Miesięcznik Benefit – miesięcznik kadrowych, kierowników i dyrektorów HR

Strona główna » Rozwój » Rekrutacja

Szukają pracy w miastach bez smogu

66 proc. badanych przy porównywalnych warunkach zatrudnienia wybrałoby firmę położoną w takim miejscu, gdzie nie ma smogu. To wynik badania przeprowadzonego przez Grupę GPEC. Zła jakość powietrza daje się we znaki zwłaszcza specjalistom z południa Polski. W ostatnim czasie trójmiejskie firmy obserwują większe zainteresowanie kandydatów pracą na Pomorzu m.in. z powodu braku smogu.

Na tle rosnących problemów ze smogiem Trójmiasto wyróżnia się dobrą jakością powietrza. Wskaźniki zanieczyszczenia szkodliwymi pyłami są tutaj jednymi z najniższych ze wszystkich polskich miast. W 2016 r. w Gdańsku Wrzeszczu odnotowano tylko sześć dni z przekroczeniami poziomu pyłów PM10 i ani jednego dnia z przekroczeniem poziomu ozonu. Grupa GPEC zbadała, czy kandydaci zgłaszający się do pracy biorą pod uwagę jakość powietrza przy poszukiwaniu zatrudnienia. 66 proc. badanych, mając porównywalne warunki pracy, wybrałoby firmę położoną w takim miejscu, gdzie nie ma smogu. Im większe dochody, tym więcej badanych podjęłoby taką decyzję. Wśród ankietowanych z najniższymi dochodami odsetek takich odpowiedzi wynosi tylko 58 proc., podczas gdy dla osób z najwyższymi dochodami sięga 76 proc. To pokazuje, że wyższej klasy specjaliści i menedżerowie, którzy mają większą elastyczność w wyborze miejsca pracy, mogą postrzegać czyste powietrze jako dodatkowy atut.
‒ Od lat rekrutujemy pracowników z różnych części Polski. W tym roku po raz pierwszy spotkaliśmy się z argumentem, że chęć relokacji podyktowana była m.in. smogiem. Dotyczyło to tylko kandydatów z południa kraju – mówi Marek Mikucki, kierownik działu personalnego z Grupy GPEC. – Co prawda trend jest na razie nieznaczny, ale widać, że pracownicy coraz większą wagę przywiązują do
aspektów ekologicznych, i to zarówno w ramach samej firmy, jak i w jej otoczeniu – dodaje.
W Grupie GPEC działania ekologiczne cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem pracowników. W firmie z powodzeniem działa program dojazdów do pracy rowerami – każdy przejechany kilometr pozwala zdobyć punkty w ramach projektu „Grupa GPEC Gra”. Punktowane są także wspólne przejazdy do pracy. Zgromadzone punkty można wymieniać na nagrody. To jedne z najchętniej podejmowanych przez pracowników wyzwań w grze.
Pracownicy angażują się także w zbiórki makulatury czy akcje związane z oszczędzaniem. – Pomysły na takie działania często powstają oddolnie, z chęci zrobienia czegoś dobrego dla otoczenia. Na przykład segregacja odpadów to dziś w wielu domach standard, dlatego dla pracowników naturalne jest, że także w ich miejscach pracy powinny być punkty segregacji. Wspólnie z pracownikami przeprowadziliśmy akcję „Jestem odpowiedzialny, pracuję w eko firmie” – na włącznikach światła i sprzętach elektronicznych pojawiły się odpowiednie naklejki. ‒ Odzew był bardzo duży – mówi Marek Mikucki. – Dla nas, firmy społecznie odpowiedzialnej, takie działania mają bardzo duże znaczenie. Troska o środowisko i lokalne społeczności jest naszym priorytetem. Staramy się angażować na wiele sposobów: w formie wolontariatu pracowników, akcji edukacyjnych czy sponsorując różne wydarzenia – podsumowuje.
Podobne doświadczenia ma także ERGO Hestia, której główna siedziba mieści się w Sopocie.
‒ Trójmiasto jest niewątpliwie jednym z najlepszych miejsc do życia i pracy w Polsce – mówi Ilona Płoszyńska, kierownik ds. rekrutacji w ERGO Hestii. ‒ Jako jedyny ubezpieczyciel w Polsce główną siedzibę mamy w kurorcie, gdzie z jednej strony otacza nas morze, z drugiej park. To, że pracownicy mogą pracować w warunkach, które pozytywnie wpływają na ich zdrowie, odgrywa coraz większą rolę dla osób decydujących się na pracę dla naszej firmy – dodaje Ilona Płoszyńska.

Grzegorz Blachowski
PR Manager, Grupa GPEC
grzegorz.blachowski@gpec.pl

2017-04-24 10:46 Opublikował: Benefit

Reklama:

tel. kom: 508-548-308

Redakcja:

Newsletter


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowo-promocyjnych oraz na otrzymywanie od Spółki oraz podmiotów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. za pomocą środków komunikacji elektronicznej
... Rozwiń
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Spółkę, zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. Nr 101 poz. 926, ze zm.) w celach marketingowo-promocyjnych oraz wyrażam zgodę na otrzymywanie od Spółki i informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.). Jednocześnie wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych przez Spółkę podmiotom z Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. w celach marketingowo promocyjnych związanych z promocją lub reklamą produktów i usług oferowanych przez te podmioty jak również wyrażdam zgodę na otrzymywanie od tych podmiotów informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.) Zgody mogą być odwołane w każdym czasie. Administratorem danych osobowych jest Benefit IP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa ul. Canaletta 4, 00-099 Warszawa. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych i nie będą udostępniane innym odbiorcom. Ich podanie jest dobrowolne, a każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania oraz wyrażenia sprzeciwu wobec ich przetwarzania.