Miesięcznik Benefit – miesięcznik kadrowych, kierowników i dyrektorów HR

Strona główna » Rozwój » Rekrutacja

2016 rokiem niebieskich kołnierzyków

2016 rokiem niebieskich kołnierzyków
Fot. Gratka.pl
Serwis Gratka.pl podsumował rok 2016 pod względem opublikowanych ogłoszeń o pracę. Z analiz portalu wynika, że pracodawcy zamieścili ponad 131 tysięcy ogłoszeń, z czego ponad 22,5 proc. stanowiły oferty skierowane do pracowników wykwalifikowanych z sektora produkcji i pracy fizycznej.

Najczęściej poszukiwano szwaczek, pracowników produkcji i kierowców (także tych z uprawnieniami C+E) oraz magazynierów. Także po stronie kandydatów najwięcej – bo aż 49 proc. osób, które wysłały aplikację w serwisie - było przedstawicieli „niebieskich kołnierzyków” tj. specjalistów zawodowych, pracowników fizycznych, fachowców.

Gratka.pl – serwis wspierający pracodawców w rekrutacji pracowników sektora „niebieskich kołnierzyków” – podsumował charakterystyki ogłoszeń zamieszczanych w kategorii Praca w roku 2016. Wynika z nich, że w ubiegłym roku pracodawcy najczęściej poszukiwali osób na stanowisko szwaczki, pracownika produkcji, kierowcy, magazyniera, operatora wózka widłowego oraz ekspedientki. Na nieco dalszych pozycjach lecz równie często poszukiwani byli kierowcy kategorii
C + E, pracownicy ochrony, przedstawiciele handlowi a także osoby sprzątające. Te grupy zawodowe stanowiły „Top 10” najczęściej wskazywanych w ogłoszeniach o pracę specjalizacji i zawodów. Ponadto, wysoką liczbę ofert pracy odnotowano w sektorze administracji biurowej.

Branżami o dużym zapotrzebowaniu wykwalifikowanych pracowników w 2016 roku były także budownictwo i geodezja. Oferty skierowane do fachowców w tym obszarze stanowiły 7,6 proc. wszystkich zamieszczonych ogłoszeń. Wśród innych poszukiwanych specjalistów znaleźli się kandydaci do pracy w motoryzacji, turystyce, hotelarstwie oraz gastronomii.

Praca na wakacje nie tylko w usługach

Miesiące letnie – zwłaszcza wakacyjne – zwyczajowo sprzyjają wzrostowi zatrudnienia w sektorze handlu i usług, lecz z danych serwisu Gratka.pl wynika, że to produkcja i praca fizyczna były w tym roku obszarami, do których rekruterzy poszukiwali największej liczby kandydatów. Ogłoszenia dotyczące pracy w tym sektorze stanowiły ponad 22,5 proc. wszystkich zamieszczonych ofert. Z kolei pracę w logistyce i zakupach oferowało 9,1 proc. pracodawców, a w sprzedaży handlu i franczyzie
– 8 proc.

Z kolei pracownicy wykwalifikowani najchętniej odpowiadali na ogłoszenia zamieszczone przez pracodawców z obszaru produkcja i praca fizyczna (ponad 1/3 przesłanych aplikacji). Wysokim zainteresowaniem cieszyła się także praca w biurze. Co 6-ty kandydat korzystający z serwisu Gratka.pl odpowiadał na ogłoszenia dotyczące pracy biurowej i administracyjnej. 10 proc. pracowników poszukiwało pracy związanej z logistyką, zakupami i transportem.

Najwięcej ogłoszeń o pracę, także tych skierowanych do „niebieskich kołnierzyków”, zostało zamieszczonych w serwisie Gratka.pl w II kwartale roku, z kolei kandydaci najwięcej aplikacji – ponad 35 proc. liczby wszystkich wysłanych aplikacji - wysłali w III kwartale.

Kto najczęściej szukał pracy…

Z analizy danych użytkowników serwisu Gratka.pl wynika, że 40 proc. z nich ma wykształcenie średnie, 35 proc. wyższe, a 18 proc. specjalistyczne zawodowe. Ponad 75 proc. kandydatów to osoby w wieku najwyższej aktywności zawodowej tj. w wieku 25-54 lata, w tym 49% proc. to pracownicy zajmujący dotychczas niższe stanowiska kierownicze, specjaliści, przedstawiciele wolnych zawodów,
a także mundurowi i osoby prowadzące działalność gospodarczą, pracownicy handlu i usług oraz robotnicy. ¼ osób poszukujących pracy na stronie Gratka.pl to osoby aktualnie nieaktywne zawodowo, a co 10. użytkownik serwisu jeszcze studiuje i szuka pierwszej pracy lub pracy dorywczej.

… a gdzie najczęściej zatrudniano w 2016 roku?

W serwisie Gratka.pl najwięcej ogłoszeń zamieścili pracodawcy z województwa łódzkiego – ponad 26,5 proc., następnie z województwa śląskiego – 12,6 proc. oraz mazowieckiego 9,1 proc.
Na kolejnych miejscach znalazły się województwo wielkopolskie - 8,0 proc. ofert pracy zamieszczonych w serwisie oraz dolnośląskie – 6,4 proc. Wśród ofert pracy publikowanych w serwisie Gratka.pl 10,3 proc. dotyczyło zatrudnienia za granicą.

Karolina Piekus

 Infografika_Gratka.pl.jpg

2017-02-01 11:05 Opublikował: Benefit

Reklama:

tel. kom: 508-548-308

Redakcja:

Newsletter


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowo-promocyjnych oraz na otrzymywanie od Spółki oraz podmiotów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. za pomocą środków komunikacji elektronicznej
... Rozwiń
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Spółkę, zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. Nr 101 poz. 926, ze zm.) w celach marketingowo-promocyjnych oraz wyrażam zgodę na otrzymywanie od Spółki i informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.). Jednocześnie wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych przez Spółkę podmiotom z Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. w celach marketingowo promocyjnych związanych z promocją lub reklamą produktów i usług oferowanych przez te podmioty jak również wyrażdam zgodę na otrzymywanie od tych podmiotów informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.) Zgody mogą być odwołane w każdym czasie. Administratorem danych osobowych jest Benefit IP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa ul. Canaletta 4, 00-099 Warszawa. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych i nie będą udostępniane innym odbiorcom. Ich podanie jest dobrowolne, a każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania oraz wyrażenia sprzeciwu wobec ich przetwarzania.