Miesięcznik Benefit – miesięcznik kadrowych, kierowników i dyrektorów HR

Strona główna » Motywacja

Jak podnieść efektywność i zaangażowanie

Najważniejszym czynnikiem leżącym u podstaw zaangażowania pracowników i ich motywacji jest równowaga między życiem prywatnym a zawodowym, pochwały i uznanie ze strony pracodawcy / Fot. istockphoto
Co czwarty pracownik z krajów europejskich pracuje po godzinach, a 23 proc. po godzinach i w weekendy – tak wynika z badań prezentowanych przez firmę Kelly Services1, w których wzięto pod lupę 30 krajów – w tym 16 europejskich. Nie jest niczym odkrywczym, że taka intensywność w pracy to najkrótsza droga do spadku efektywności.
więcej

Benefity muszą być!

Na rynku dostępne są benefity i świadczenia, które stały się już standardem / Fot. thinkstockphotos
Świadczenia dodatkowe, benefity, korzyści z pracy – to elementy, które nie stanowią już tylko dodatku do wynagrodzenia, lecz są jego nieodłączną częścią, uzupełnieniem wynagrodzenia, które na współczesnym rynku pracy spełnia wiele funkcji.
więcej

Stworzenie innych opcji dodaje siły w negocjacjach

Roger Dawson – ekspert w dziedzinie sztuki negocjacji i podejmowania
decyzji / Fot. www.rdawson.com
Z Rogerem Dawsonem rozmawiał Jacek Babiel
więcej

HR Influencers – think tank branży Human Resources

Na zdjęciu: 
Małgorzata Bartler, Alior Bank, Joanna Bilecka, Credit Agricole, Maja Chabińska-Rossakowska, DHL, Mariola Raudo, Nestle, Elżbieta Rosiak, Bank Pekao, Andrzej Borczyk, Microsoft
20 stycznia odbyło się spotkanie oficjalnie inaugurujące działalność nowo powołanego think tanku skupiającego wybitnych praktyków branży Human Resources – HR Infuencers.
więcej


Jak mądrze wspierać motywację

Praca nad motywacją współpracowników to dynamiczny proces, który wymaga wiedzy, umiejętności i świadomej pracy / fot. istockphoto
Jak skutecznie zmotywować pracowników? To pytanie zadaje sobie zapewne każdy świadomy swojej roli menedżer, niezależnie od zajmowanego miejsca w strukturze organizacji. I choć badania nad narzędziami motywacji trwają od lat, a wnioski są powszechnie znane, łatwo popaść w rutynowe myślenie i zdradliwe stereotypy, których skutki mogą być nieodwracalne.
więcej

Nałóg tkwi w głowie

Największym problemem jest fałszywe przekonanie, iż palenie jest uzależnieniem głównie fizycznym / Fot. istockphoto
Z Piotrem Jagiełło, terapeutą uzależnień, rozmawiała Katarzyna Patalan
więcej

Sekret sukcesu

Mentoring – nowy trend na rynku pracy / Fot. istockphoto
Dlaczego ludzie nie odczuwają spełnienia w pracy, mimo że znajdują się na samym szczycie hierarchii w organizacji? Odpowiedzią może być tzw. syndrom Fausta, który wynika poniekąd z nastawienia się na sukces definiowany jako osiąganie konkretnego rezultatu.
więcej

Motywacja – skąd brać siłę?

Zatrudnienie „wysoko zmotywowanego” człowieka to dopiero początek długiej drogi / Fot. istockphoto
Umiejętność mobilizowania się do działania powinien posiadać każdy, kto chce osiągać zamierzone cele oraz komu zależy na rozwoju osobistym i zawodowym.
więcej

Trzeba uczyć umysł, by był kreatywny

Tony Buzan
– jeden z największych światowych autorytetów
w dziedzinie technik uczenia się.
Jest konsultantem agend rządowych
oraz międzynarodowych korporacji / Fot. Reprezentanta Brain Capital Magazine
Z Tonym Buzanem rozmawiał Jacek Babiel
więcej

Dodawanie energii

Masaż w miejscu pracy - poprawia efektywność i zaangażowanie pracowników / Fot. istockphot
Energia kojarzy się z ruchem, siłą, motywacją. Może być elektryczna, mechaniczna, życiowa – jest tym, co napędza do działania, zbliża do realizacji określonych zadań i celów. Wiadomo, że bez energii efektywność spada, a jakość wykonywanych zadań pozostawia wiele do życzenia.
więcej

Mitologia zaufania

Zaufanie jest wymierne, jego wpływ na biznes jest realny i policzalny / Fot. istockphoto
Jest jak powietrze. Kiedy go nie brakuje, nikt nie zwraca na nie uwagi. Kiedy jednak go zabraknie, wszyscy odczuwają negatywne skutki.
więcej

