Miesięcznik Benefit – miesięcznik kadrowych, kierowników i dyrektorów HR

Strona główna » Rozwój

Budowanie personal brandingu w Internecie

Budowanie personal brandingu w internecie / Fot. sxc.hu
Wszyscy znamy ten moment. Siadamy przed komputerem z wizytówką w ręku wręczoną nam przez nowo poznaną osobę na bankiecie. Pamiętamy jeszcze jej twarz, wiemy, czym się zajmuje, ponieważ opowiedziała nam pokrótce o swojej pracy w tzw. Mowie windowej.
więcej

Wirtualny awans

wirtualny awans / Fot. istockphoto.com
Awansu można oczekiwać, można go zaplanować, ale nikt nie jest w stanie nam go zagwarantować. Najlepszą inwestycją w trudnych czasach pozostaje inwestycja w siebie.
więcej

Grywalizacja biznesowa

Fot. sxc.hu
Czym jest grywalizacja biznesowa – wprowadzenie, mechanizmy, zastosowania, skuteczność.
więcej

Matryca edukacyjna

właściwe narzędzia edukacyjne w szkoleniu pracownikó / Fot. sxc.hu
W wielu przedsiębiorstwach jednym z najważniejszych problemów stojących przed kierownictwem, a zwłaszcza przed działami HR, jest zarządzanie wiedzą.
więcej

Dziś uczeń, jutro twój pracownik

Nowy pracownik w firmie / Fot. istockphoto.com
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w partnerstwie z Uniwersytetem Jagiellońskim, prawie 80 proc. pracodawców ma problemy z rekrutacją. Wynika to z faktu, iż kandydaci nie spełniają stawianych im wymagań oraz nie posiadają kluczowych kompetencji, w tym tzw. umiejętności miękkich. Pracodawcy mogą poniekąd sami doprowadzić do zmniejszenia tych problemów: wystarczy, by aktywnie zaangażowali się w proces edukacji młodych ludzi.
więcej

Gry strategiczne i ich zastosowanie w biznesie

Gra strategiczna / Fot. istockphoto.com
Krasnoludy zamieszkujące drugą stronę Ciemnego Boru za nic nie chciały oddać swojej części receptury na magiczny napój zapewniający nieśmiertelność. Do jego uzyskania brakowało elfom jedynie fragmentu przepisu i jednego ze składników, który mogli z łatwością kupić od ludzi na miejskim targu. Właściwie tylko krok dzielił je od osiągnięcia zwycięstwa… Tylko jak przekonać te krasnoludy? Trzeba coś wymyślić…
więcej

Trudy pracy z generacją Y

Fot. istockphoto
Z pewnością wszyscy mamy takie poczucie, że trudno rozmawiać o czymś, czego się nie zna… Jest nieco gorzej, gdy ma się do czynienia z czymś, czego się nie rozumie.
więcej

Bezpłatne porady z okazji Święta Kobiet Biznesu w Bankier.pl

W tym roku już po raz trzeci Bankier.pl zaprasza do obchodzenia Święta Kobiet Biznesu.
więcej

Zarządzanie rozumem i sercem

Myślenie strategiczne / Fot. istockphoto.com
Ludzie pracują najlepiej, kiedy mają poczucie, że ich praca sprawia im radość i ma znaczenie oraz kiedy czują wspólnotę z innymi. Umiejętność wydobywania z nich tego, co najlepsze, i umacniania ich poprzez dawanie im powodu do dumy ze swych osiągnięć stanowi z pewnością najistotniejszą umiejętność przywódcy. Czy umiejętność ta jest efektem przewagi rozumu nad sercem w procesie zarządzania, czy też odwrotnie, a może mariażu obu tych ważnych czynników?
więcej

Sport w odchudzaniu – oczywistość, o której wszyscy wiedzą, a mało kto stosuje

foto. istokphoto
Wykreowany przez media ideał piękna wymusza na nas ciągłe dążenie do szczupłej i wysportowanej sylwetki. Jednocześnie podawane nam, jak na tacy, sprawdzone metody na osiągnię-cie idealnej figury – wbrew zapewnieniom ich twórców – nie działają tak skutecznie, jakby-śmy tego oczekiwali. Żaden bowiem cud, tylko zdrowa dieta i regularny trening są w stanie zagwarantować nam pożądaną wagę bez uszczerbku na zdrowiu.
więcej

Żółta kartka dla lidera. I co dalej?

