Miesięcznik Benefit – miesięcznik kadrowych, kierowników i dyrektorów HR

Strona główna » Prenumerata » Pobierz PDF

Zaangażowanie nadaje sens

Zaangażowanie nadaje sens
Okładka Miesięcznika "Benefit". Na okładce Rafał Ohme / Fot. Maciej Zienkiewicz
Coraz częściej spotykam się z tłumaczeniem skrótu HR nie jako human resources, a human relations. Bez wątpienia relacje, emocje oraz uczucia są ważne na każdej płaszczyźnie życia człowieka.

Okazuje się, że te ostatnie mogą stać się nawet pomocne przy budowaniu skutecznej strategii marketingowej. Profesor Rafał Ohme uzależnia nawet powodzenie tych działań od uczuć, które dzięki neuronauce można badać i analizować w czasie rzeczywistym. Pod lupę bierze emocje towarzyszące rożnym gestom i zachowaniom. Zwraca uwagę, że „dzięki neuronom lustrzanym jesteśmy w stanie odczuwać emocje drugiego człowieka, nie odczytywać, a właśnie odczuwać”. Mówiąc o relacjach – odsyła do inteligencji emocjonalnej. To odczuwanie emocji, intencji i nastrojów drugiego człowieka jest niezwykle ważne także w relacjach czysto zawodowych. Przecież ich jakość bezpośrednio przekłada się na zaangażowanie i motywację pracowników, a co za tym idzie na wyniki biznesowe. Z uczuciami w pracy bywa rożnie. Ostatnio, zwłaszcza przed weekendem, zasypują mnie na portalach społecznościowych memy – „piątek, piąteczek, piątunio”. Bywają mniej lub bardziej komiczne, ale z pewnością nie bawi wyłaniający się z nich obraz pracownika z utęsknieniem czekającego na weekend. Pewnie większość pomyśli, że generalizuję, że nie każdy traktuje te pięć dni roboczych jak poczekalnię, i pewnie tak jest, ale... Co zrobić, by pasja, talent, kreatywność, które tak chętnie pracownicy eksploatują w swoim wolnym czasie, przekładały się na ich codzienną pracę zawodową? Oczywiście gdybym znała odpowiedź na to pytanie i gdyby istniał taki złoty środek, te rozważania nie miałyby sensu. Andrzej Blikle stwierdził, że „w życiu zawodowym najważniejsze jest poczucie sensu”. Warto pamiętać, że nawet w największej organizacji ludzie winni być traktowani podmiotowo. Organizacja to ludzie. To oni stanowią siłę napędową, przekazują swoją energię. Warto czasem spojrzeć na pracowników nie przez pryzmat raportów, zdań, wyników i dać im odrobinę autonomii. Wszystko po to, by nie zabijać w nich tej naturalnej potrzeby tworzenia i uczestniczenia w życiu organizacji.

Katarzyna Patalan
redaktor naczelna miesięcznika"Benefit"

2016-08-30 13:35 Opublikował: Benefit

Reklama:

tel. kom: 508-548-308

Redakcja:

Newsletter


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowo-promocyjnych oraz na otrzymywanie od Spółki oraz podmiotów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. za pomocą środków komunikacji elektronicznej
... Rozwiń
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Spółkę, zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. Nr 101 poz. 926, ze zm.) w celach marketingowo-promocyjnych oraz wyrażam zgodę na otrzymywanie od Spółki i informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.). Jednocześnie wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych przez Spółkę podmiotom z Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. w celach marketingowo promocyjnych związanych z promocją lub reklamą produktów i usług oferowanych przez te podmioty jak również wyrażdam zgodę na otrzymywanie od tych podmiotów informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.) Zgody mogą być odwołane w każdym czasie. Administratorem danych osobowych jest Benefit IP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa ul. Canaletta 4, 00-099 Warszawa. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych i nie będą udostępniane innym odbiorcom. Ich podanie jest dobrowolne, a każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania oraz wyrażenia sprzeciwu wobec ich przetwarzania.