Miesięcznik Benefit – miesięcznik kadrowych, kierowników i dyrektorów HR

Strona główna » Warto przeczytać » Felieton

Po cholerę komu matma?

Po cholerę komu matma?
Rys. Tomasz Jakub Sysło
I to jeszcze na maturze?! To była (i jest!) częsta reakcja i uczniów, i rodziców, kiedy przywrócono maturę z matematyki. Kurz po majowych – wyborach i maturach opadł. Skutki widać gołym okiem.

Związek jest niestety oczywisty. Matematyka z logiką (rachunkiem prawdopodobieństwa) to jeden z elementów pozwalających w dorosłym życiu normlanie funkcjonować. Nie nabierać się na oferty Amber Gold (15% zysków rocznie!) czy na darmowe konta bankowe. Na cudowne magnetyzery po 4000 sztuka, które leczą reumatyzm, raka, koklusz i anginę naraz. Tysiące ludzi w Polsce w to wierzą, biorą nawet pożyczki, by tę „cudowność” kupić. Jednocześnie sporo Polaków nie potrafi samodzielnie wypełnić trzech stron PIT-u. Matematyka i logika mogłyby także powstrzymać marsz populizmu i idiotyzmów rozmaitego rodzaju. I nie chodzi mi o same wyniki matur (matematyka najgorzej) i wyborów (gniew i populizm najlepiej), bo każdy ma prawo. I oblać maturę, i wybrać kogo chce. To co mnie fascynuje, to kompletny brak logiki, brak podstawowej wiedzy, umiejętności liczenia. Czy jesteśmy gotowi ponieść tego konsekwencje? Chyba jednak nie… Oto trzy przykłady z minionej kampanii. Dwa są logiczno-matematyczne, trzeci… no sam już nie wiem…

Do śmierci robił nie będę! – to jeden z okrzyków królujących w czasie kampanii wyborczej. Z obietnicami obniżenia wieku emerytalnego. Przypomnę, że reforma systemu miała miejsce 15 lat temu i polega na tym, że teraz każdy z nas składa sobie na emeryturę na swoim własnym koncie. Jest tu parę „ciekawostek”.

1. Od tego czasu, czyli od 1999 roku, oczekiwana (średnia) długość życia Polaków wzrosła o 7 lat. Krótko mówiąc – dwukrotnie wydłużył się czas pobierania emerytury. A to oznacza, że odłożone pieniądze muszą wystarczyć na dwa razy dłużej. Wniosek? Dość oczywisty – emerytura musi być dwa razy niższa. Cudów nie ma. Dziś najniższa emerytura płacona z ZUS to 880, a średnia emerytura to 2054 złotych. Podzielmy więc to przez połowę.

2. Najgorzej mają kobiety, które żyją o 8 lat dłużej niż mężczyźni. Średnio 81 lat. Oznacza to, że przechodząc na emeryturę w wieku 60 lat, będą ją pobierały 21 lat. W jakiej wysokości? Takiej, jaka wynika z własnych wpłat. Wydłużenie wieku emerytalnego o rok oznacza podwójny zysk w wysokości emerytury. Rok dłużej składamy, a rok krócej wybieramy ale za to więcej. Skracanie wieku emerytalnego kobiet to skazywanie ich na głodową emeryturę, na dodatek (statystycznie) na ostatnie 8 lat życia w samotności.

Już samo twierdzenie, że w Polsce trzeba pracować do śmierci, jest kretyńskim idiotyzmem. Średni wiek życia mężczyzn to 73 lata, kobiet 81. Dziś emerytury pobiera 5 milionów Polaków. Na 30 milionów dorosłych Polaków, bo tyle było uprawnionych do głosowania w wyborach. Dziś w Polsce pracuje 16 milionów Polaków. Każdy z pracujących dokłada ze swoich podatków ponad 3000 rocznie emerytom. Dziś dopłata budżetowa (z naszych podatków) do systemu emerytalnego wynosi blisko 50 miliardów. W systemie jest przecież także KRUS. Mamy też mundurowych czy górników, którzy składki odprowadzają krótko, ale emerytury pobierają długo. Ktoś (czyli my sami) za to płaci.

JOW-y jako przebój wyborczy to kolejny idiotyzm, pokazujący kompletny brak logiki i wiedzy. Celem ma być ponoć oddanie władzy zwykłym obywatelom, tak uważa i tego chce 60% Polaków (badanie „Rzeczpospolitej"). Tymczasem… JOW-y już w Polsce mamy! W Senacie. Ostatnie wybory z 2011 – PO – 63 mandaty, PiS 31, PSL 2. Z sondaży wynika, że w 2015 roku wynik może być odwrotny (PiS ok. 60, PO ok. 30), ale nadal żaden „zwykły obywatel” do Senatu nie wejdzie. W Anglii powstał nawet ruch „4 miliony bez głosu”, bo dzięki JOW-om wszystkie mniejszości i ruchy obywatelskie odpadły. Właśnie z powodu JOW-ow. A jednak 60% Polaków je popiera. Trudno powiedzieć, czego tu brakuje bardziej: podstawowej wiedzy czy elementarnej logiki. 

Marek Skała
MEGALIT Instytut Szkoleń
właściciel/trener

2015-08-25 07:46 Opublikował: Benefit
Tematy pokrewne (tagi): felieton, skała,

Reklama:

tel. kom: 508-548-308

Redakcja:

Newsletter


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowo-promocyjnych oraz na otrzymywanie od Spółki oraz podmiotów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. za pomocą środków komunikacji elektronicznej
... Rozwiń
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Spółkę, zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. Nr 101 poz. 926, ze zm.) w celach marketingowo-promocyjnych oraz wyrażam zgodę na otrzymywanie od Spółki i informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.). Jednocześnie wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych przez Spółkę podmiotom z Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. w celach marketingowo promocyjnych związanych z promocją lub reklamą produktów i usług oferowanych przez te podmioty jak również wyrażdam zgodę na otrzymywanie od tych podmiotów informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.) Zgody mogą być odwołane w każdym czasie. Administratorem danych osobowych jest Benefit IP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa ul. Canaletta 4, 00-099 Warszawa. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych i nie będą udostępniane innym odbiorcom. Ich podanie jest dobrowolne, a każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania oraz wyrażenia sprzeciwu wobec ich przetwarzania.