Miesięcznik Benefit – miesięcznik kadrowych, kierowników i dyrektorów HR

Strona główna » Warto przeczytać » Felieton

HR-owe EFNI 2016!

Europejskie Forum Nowych Idei tym razem poświęcono zagadnieniom… HR-owym. Wiele osób było zaskoczonych, że w czasach kryzysów (finansowy, unijny, uchodźctwa, wojen, fali radykalizmów) tak duża część paneli i spotkań dotyczy właśnie przyszłości pracy. Niesłusznie.

Już sam tytuł EFNI 2016 – Przyszłość pracy. Realia, marzenia i mrzonki – był bardzo znaczący. Milenialsi, godność pracy, zmienność zawodów, odejście od pracy stałej czy ośmiogodzinnej, wymieranie zawodów, robotyzacja, bezrobocie technologiczne – to jedynie niektóre z dyskutowanych problemów. Na początek istotna uwaga.

Sopockie Forum jest inne niż inne. Jego przedziwna struktura, z otwartymi dla publiczności debatami, z rozmowami „nocnych marków” (od godziny dwudziestej trzeciej do ok. pierwszej w nocy), z porannymi spotkaniami już od ósmej rano, pokazuje to dobitnie. Forum przyciąga głównie intelektualistów, autorów książek, biznesmenów, rzadziej polityków. Tu autentycznie przyjeżdża się po inspiracje, po ciekawe trendy i idee. Po refleksje.

Refleksja „poEFNI” pierwsza – milenialsowa. Zastanawiałem się nad tym, czy głoszone poglądy są realne, czy to dopiero daleka przyszłość. W sobotę po zakończeniu EFNI do Pendolino wsiadł młody człowiek i oznajmił komuś (telefonicznie, acz donośnie), że już jedzie. Upomniany, że to strefa ciszy, przeprosił i zaczął się dopytywać, czy to ten słynny wagon siódmy. Kilka osób potwierdziło. Zapytał (cytuję): „ A gdzie w takim razie będzie wagon piąty?”. Nikt nie odpowiedział… Kurtyna!

Posłużmy się tym przykładem, by zrozumieć milenialsa. Plusy: był grzeczny (przeprosił, potem dopytał) i miał jakąś wiedzę (słyszał coś o strefie ciszy). To jednak, co zaskoczyło pozostałych podróżnych, pokazuje, z jakimi problemami już dziś mierzy się wielu pracodawców. W niektórych (nielicznych na razie) firmach milenialsi stanowią do 70 proc. pracowników!

Dorosły z wyglądu człowiek wsiadł do dowolnego wagonu, choć usiadł na „swoim” miejscu. Czyli sprawdził numer miejsca, ale numeru wagonu już nie. Głośny meldunek: „Już jadę”! to kolejny dziwoląg. Dorośli też tak czasem robią. Dyskretnie wysyłają SMS-a. Na dodatek była sobota, wcześnie rano. A to oznacza, że albo nie dostrzegam innych, albo ich nie szanuję. Albo łącznie?

Grzeczne, choć również donośne pytanie o układ pociągu („Jeśli jestem w ostatnim, siódmym wagonie, to ciekawe, gdzie będzie wagon piąty”) zadziwiło pozostałych podróżnych na tyle, że nikt już nie odpowiedział.

Ten „mężczyzna” miał ok. 24–25 lat i był dobrze, nawet powiedziałbym – elegancko ubrany. Kiedy więc przypomniałem sobie panelowe opisy radzenia sobie z milenialsami – często pytaj, okazuj zainteresowanie, często rozmawiaj, doceniaj, udzielaj feedbacku wzmacniającego, bądź ostrożny z feedbackiem korygującym, by nie urazić – pomyślałem… Może go pochwalić? Tylko za co? I refleksja finalna – co się dziś dzieje z młodymi ludźmi, skoro siedmiolatki potrafią bez problemu znaleźć swoje miejsca, a dwudziestolatki muszą dopytać o wagon? Ktoś ich psuje po drodze?

