Miesięcznik Benefit – miesięcznik kadrowych, kierowników i dyrektorów HR

Strona główna » Rozwój

Benefity w Brazylii

Benefity w Brazylii
fot.istockphoto
Brazylia to kraj samby, piłki nożnej, dżungli amazońskiej i karnawału w Rio de Janeiro. Mało kto wie, że to największe państwo Ameryki Południowej z ponad 200 milionami mieszkańców, jest jednocześnie siódmą gospodarką świata. Największe brazylijskie firmy działają w branży wydobywczej, rolniczej, przemysłowej i finansów. A jak wyglądają benefity nad Amazonką?

Brazylijczycy zgodnie ze swoim Kodeksem Pracy pracują nie więcej niż 44 godziny tygodniowo. W zamiarze ustawodawcy chodziło o osiem godzin pracy codziennie od poniedziałku do piątku i cztery godziny pracy w sobotę. Wiele firm jednak nie wymaga od swoich pracowników przychodzenia do pracy w weekendy. W związku z tym, długość dnia pracy w tygodniu często przekracza osiem godzin. Dla niektórych zawodów – np. lekarzy, pracowników banków, operatorów telefonicznych, tydzień pracy jest krótszy. Pracownicy zmianowi pracują maksymalnie sześć godzin na zmianę (poranną, popołudniową, nocną). Jeżeli przekroczony jest ustawowy czas pracy, pracownikom przysługuje dodatek za nadgodziny. Nadgodziny w weekendy są płatne podwójnie. Japońska sieć modowa Uniqlo oferuje swoim pracownikom w Brazylii możliwość skompresowania czasu pracy do czterech dni w tygodniu. Trzydniowy weekend ma zmotywować pracowników do spędzania większej ilości czasu z rodziną.
Minimalna miesięczna płaca w Brazylii obowiązująca w 2016 roku została ustalona na poziomie federalnym, to 880 BRL czyli około 1060 PLN. Poszczególne brazylijskie stany mogą ustalać ją na innym poziomie, nie niższym jednak niż federalny.

TRZYNASTKA I TRANSPORT
Décimo terceiro czyli trzynasta pensja – do jej wypłaty od 1965 roku zobowiązany jest każdy brazylijski pracodawca. Jest wypłacana pracownikom w dwóch transzach. Połowa trzynastki musi być wypłacona do końca listopada, druga połowa do 20 grudnia. Dlatego bywa też nazywana pensją świąteczną. Jej wysokość to miesięczne wynagrodzenie pracownika, przeliczane proporcjonalnie jeśli pracownik nie przepracował pełnego roku.
Od 1987 roku pracodawca jest zobligowany do pokrywania wydatków pracownika związanych z transportem do i z pracy. Dodatek ten jest wypłacany tylko za dni kiedy pracownik jest w pracy, nieobecności nie są brane pod uwagę.

FUNDO DE GARANTIA POR TEMPO DE SERVIÇO
Brazylijskie firmy są zobowiązane do dokonywania wpłat na rzecz federalnego Fundo de Garantia por Tempo de Serviço (FGTS), w wysokości 8 proc. każdej pensji. Jest to rodzaj funduszu gwarancyjnego i dodatkowego konta emerytalnego. Funduszem zarządza Caixa Economica Federal, każdy pracownik ma imienne konto o ograniczonej dostępności, z którego wyciąg otrzymuje co dwa miesiące. Może wybrać z niego pieniądze pod pewnymi warunkami – w razie zwolnienia bez podania przyczyny, emerytury, ciężkiej choroby. Depozyty te są co roku kapitalizowane o odsetki w wysokości 3 proc. plus wskaźnik inflacji. Jeśli pracownik zostaje zwolniony bez podania przyczyny, pracodawca musi mu wypłacić jeszcze odszkodowanie w wysokości 40 proc. depozytu zgromadzonego przez niego w FGTS.

