Miesięcznik Benefit – miesięcznik kadrowych, kierowników i dyrektorów HR

Strona główna » Prenumerata » Pobierz PDF

Szacunek w zarządzaniu powinien być oczywisty

Szacunek w zarządzaniu powinien być oczywisty
Okładka Miesięcznika "Benefit". Na okładce Jacek Santorski / Fot. na okładce Magda Starowieyska
– Zarządzajmy tak, żeby szacunek był oczywisty dla nas wszystkich, żeby szacunek był naszym czynnikiem wyróżniającym – podkreślił w wywiadzie, do którego lektury Państwa zachęcam, Jacek Santorski. Jednocześnie psycholog zwrócił uwagę, że oprócz szacunku, rozwoju, spontaniczności należy pamiętać, że kluczowe wartości to jest wartość firmy, to jest zysk i rentowność.

W procesie tworzenia i zarządzania organizacjami niezwykle ważna jest rola lidera. Jaki powinien być? Według mojego rozmówcy to człowiek przede wszystkim wszechstronny, potrafiący na co dzień być dobrym tatą, ale w sytuacjach krytycznych stający się groźnym ojcem. To także człowiek z otwartym umysłem, mający dużo większy dystans do przyjętych, „jedynych prawd”, „jedynych autorytetów”, mający dystans do stereotypów.

Paradygmat określony przez lidera winien być także paradygmatem pracowników. Ale temat turkusowych organizacji i zarządzania przez wartości to tylko jeden z wielu wątków, dla mnie niezwykle inspirującej, rozmowy z Jackiem Santorskim.

Jeżeli zagadnienia związane z „turkusem” są dla Państwa interesujące, to bez wątpienia warto także przeczytać rozmowę Joanny Rubin z Ewą Bocian, praktykiem holakracji. Ekspertka w tym procesie zauważa dużą szansę na rozwój kompetencji pracowniczych.

– Holakracja tworzy warunki do nauczenia się nowych rozwiązań – przekonuje Ewa Bocian. – Jest fascynującą przestrzenią do nauki i doskonalenia siebie. Będzie jednak niedostępna dla tych, którzy lubią funkcjonować w dynamice dziecko-rodzic, gdzie odpowiedzialność spoczywa na wszystkich innych, tylko nie na nas.

Według Ewy Bocian holakracja to proces, a nie cel. Firmy, w których funkcjonuje, mają świadomość zmieniającego się świata i faktu, że potrzeby ludzi i rynku ewoluują. 

Katarzyna Patalan
redaktor naczelna miesięcznika "Benefit"

2017-03-01 09:42 Opublikował: Benefit

Reklama:

tel. kom: 508-548-308

Redakcja:

Newsletter


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowo-promocyjnych oraz na otrzymywanie od Spółki oraz podmiotów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. za pomocą środków komunikacji elektronicznej
... Rozwiń
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Spółkę, zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. Nr 101 poz. 926, ze zm.) w celach marketingowo-promocyjnych oraz wyrażam zgodę na otrzymywanie od Spółki i informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.). Jednocześnie wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych przez Spółkę podmiotom z Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. w celach marketingowo promocyjnych związanych z promocją lub reklamą produktów i usług oferowanych przez te podmioty jak również wyrażdam zgodę na otrzymywanie od tych podmiotów informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.) Zgody mogą być odwołane w każdym czasie. Administratorem danych osobowych jest Benefit IP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa ul. Canaletta 4, 00-099 Warszawa. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych i nie będą udostępniane innym odbiorcom. Ich podanie jest dobrowolne, a każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania oraz wyrażenia sprzeciwu wobec ich przetwarzania.