Miesięcznik Benefit – miesięcznik kadrowych, kierowników i dyrektorów HR

Strona główna » Praca

Systemowa ocena efektów pracy i jej rola w kształtowaniu wynagrodzeń

foto. istockphoto
Rola systemowej oceny efektów pracy w kształtowaniu systemów wynagrodzeń jest szczególnie istotna w kontekście potrzeby dezagregacji strategicznych celów firmy na poszczególne szczeble organizacyjne, ustalenia zadań zmierzających do ich realizacji, określenia sposobów oceny ich wykonania i oczekiwanych rezultatów oraz sprzężenia wyników oceny z wynagrodzeniami. Warunkuje to spójność strategii wynagrodzeń ze strategią organizacyjną.
więcej

Bony i karty żywieniowe a składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe

foto. sxc.hu
W związku z dynamicznym rozwojem pozapłacowych systemów motywacyjnych takich jak abonamenty medyczne, karty sportowe czy też vouchery kinowe, na rynku pojawiają się nowe produkty mające za zadanie uatrakcyjnić pakiety socjalne przysługujące pracownikom.
więcej


Podatkowe konsekwencje sfinansowania wycieczki dla pracowników

Świadczenia pozapłacowe, oprócz efektu motywującego pracowników, mogą także wywoływać inne pozytywne skutki.
więcej

Pokój wirtualny

foto. istockphoto
Jakiś czas temu spotkałam jednego z absolwentów prowadzonej przeze mnie Szkoły Negocjacji. To bardzo mądry i rozsądny człowiek. Zjedliśmy wspólne śniadanie. Mój znajomy emanował zachwytem nad swoim nowym odkryciem. Chciał, żebym wspólnie z nim zajęła się implementacją na rynku polskim filozofii Welcha.
więcej

Rola świadomej komunikacji w sytuacjach konfliktowych – w pułapce koleżeństwa

Odmienne interesy, priorytety i sposoby dochodzenia do celu pojawiają się w każdym zespole i mogą stanowić zarzewie konfliktu. Trudnego tym bardziej, jeśli dotyczy osób darzących się sympatią, które unikają konfrontacji i otwartej krytyki w imię dobrej atmosfery pracy. W takiej sytuacji nieoceniona staje się świadoma komunikacja, nastawiona na rozwiązanie problemu, przy jednoczesnym utrzymaniu dobrych relacji.
więcej

Życie długie i szczęśliwe

foto. Arkadiusz Wojtasiewicz
Eliksiru długowieczności poszukiwano prawie od zawsze. Pozostawał on jednak przede wszystkim wytworem fantazji. I choć samego specyfiku do tej pory nie wynaleziono, okazuje się, że na świecie istnieją „składniki”, które w połączeniu stanowią przepis na długowieczność. Korzystanie z tego „wytworu” skutkuje życiem w zdrowiu, sile i szczęściu.
więcej

Pewna praca popłaca

Pracownicy Polsatu uchodzą za bardzo efektywnych w branży telewizyjnej. Jak Polsat motywuje pracowników?
więcej

Jak można „doenergetyzować” pracownika?

W swoich działaniach nieustannie spotykam się z potrzebą proponowania rozwiązań, które podnosiłyby poziom zaangażowania pracowników. Często oczekiwania te są ukierunkowane na organizację jakiegoś szkolenia, które miałoby spowodować, że ludzie z większym zapałem podejmą się swoich obowiązków. Niestety, nie zawsze strategia ta przynosi oczekiwane efekty.
więcej


Benefity dla praktykanta

Czy w przypadku angażowania praktykantów, występuje nieodpłatne świadczenie do opodatkowania dla przedsiębiorstwa rozliczającego się podatkiem dochodowym od osób prawnych i podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
więcej

Yeti a zarządzanie wynagrodzeniami

foto. istockphoto
Zdarza mi się czasami podczas szkoleń czy wykładów na studiach podyplomowych porównać omawiane przeze mnie narzędzia HR do yeti. Każdy z nas doskonale wie, jak wygląda yeti – duża, człekokształtna istota, białe futro itp. Dość precyzyjny opis jak na stworzenie, które nie istnieje. W zoologii takie stworzenia noszą miano kryptyd – hipotetycznych zwierząt, których istnienie nie zostało potwierdzone naukowo.
więcej

Relacja z konferencji Wyzwania HR 12 września 2012 r. Wrocław

Pracownik z pokolenia Y – marzenie czy wyzwanie?
więcej


Przepis na stronę kariery

Doskonała strona kariery wymaga idealnych proporcji, właściwych składników oraz czasu na przygotowanie.
więcej

Cel: umiejętne delegowanie zadań

foto. istockphoto
Delegowanie obowiązków bywa trudne, szczególnie dla osób przyzwyczajonych do swoich kompetencji oraz dla perfekcjonistów. Warto pamiętać, że w bycie doskonałym liderem wpisana jest umiejętność dzielenia się władzą, a delegowanie zadań stanowi podstawę skutecznego zarządzania organizacją.
więcej

80 proc. decyzji o zatrudnieniu i awansowaniu pracowników jest błędnych

foto. istockphoto
„Poszukiwanie talentów to pierwsze i najważniejsze zadanie menadżera”. John Wooden
więcej

Czy przepisy o cenach transferowych maja wpływ na relacje pomiędzy pracodawca i pracownikiem?

W ustawach: o podatku dochodowym od osób prawnych (updop) oraz o podatku dochodowym od osób fizycznych (updof) zawarte są tzw. przepisy o cenach transferowych (art. 11 updop oraz art. 25 updof). Przepisy te, w pewnych sytuacjach, pozwalają organom podatkowym na określenie dochodów podatnika oraz należnego podatku poprzez szacowanie, przy zastosowaniu jednej z ustawowych metod. Zatem zastosowanie tych przepisów powoduje, że podatnik – czy to osoba prawna, czy osoba fizyczna – zapłaci podatek od kwoty dochodu określonej przez organ, z pominięciem wysokości dochodu wykazanego przez samego podatnika.
więcej

Którędy droga? HR jako strategiczny doradca zarządów

foto. istockphoto
Coraz częściej słychać głosy, że HR powinien odgrywać rolę doradcy strategicznego zarządów. Czy się z tym zgadzamy? Trudno odpowiedzieć „nie”.
więcej

Focus group interview – sposób na dojście do sedna

Focus group interview to metoda badawcza, wykorzystywana dla uzyskania pogłębionych danych, analizowania problemu i dojścia do jego sedna.
więcej

« · «« · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · »» · »

Reklama:

tel. kom: 508-548-308

Redakcja:

Newsletter


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowo-promocyjnych oraz na otrzymywanie od Spółki oraz podmiotów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. za pomocą środków komunikacji elektronicznej
... Rozwiń
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Spółkę, zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. Nr 101 poz. 926, ze zm.) w celach marketingowo-promocyjnych oraz wyrażam zgodę na otrzymywanie od Spółki i informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.). Jednocześnie wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych przez Spółkę podmiotom z Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. w celach marketingowo promocyjnych związanych z promocją lub reklamą produktów i usług oferowanych przez te podmioty jak również wyrażdam zgodę na otrzymywanie od tych podmiotów informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.) Zgody mogą być odwołane w każdym czasie. Administratorem danych osobowych jest Benefit IP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa ul. Canaletta 4, 00-099 Warszawa. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych i nie będą udostępniane innym odbiorcom. Ich podanie jest dobrowolne, a każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania oraz wyrażenia sprzeciwu wobec ich przetwarzania.