Opóźnienie w realizacji zadania / Fot. istockphoto.com
Realizacja kluczowego dla firmy projektu, pozyskanie strategicznego klienta, wykonanie zakładanych planów sprzedażowych. To zadania, które są dla menedżera przepustką do awansu, kamieniem milowym na ścieżce rozwoju, potwierdzeniem wysokiej pozycji w firmie. Prawdziwym sprawdzianem umiejętności komunikacyjnych, jakie posiada lider, jest natomiast sytuacja, w której zamiast nagród i pochwał otrzyma on od zarządu „żółtą kartkę”. Na skutek opóźnień w oddaniu jednego z etapów projektu czy też pominięcia istotnego aspektu kampanii usłyszy od szefa: „Byłem przekonany, że sprosta pan powierzonemu zadaniu. Naprawdę mnie pan rozczarował”.
więcej

Miara kompetencji

Foto. istockphoto.com
Samo posiadanie nawet ponadprzeciętnej wiedzy nie czyni nikogo kompetentnym.
więcej

Budowanie autorytetu menedżera

foto. istockphoto
Słowo ,,autorytet” często kojarzy się ze zjawiskiem wyjątkowym, nadzwyczajnym...
więcej

Wyznacz konkretny cel

foto
Żeby efektywnie trenować, trzeba wiedzieć, co trenować, czyli być świadomym, jaki jest cel treningu. Właściwe określenie celu jest podstawowym czynnikiem umożliwiającym jego osiągnięcie. Naturalnie nie jedynym, ale od tego należy rozpocząć wszelkie działania.
więcej

Wizja z autentycznym poparciem

Fot. sxc.hu
Każda zmiana w firmie niesie ze sobą szansę na rozwój, ale jest też wyzwaniem dla menedżera, który ją wprowadza. Niezależnie od tego, czy zmiana ma charakter drastycznej rewolucji, czy powolnej ewolucji, zawsze towarzyszy jej pewien opór ze strony pracowników. Przekonanie do swojej wizji nie jest zadaniem łatwym, zwłaszcza jeśli oznacza ono uzyskanie autentycznego poparcia zamiast obwieszczenia: „zarząd tak postanowił”.
więcej

Wybór dostawcy usług HR

Fot. istockphoto.com
Znalezienie pracowników spełniających odpowiednie, nierzadko wyśrubowane kryteria może być istotnym problemem. Działania działów HR i ogłoszenia w prasie nie zawsze przynoszą spodziewany efekt. Dobrym rozwiązaniem może być wybór zewnętrznego dostawcy usług.
więcej

Szefie, z czego szkolą się twoi pracownicy?

foto. istockphoto
Odpowiedź na pytanie, kto jest odpowiedzialny za rozwój pracownika w firmie, nie jest oczywista.
więcej

Co z tą „chemią”?

Fot. istockphoto.com
Styl komunikacji i sposób, w jaki się porozumiewamy, ma duże znaczenie w świecie twardych interesów.
więcej

Polacy wolni od nałogu…dbania o zdrowie?

Znamy się na wszystkim bardzo dobrze, w tym także na zdrowiu. Niestety, statystyki są bezlitosne. Wciąż jesteśmy w najściślejszej czołówce Europy pod względem umieralności na choroby układu krążenia, w tym serca. Jednym tchem potrafimy wymienić czynniki zmniejszające ryzyko takich chorób, ale z praktyką jest już zdecydowanie gorzej. O tym, jak wyrobić w Polakach zdrowe nawyki, rozmawiamy z dr. n. med. Witoldem Mazurem, kardiochirurgiem i kardiologiem Qzdrowiu.pl.
więcej

Energetyczny wysiłek

Fot. istockphoto.com
Nie bez powodu mówi się, że ludzie uprawiający sport są zdrowsi, cieszą się wyższą odpornością, rzadziej także cierpią na wahania nastroju i sezonowe depresje. Sport, szczególnie ten wymagający wysiłku, pozwala rozładować napięcie i zapomnieć o problemach całego dnia.
więcej

« · «« · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · 16 · 17 · 18 · »» · »

Reklama:

tel. kom: 508-548-308

Redakcja:

Newsletter


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowo-promocyjnych oraz na otrzymywanie od Spółki oraz podmiotów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. za pomocą środków komunikacji elektronicznej
... Rozwiń
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Spółkę, zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. Nr 101 poz. 926, ze zm.) w celach marketingowo-promocyjnych oraz wyrażam zgodę na otrzymywanie od Spółki i informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.). Jednocześnie wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych przez Spółkę podmiotom z Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. w celach marketingowo promocyjnych związanych z promocją lub reklamą produktów i usług oferowanych przez te podmioty jak również wyrażdam zgodę na otrzymywanie od tych podmiotów informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.) Zgody mogą być odwołane w każdym czasie. Administratorem danych osobowych jest Benefit IP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa ul. Canaletta 4, 00-099 Warszawa. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych i nie będą udostępniane innym odbiorcom. Ich podanie jest dobrowolne, a każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania oraz wyrażenia sprzeciwu wobec ich przetwarzania.