Refleksja „poEFNI” druga – też milenialsowa. W Gdańsku do pociągu wsiadła młoda dziewczyna odprowadzana przez wzruszonych rodziców. Nic dziwnego, jechała na pierwszy rok studiów do Krakowa. Przez dwie minuty, zanim pociąg ruszył, odmachiwała rodzicom stojącym na peronie. W przerwach pomiędzy pisaniem czegoś na FB. Też była wzruszona. A jednak nie potrafiła się skupić na dwuminutowym pożegnaniu z rodzicami. Nie umiem też powiedzieć, jak czuli się tak żegnani rodzice, którzy pewnie zobaczą córkę za miesiąc. A może sami są temu winni?

Refleksja „poEFNI” trzecia. Być może ten zwariowany świat z przewróconymi do góry nogami wartościami już otacza nas mocniej, niż myślimy. Nie tylko w pracy, ale i w domach? Może to my sami, zabiegani za zyskiem, który musi rosnąć „rok do roku”, coś straciliśmy? Pozwoliliśmy nie tylko na swobodę, lecz także na lekceważenie innych, a w konsekwencji samych siebie? Pozwoliliśmy, by nasze dzieci stały się niezwykle sprawne w sieci i często bezradne w rzeczywistości namacalnej. Coraz częściej to oni będą zostawali naszymi szefami. Dokładnie tacy, jakich wychowaliśmy.

Refleksja „poEFNI” czwarta – zawodowa. Zdaniem Martina Forda, futurologa i autora książki „Świt robotów”, nie można już ukryć nadchodzącej ery robotyzacji. Mamy fabryki sałaty w Japonii, roboty zbierające jabłka testuje się w Europie. Kiedyś żartowano, że nowoczesna fabryka będzie zatrudniała psa i człowieka. Pies będzie pilnował, żeby człowiek niczego nie dotykał. Jego rolą będzie wyłącznie nakarmienie psa. Pojawia się poważne pytanie – kto w takim razie i za co kupi tę sałatę i jabłka wyprodukowane (bo wyhodowane to chyba złe słowo) przez roboty zrobione w fabryce robotów przez inne roboty? Masowe bezrobocie technologiczne stoi praktycznie u naszych drzwi.

Refleksja „poEFNI” piąta – szybkościowa. Pojawia się pytanie, jak bardzo nieuchronnie i jak szybko nas to dopadnie. Szybko. Już dziś zagrożona jest połowa miejsc pracy. Oczywiście powstaną nowe, ale… W USA 90 proc. pracowników pracuje w branżach, które istniały już 100 lat temu. Czyli w nowych zawodach pracuje tylko 10 proc. zatrudnionych. Bo więcej nie potrzeba.

Świat ośmiogodzinnego etatu odchodzi na naszych oczach. Czy teraz będziemy pracować tylko 3–4 godziny dziennie? A może pracować będzie tylko elita, a pozostali otrzymają tzw. gwarantowany dochód podstawowy? Futuryści mówią, że dzisiejsze dzieci będą pracowały w zawodach, których nazw w sześćdziesięciu procentach jeszcze nie znamy…

W EFNI 2016 wzięło udział 1141 uczestników z 23 krajów, a 121 panelistów i 96 mówców wypełniło dyskusjami 64 godziny sesji i paneli. Od sześciu lat jest ono organizowane przez Konfederację Lewiatan.

Marek Skała
MEGALIT Instytut Szkoleń właściciel/trener

 

2016-12-01 15:34 Opublikował: Benefit

Reklama:

tel. kom: 508-548-308

Redakcja:

Newsletter


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowo-promocyjnych oraz na otrzymywanie od Spółki oraz podmiotów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. za pomocą środków komunikacji elektronicznej
... Rozwiń
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Spółkę, zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. Nr 101 poz. 926, ze zm.) w celach marketingowo-promocyjnych oraz wyrażam zgodę na otrzymywanie od Spółki i informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.). Jednocześnie wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych przez Spółkę podmiotom z Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. w celach marketingowo promocyjnych związanych z promocją lub reklamą produktów i usług oferowanych przez te podmioty jak również wyrażdam zgodę na otrzymywanie od tych podmiotów informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.) Zgody mogą być odwołane w każdym czasie. Administratorem danych osobowych jest Benefit IP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa ul. Canaletta 4, 00-099 Warszawa. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych i nie będą udostępniane innym odbiorcom. Ich podanie jest dobrowolne, a każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania oraz wyrażenia sprzeciwu wobec ich przetwarzania.