Miesięcznik Benefit – miesięcznik kadrowych, kierowników i dyrektorów HR

Strona główna » Praca

Istota i znaczenie wartościowania pracy

foto. sxc.hu
Ogólnym celem wartościowania pracy jest ocena relatywnej wartości poszczególnych stanowisk w obrębie organizacji. Oceny tej dokonuje się na podstawie odpowiednio wybranych metod, a jej efektem jest przejrzysta struktura stanowisk, uporządkowana według znaczenia dla osiągania celów strategicznych przedsiębiorstwa.
więcej

Trudne rozmowy z pracownikami

foto. istockphoto
Pracownicy na każdym szczeblu zaszeregowania są w stanie uczyć się i dokonywać zmian w sytuacji, kiedy czują się dobrze i bezpiecznie. Podczas prowadzenia trudnej rozmowy najważniejsze jest przekazywanie informacji o tym, co ma być zrobione w sposób pozytywny. Należy pamiętać, że pracownicy, którym wytyka się błędy i z którymi prowadzi się trudne rozmowy w nieumiejętny sposób, nie mogą się potem zmotywować do wprowadzenia zmiany.
więcej

Komunikacja w perswazji

foto. sxc.hu
O tym, jakie wrażenie zrobimy na swoim rozmówcy, decyduje pierwsze 20 sekund kontaktu. Nie to, o czym mówimy, ale nasze komunikaty niewerbalne, takie jak: wygląd, mimika, gesty, dystans fizyczny, sposób mówienia i ton głosu oraz kontakt wzrokowy.
więcej

Inteligencja emocjonalna w miejscu pracy – nie do przecenienia

foto. istockphoto
Nie chodzi o to, by być lepszym od poprzedników, lecz by być lepszym od samego siebie - William Faulkner
więcej

Mamy wracają do pracy

foto. sxc.hu
Wizerunek organizacji jako pracodawcy staje się coraz istotniejszym wyznacznikiem jego atrakcyjności. Mowa zarówno o wzbudzeniu zainteresowania wśród potencjalnych kandydatów do pracy, jak i o trosce o zatrudniony już personel, która przekłada się na zaangażowanie pracowników w życie firmy i sprawia, że są dumni z miejsca pracy
więcej

Jak cię widzą – tak aplikują

Fot. sxc.hu
Jak to się dzieje, że niektóre firmy, nawet jeśli nie prowadzą w danej chwili żadnych rekrutacji, są zasypywane ofertami od kandydatów, a inne borykają się z problemem niedostatku aplikacji?
więcej

Szukają pracy i wybierają

foto. istockphoto
Coraz więcej polskich firm i organizacji w ramach walki o dobrych pracowników stosuje dodatkowe świadczenia pozapłacowe, które mają być magnesem przyciągającym najlepszych pracowników. A szukający pracy – przebierają!
więcej

Wielka Piątka – osobowość jako wyznacznik wydajności w pracy

Przez wiele lat uważano, że testy osobowościowe zawodzą jako prognoza wydajności w pracy. Nie istniał żaden system klasyfikujący, który pozwoliłby na zredukowanie olbrzymiej liczby istniejących charakterystyk osobowości. Używano tych samych terminów do nazywania zupełnie rożnie rozumianych charakterystyk, jak również stosowano inne terminy, mimo odnoszenia się do tej samej cechy.
więcej

(Nie) dobry stażysta

foto. istockphoto
Na podstawie badań po trzymiesięcznym programie stażowym prowadzonym w przedsiębiorstwie produkcyjnym nasuwają się wnioski, z którymi warto zapoznać się przed każdym realizowanym programem dla stażystów. Kogo zachęcam do lektury? Opiekunów stażu, stażystów, przedstawicieli działu HR, przedsiębiorców, a także nauczycieli szkół i pedagogów.
więcej

Systemowa ocena efektów pracy i jej rola w kształtowaniu wynagrodzeń

foto. istockphoto
Rola systemowej oceny efektów pracy w kształtowaniu systemów wynagrodzeń jest szczególnie istotna w kontekście potrzeby dezagregacji strategicznych celów firmy na poszczególne szczeble organizacyjne, ustalenia zadań zmierzających do ich realizacji, określenia sposobów oceny ich wykonania i oczekiwanych rezultatów oraz sprzężenia wyników oceny z wynagrodzeniami. Warunkuje to spójność strategii wynagrodzeń ze strategią organizacyjną.
więcej

