Miesięcznik Benefit – miesięcznik kadrowych, kierowników i dyrektorów HR

Strona główna » Rozwój

Motywowanie na starcie

foto. istockphoto
Na starcie każdy zawodnik jest zmotywowany, bo wie, jaką nagrodę może osiągnąć na mecie. Często sama wizja wygranej jest tak motywująca, że dodaje skrzydeł i pozwala lekko pokonywać wszelkie przeszkody.
więcej

Język efektywnej komunikacji

foto. istockphoto
Do służbowych tekstów nie powinny mieć wstępu słowa zaczerpnięte z partyjnej nowomowy, z wojska, z obcych języków czy z przedszkola. Jakim językiem pisać? Najlepiej – tak, jakbyśmy pisali do siebie!
więcej

Narzędzia Employer Branding

foto. sxc.hu
Jest wiele dróg dotarcia do kandydatów. Aby efektywnie z nich korzystać, trzeba określić, czemu mają służyć, jakich nakładów pracy i środków wymagają oraz czy rzeczywiście pomogą firmie wyróżnić się na tle konkurencji.
więcej

Dysproporcje płacowe

foto
Spowolnienie gospodarcze ostatnich lat sprawiło, że rządy w krajach rozwiniętych, podobnie jak obywatele, zaczęły baczniej przyglądać się kwestii wynagrodzeń i podziału dochodu. Na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy szerokim echem odbiły się liczne skandale wokół płac.
więcej

Dlaczego pracownik powinien być bardziej zadowolony z benefitów niż z gotówki?

foto. sxc,com
Każda złotówka wpływająca co miesiąc na konto pracownika jest warta dla niego dokładnie… złotówkę. Benefity zaś oprócz wartości materialnej wiążą się dla pracownika z wieloma dodatkowymi korzyściami. Dzięki temu bardzo często są one warte znacznie więcej, niż wynika to z finansowego rachunku. Dobry nastrój, poczucie bezpieczeństwa, równowaga między życiem zawodowym a prywatnym, zdrowie – te korzyści nie mają swojego odzwierciedlenia w gotówce. Trudno również przeliczyć na pieniądze poprawę jakości życia czy dobrostanu psychicznego wynikającego z uczestnictwa w imprezach kulturalnych czy sportowych.
więcej

Motywacja to furtka do postępu

Miesięcznik Benefit
W tym wydaniu więcej miejsca poświęciliśmy motywacji pracowników. Okazuje się, że z tym tematem nie jest wcale tak łatwo. Pracownicy, którzy mają ugruntowaną, pewną sytuację, coraz częściej oczekują od swoich pracodawców więcej.
więcej

Praca daje sens życiu

Z Marylą Rodowicz rozmawia Jacek Babiel.
więcej

Pięć objawów dysfunkcji pracy HR z biznesem

Fot.istockphoto.com
To, co stanowi o partnerskiej relacji, to zespołowość działań. Działy HR oraz menedżerowie liniowi grają w jednej drużynie. Dopóki tego nie zrozumieją, działania będą mało wydajne. Patrick Lencioni, popularny ekspert zajmujący się przywództwem w biznesie, scharakteryzował pięć dysfunkcji pracy zespołowej. Są to: brak zaufania, strach przed konfliktem, brak zaangażowania, unikanie odpowiedzialności i brak dbałości o wynik zespołu.
więcej

Kulturowa motywacja

foto
Przeprowadzanie sondy wśród hiszpańskich przechodniów małego miasteczka Cam-brils dla dziennikarza jest przyjemnością – ludzie mówią i uśmiechają się jednocześnie. Jednak przjemny, beztroski nastrój pryska w chwili, gdy pojawia się temat rozmowy: zawodowa motywacja hiszpańskiego obywatela.
więcej

Autoprezentacja

Maciej Orłoś / Fot. Miesięcznik Benefit www.miesiecznik-benefit.pl
O autoprezentacji pracowników, wszechobecnych kamerach i okazjach do zaprezentowania firmy z Maciejem Orłosiem rozmawia Jacek Babiel.
więcej

Pokolenie Y

foto
Pokolenie urodzonych w latach 80. jest przedmiotem wielu dyskusji i kontrowersji. I chociaż od niedawna depcze mu po piętach pokolenie Z (osób urodzonych po 1990 roku), które już wchodzi na rynek pracy, to temat pokolenia Y ciągle wzbudza emocje.
więcej

« · «« · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · »


Reklama:

tel. kom: 508-548-308

Redakcja:

Newsletter


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowo-promocyjnych oraz na otrzymywanie od Spółki oraz podmiotów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. za pomocą środków komunikacji elektronicznej
... Rozwiń
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Spółkę, zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. Nr 101 poz. 926, ze zm.) w celach marketingowo-promocyjnych oraz wyrażam zgodę na otrzymywanie od Spółki i informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.). Jednocześnie wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych przez Spółkę podmiotom z Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. w celach marketingowo promocyjnych związanych z promocją lub reklamą produktów i usług oferowanych przez te podmioty jak również wyrażdam zgodę na otrzymywanie od tych podmiotów informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.) Zgody mogą być odwołane w każdym czasie. Administratorem danych osobowych jest Benefit IP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa ul. Canaletta 4, 00-099 Warszawa. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych i nie będą udostępniane innym odbiorcom. Ich podanie jest dobrowolne, a każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania oraz wyrażenia sprzeciwu wobec ich przetwarzania.