Dobry czas na zmianę

Aby skłonić kogoś do rzucenia palenia, potrzebna jest odpowiednia motywacja / Fot. istockphoto
Chcąc zainicjować akcję antynikotynową w firmie, pracodawcy mogą wykorzystać różne okazje kalendarzowe, jak dzień bez papierosa czy przełom roku, ale też wydarzenia i kampanie prozdrowotne. Mogą one stanowić dodatkowy impuls rozbudzający wewnętrzną motywację palacza do podjęcia próby rozstania się z nałogiem.
więcej

Grywalizacja – narzędzie kształtowania kompetencji

Zabawa w miejscu pracy jest wskazana, ale najważniejszy jest jej sens biznesowy / Fot. istockphoto
Specjaliści uważają, że bieżący rok przesunie grywalizację z pozycji incydentalnej do rangi nowego narzędzia w rozpoznawaniu i angażowaniu kluczowych pracowników. Grywalizacja czerpie esencję z gier – przyjemność, zabawę, przejrzystość zasad, a nawet uzależnienie – i transponuje ją do realnych procesów wewnątrz firmy (rekrutacji, szkoleń oraz budowania modeli biznesowych).
więcej

Zaskakujące i nieszablonowe benefity

W wielu firmach pracownicy mogą odpocząć grając w gry wideo / Fot. istockphoto
Wśród przedsiębiorstw, nie tylko tych największych na świecie, trwa nieustanna walka o utalentowanych pracowników. Ważnym orężem w tej walce są oferowane przez pracodawców benefity. Powszechną już praktyką jest, iż firmy oprócz pensji proponują zatrudnionym różnego rodzaju świadczenia pozapłacowe.
więcej

Jak wykazać się w pracy

Zadaniem menedżerów powinno być inspirowanie i motywowanie poszczególnych członków zespołu / Fot. istockphoto
Niestety, często obydwie sfery koncentracji mentalnej nie pokrywają się, co może prowadzić do obniżenia efektywności biznesowej, zarówno poszczególnych pracowników, jak i zespołu. Nasze zachowania oraz ich efekty mogą bowiem nie być w pełni zgodne z przyjętymi intencjami lub wręcz im przeciwstawne.
więcej


17 mln zł dla pracowników

IKEA postrzegana jest jako dobre miejsce pracy w kontekście atmosfery pracy, szacunku do ludzi, sposobu zarządzania firmą / Fot. Materiały IKEA
Z Michałem Pióro, dyrektorem HR IKEA Retail, rozmawiała Katarzyna Patalan
więcej

Entuzjastyczny czy apatyczny?

Praca z osobami o nieregularnym zaangażowaniu jest pełna wyzwań / Fot. istockphoto
Zachwyca kreatywnością, energią i brawurą. Bierze na siebie więcej niż inni. Pracuje dużo, śpi mało. Zobowiązuje się do realizacji zadań, o których inni nie śmieją nawet marzyć. Ciągle w ruchu, stale na spotkaniach, zawsze o trzy kroki przed innymi.
więcej

Palarnie poszły z dymem

Pracodawcy przyznają, że palący pracownicy to spory problem / Fot. freeimages
Siłownie, kluby fitness, restauracje, a nawet pokoje relaksacyjne powstają w miejsce dawnych palarni. Odkąd cztery lata temu ustawodawca zdjął z pracodawców zatrudniających powyżej 20 osób obowiązek organizacji przestrzeni do palenia, przesiąknięte dymem pomieszczenia powoli zaczęły znikać z polskich firm.
więcej

« · «« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »

Reklama:

tel. kom: 508-548-308

Redakcja:

Newsletter


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowo-promocyjnych oraz na otrzymywanie od Spółki oraz podmiotów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. za pomocą środków komunikacji elektronicznej
... Rozwiń
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Spółkę, zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. Nr 101 poz. 926, ze zm.) w celach marketingowo-promocyjnych oraz wyrażam zgodę na otrzymywanie od Spółki i informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.). Jednocześnie wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych przez Spółkę podmiotom z Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. w celach marketingowo promocyjnych związanych z promocją lub reklamą produktów i usług oferowanych przez te podmioty jak również wyrażdam zgodę na otrzymywanie od tych podmiotów informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.) Zgody mogą być odwołane w każdym czasie. Administratorem danych osobowych jest Benefit IP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa ul. Canaletta 4, 00-099 Warszawa. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych i nie będą udostępniane innym odbiorcom. Ich podanie jest dobrowolne, a każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania oraz wyrażenia sprzeciwu wobec ich przetwarzania.