Bony i karty żywieniowe a składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe

foto. sxc.hu
W związku z dynamicznym rozwojem pozapłacowych systemów motywacyjnych takich jak abonamenty medyczne, karty sportowe czy też vouchery kinowe, na rynku pojawiają się nowe produkty mające za zadanie uatrakcyjnić pakiety socjalne przysługujące pracownikom.
więcej


Podatkowe konsekwencje sfinansowania wycieczki dla pracowników

Świadczenia pozapłacowe, oprócz efektu motywującego pracowników, mogą także wywoływać inne pozytywne skutki.
więcej

Pokój wirtualny

foto. istockphoto
Jakiś czas temu spotkałam jednego z absolwentów prowadzonej przeze mnie Szkoły Negocjacji. To bardzo mądry i rozsądny człowiek. Zjedliśmy wspólne śniadanie. Mój znajomy emanował zachwytem nad swoim nowym odkryciem. Chciał, żebym wspólnie z nim zajęła się implementacją na rynku polskim filozofii Welcha.
więcej

Rola świadomej komunikacji w sytuacjach konfliktowych – w pułapce koleżeństwa

Odmienne interesy, priorytety i sposoby dochodzenia do celu pojawiają się w każdym zespole i mogą stanowić zarzewie konfliktu. Trudnego tym bardziej, jeśli dotyczy osób darzących się sympatią, które unikają konfrontacji i otwartej krytyki w imię dobrej atmosfery pracy. W takiej sytuacji nieoceniona staje się świadoma komunikacja, nastawiona na rozwiązanie problemu, przy jednoczesnym utrzymaniu dobrych relacji.
więcej

Życie długie i szczęśliwe

foto. Arkadiusz Wojtasiewicz
Eliksiru długowieczności poszukiwano prawie od zawsze. Pozostawał on jednak przede wszystkim wytworem fantazji. I choć samego specyfiku do tej pory nie wynaleziono, okazuje się, że na świecie istnieją „składniki”, które w połączeniu stanowią przepis na długowieczność. Korzystanie z tego „wytworu” skutkuje życiem w zdrowiu, sile i szczęściu.
więcej

Pewna praca popłaca

Pracownicy Polsatu uchodzą za bardzo efektywnych w branży telewizyjnej. Jak Polsat motywuje pracowników?
więcej

Jak można „doenergetyzować” pracownika?

W swoich działaniach nieustannie spotykam się z potrzebą proponowania rozwiązań, które podnosiłyby poziom zaangażowania pracowników. Często oczekiwania te są ukierunkowane na organizację jakiegoś szkolenia, które miałoby spowodować, że ludzie z większym zapałem podejmą się swoich obowiązków. Niestety, nie zawsze strategia ta przynosi oczekiwane efekty.
więcej


Benefity dla praktykanta

Czy w przypadku angażowania praktykantów, występuje nieodpłatne świadczenie do opodatkowania dla przedsiębiorstwa rozliczającego się podatkiem dochodowym od osób prawnych i podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
więcej

« · «« · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · »» · »


Reklama:

tel. kom: 508-548-308

Redakcja:

Newsletter


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowo-promocyjnych oraz na otrzymywanie od Spółki oraz podmiotów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. za pomocą środków komunikacji elektronicznej
... Rozwiń
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Spółkę, zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. Nr 101 poz. 926, ze zm.) w celach marketingowo-promocyjnych oraz wyrażam zgodę na otrzymywanie od Spółki i informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.). Jednocześnie wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych przez Spółkę podmiotom z Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. w celach marketingowo promocyjnych związanych z promocją lub reklamą produktów i usług oferowanych przez te podmioty jak również wyrażdam zgodę na otrzymywanie od tych podmiotów informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.) Zgody mogą być odwołane w każdym czasie. Administratorem danych osobowych jest Benefit IP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa ul. Canaletta 4, 00-099 Warszawa. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych i nie będą udostępniane innym odbiorcom. Ich podanie jest dobrowolne, a każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania oraz wyrażenia sprzeciwu wobec ich przetwarzania.