usłyszeć o szkoleniach, które kwitowane były przez uczestników jako strata czasu i pieniędzy?
więcej

Outplacement, czyli po co inwestować w odchodzących pracowników?

Outplacement / Fot. istockphoto.com
„Życie składa się z przywitań i pożegnań” – powiedział kiedyś Wiktor Hugo. Słuszne stwierdzenie, do którego nie mniej słuszny wydaje się komentarz, iż jakość tych przywitań i pożegnań stanowi smak życia.
więcej

Jak zaplanować skuteczną kampanię rekrutacyjną?

Planowanie kampanii  / Fot. istockphoto.com
Kampania rekrutacyjna to nie tylko działania marketingowe mające na celu pozyskiwanie najlepszych kandydatów na wyznaczone stanowiska pracy, ale też budowanie wizerunku firmy. Ciekawy pomysł nie wystarczy, niezbędna jest także efektywna strategia działania.
więcej

Zdrowie i życie pracownika

Ubezpieczanie ze względu na formę zatrudnienia / Fot. istockphoto.com
Wypadek przy pracy, uraz czy choroba pracownika to sytuacje, które dla pracodawcy oznaczają przeorganizowanie pracy lub wręcz szukanie nowej kadry. Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę z ewentualnych konsekwencji zdarzeń losowych oraz chorób i decyduje się na objęcie zatrudnionych osób rozwiązaniami chroniącymi zarówno życie, jak i zdrowie.
więcej

« · «« · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · »» · »


Reklama:

tel. kom: 508-548-308

Redakcja:

Newsletter


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowo-promocyjnych oraz na otrzymywanie od Spółki oraz podmiotów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. za pomocą środków komunikacji elektronicznej
... Rozwiń
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Spółkę, zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. Nr 101 poz. 926, ze zm.) w celach marketingowo-promocyjnych oraz wyrażam zgodę na otrzymywanie od Spółki i informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.). Jednocześnie wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych przez Spółkę podmiotom z Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. w celach marketingowo promocyjnych związanych z promocją lub reklamą produktów i usług oferowanych przez te podmioty jak również wyrażdam zgodę na otrzymywanie od tych podmiotów informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.) Zgody mogą być odwołane w każdym czasie. Administratorem danych osobowych jest Benefit IP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa ul. Canaletta 4, 00-099 Warszawa. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych i nie będą udostępniane innym odbiorcom. Ich podanie jest dobrowolne, a każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania oraz wyrażenia sprzeciwu wobec ich przetwarzania.