Miesięcznik Benefit – miesięcznik kadrowych, kierowników i dyrektorów HR

Strona główna » Prenumerata » Pobierz PDF

Wszystko zaczyna się od marzeń

Wszystko zaczyna się od marzeń
Okładka Miesięcznika "Benefit". Na okładce Aleksander Doba / Fot. Michał Mutor / Agencja Gazeta
Czy liderem trzeba się urodzić, czy można się tego nauczyć? John C. Maxwell, światowy autorytet ds. przywództwa, który w połowie października po raz pierwszy gościł w Polce z otwartym wykładem, przyznał, że ludzie niezwykle często zadają mu to pytanie.

Maxwell zwykł wówczas odpowiadać – w charakterystycznym dla siebie zabawnym stylu – że z pewnością każdy lider… musiał się urodzić. Liderem nie można stać się w jeden dzień, to ciężka praca, która wymaga czasu, poświęcenia, wytrwałości, konsekwencji i ciągłego rozwoju. Co ważne – świadomego rozwoju.

Tylko człowiek, który świadomie się rozwija, ceni ludzi i dzieli się z nimi wartościami, studiuje przywództwo, może stać się prawdziwym liderem, takim, który zaraża swoją wizją innych, motywuje do działania i wyzwala w ludziach to, co w nich najcenniejsze.

Dlaczego wspominam o Johnie C. Maxwellu? Nie tylko dlatego, że spotkanie z nim było niezwykle inspirujące, lecz także dlatego, że wciąż mam w pamięci stwierdzenie zawarte w jego książce „Świadome życie”, które brzmi: „Przestań się starać – zacznij działać”.

Te słowa doskonale definiują podejście do realizacji celów preferowane przez Aleksandra Dobę, człowieka, który nie boi się podejmowania trudnych wyzwań, który z wielką determinacją pokonuje swoje słabości i ograniczenia, by zmierzyć się z tym, co nieokiełznane – z żywiołem natury. Udowadnia, że jeżeli tylko człowiek chce, jest w stanie osiągnąć wiele.

W rozmowie z Rafałem M. Krasuckim, do której lektury zachęcam, przyznał, że każdą wyprawę zaczyna od marzeń, ale podkreślił jednocześnie, że „do ich realizacji należy się dobrze przygotować. A potem wystarczy konsekwentnie wprowadzać je w życie”. Etap przygotowań prowadzący do osiągnięcia celu jest niezwykle ważny, ponieważ pomaga przewidzieć i zminimalizować zagrożenia, i nieważne, czy dotyczy to samotnej podróży kajakiem przez Ocean Atlantycki, czy wdrożenia wartego miliony projektu.

Konsekwencja w działaniu, w samorealizacji, w świadomym rozwoju nie jest łatwa. Zmiana nawyków wymaga olbrzymiej determinacji, ale tylko wytrwałość prowadzi do osiągnięcia imponujących rezultatów, do pokonywania słabości i własnych ograniczeń. 

Katarzyna Patalan
redaktor naczelna miesięcznika „Benefit”

2016-10-31 10:06 Opublikował: Benefit
Tematy pokrewne (tagi): doba, krasucki, maxwell, patalan,

Reklama:

tel. kom: 508-548-308

Redakcja:

Newsletter


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowo-promocyjnych oraz na otrzymywanie od Spółki oraz podmiotów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. za pomocą środków komunikacji elektronicznej
... Rozwiń
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Spółkę, zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. Nr 101 poz. 926, ze zm.) w celach marketingowo-promocyjnych oraz wyrażam zgodę na otrzymywanie od Spółki i informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.). Jednocześnie wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych przez Spółkę podmiotom z Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. w celach marketingowo promocyjnych związanych z promocją lub reklamą produktów i usług oferowanych przez te podmioty jak również wyrażdam zgodę na otrzymywanie od tych podmiotów informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.) Zgody mogą być odwołane w każdym czasie. Administratorem danych osobowych jest Benefit IP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa ul. Canaletta 4, 00-099 Warszawa. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych i nie będą udostępniane innym odbiorcom. Ich podanie jest dobrowolne, a każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania oraz wyrażenia sprzeciwu wobec ich przetwarzania.