A tych motywatorów zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym jest wiele. Powszechnie wiadomo, że człowiek zadowolony z życia, pełen energii, zaangażowany to zwykle dobry pracownik. Ale co zrobić, i jak to zrobić, by to zaangażowanie przekładało się na efektywność?
Próbę odpowiedzi na to pytanie podjęła Małgorzata Czernecka w artykule, do lektury którego Państwa zachęcam. Autorka pisze, że problem, na jaki wskazują wyniki badania „Praca, moc, energia w polskich firmach. Siedem obszarów, które wpływają na efektywność organizacji”, polega na tym, że sposób, w jaki pracuje większość z pracowników i menedżerów, nie jest adekwatny do rosnących wymagań i oczekiwań organizacji. Zabiera im energię, nie gwarantując możliwości wykonania tego, co mają do zrobienia na optymalnym poziomie. By to zmienić, pracodawcy muszą wyjść poza podstawowy zakres oferowanych inicjatyw i rozważyć przyjęcie nowej koncepcji zarządzania energią pracowników, a także w znacznie szerszym wymiarze wspierać ich w osiąganiu bardziej zrównoważonego życia. Wszystko po to, aby wspólnie tworzyć świadome, wysokoenergetyczne miejsca pracy, w których „chcieć” będzie równoznaczne z „móc”.
Za chwilę zaczniemy podsumowywać kończący się rok i snuć plany na nowy. Większość z nas w ten czas wkroczy z nową energią, dlatego w nadchodzącym roku życzę Państwu, aby ta dobra energia i optymizm nie słabły z upływem miesięcy i przyczyniły się do osiągnięcia zamierzonych celów. Niech Święta Bożego Narodzenia będą okazją nie tylko do rodzinnego świętowania, lecz także do wejrzenia w siebie i refleksji.
Katarzyna Patalan
redaktor naczelna
miesięcznika "Benefit"