DŁUGIE WAKACJE I URLOP MACIERZYŃSKI
Brazylijczykom przysługuje prawo do 30 dni urlopu co roku. Nieusprawiedliwione nieobecności w pracy pomniejszają tę pulę. Prawo do ustalania terminu urlopu ma również pracodawca. Może on odgórnie ustanowić zbiorowe „wakacje” dla całej firmy, zakładu bądź działu, zamiast urlopów indywidualnych pracowników. Najczęściej jednak firma dochodzi do porozumienia z zatrudnionymi co do ich terminu. Jest to rozwiązanie stosowane przez wiele brazylijskich przedsiębiorstw.
Świąt o stałej dacie, wolnych od pracy na szczeblu federalnym jest osiem – Nowy Rok (1 stycznia), Dzień Tiradentes (21 kwietnia, święto upamiętniające narodowego bohatera z XVIII wieku, uczestnika spisku przeciwko portugalskim władzom kolonialnym), Święto Pracy (1 maja), Dzień Niepodległości (7 września), Święto Matki Boskiej z Aparecida (święto Patronki Brazylii, 12 października), Święto Zmarłych (2 listopada), Dzień Proklamacji Republiki (15 listopada) i Boże Narodzenie (25 grudnia). Brazylijczycy nie chodzą do pracy również w Boże Ciało, Wielki Piątek oraz w karnawałowe Ostatki (wtorek przed Środą Popielcową). Dodatkowo każdy ze stanów ma swoje lokalne święta, które są również dniami wolnymi.
Kobietom w ciąży przysługuje 120 dni urlopu macierzyńskiego, pracodawca może też przyznać dodatkowe dwa miesiące. Odlicza wypłacone wtedy pensje od swojego podatku dochodowego od osób prawnych. Ojcom przysługuje pięć dni wolnych po urodzeniu dziecka. Popularnym benefitem jest przedszkole albo żłobek przy firmie. Firma Embraco, brazylijski producent sprężarek do chłodnictwa już od 1991 roku utrzymuje przyzakładowy żłobek w Joinville w stanie Santa Catarina. Pracownice mogą bezpłatnie przywozić tam dzieci w pierwszym roku życia. Mają prawo do przerw na karmienie, w ich ramach mogą przyjść do pracy 30 minut później, jednej trzydziestominutowej przerwy w ciągu dnia i mogą wyjść z pracy 20 minut wcześniej. Tatiane Cristina da Silva, menadżer HR wspomina, że pomysł ten wszedł w życie, by zapobiegać rezygnacjom kobiet z kariery zawodowej po powrocie z urlopu macierzyńskiego. Zwiększyła się również ich produktywność. Kiedy człowiek martwi się o swoje dziecko w domu, nie może skupić się na pracy – wyjaśnia Da Silva.

POSIŁKI
Każdemu pracownikowi, który pracuje osiem godzin dziennie przysługuje posiłek. W związku z tym pracodawcy najczęściej wypłacają swoim pracownikom dodatek żywieniowy w kwocie ceny regularnego posiłku na dzień albo finansują im posiłki w firmowej kantynie. Firma, która ma więcej niż 30 pracowników, musi posiadać specjalnie przeznaczone miejsce na przerwę obiadową. Najciekawszym benefitem żywieniowym jest cesta básica de alimentos czyli koszyk z żywnością, który dostarcza pracodawca. Zawiera on podstawowe produkty spożywcze typowe dla brazylijskiej kuchni: ryż, fasolę, cukier, kawę, makaron itp. W wielu firmach jego zawartość jest powiązana ze strategią zdrowotną wobec pracowników, gdyż to pracodawca wybiera produkty jakie się w nim znajdą. Chociaż ostatnimi czasy firmy coraz częściej wypłacają jego pieniężny ekwiwalent, to pozostaje on jednym z ulubionych benefitów.

OPIEKA ZDROWOTNA, UBEZPIECZENIA I INNE BENEFITY
Służba zdrowia w Brazylii jest publiczna, prawo do niej zagwarantowano w brazylijskiej konstytucji. Popularnym benefitem pracowniczym, podobnie jak w wielu innych krajach, jest prywatna opieka medyczna, którą można także objąć małżonka i dzieci. W badaniach AON przeprowadzonych wśród 423 brazylijskich firm w dwóch edycjach w latach 2012/2013 i 2014/2015 – dodatkową opiekę medyczną oferowały prawie wszystkie przebadane spółki. Pełny pakiet benefitów medycznych dla pracownika i jego rodziny (dodatkowa opieka medyczna, stomatologiczna, badania) oferuje na przykład brazylijski gigant lotniczy Embraer.
Drugie pod względem popularności w latach 2014/2015 było ubezpieczenie na życie, trzecie miejsce zajęła opieka stomatologiczna. System kafeteryjny umożliwiający wybór benefitów przez pracowników oferowało jedynie około 7 proc. badanych firm. Wśród najmniej popularnych świadczeń pozapłacowych znalazły się ubezpieczenia (ok. 7 proc. firm) czy służbowy kierowca (ponad 11 proc.).
Jedno z najciekawszych świadczeń pozapłacowych oferuje firma Brookfield, korporacja na rynku nieruchomości. Jest to mianowicie kompleksowy program antystresowy dla pracowników Fique Bem („Bądź OK”). Istnieje on od 2009 roku i obejmuje doradztwo prawne, społeczne i psychologiczne. Menedżer HR Elisabete Melo komentuje – Pracownicy mogą szukać porady w razie problemów finansowych, porady prawnej np. w przypadku rozwodu czy psychologicznej np. wobec choroby w rodzinie. Program został wdrożony jako odpowiedź na duży poziom stresu w działach mających kontakt z klientem, skutkujący dużym poziomem absencji spowodowanej chorobami. Po wprowadzeniu programu sytuacja znacznie się poprawiła, pracownicy mają mniej problemów zdrowotnych i są bardziej zadowoleni z pracy – dodaje Melo. Może warto pomyśleć o wprowadzeniu podobnych rozwiązań na rynku polskim?

MACIEJ ŁUKASIAK
Sedlak&Sedlak


Bibliografia:
· http://thebrazilbusiness.com/article/vacation-rights-andlocal-holidays-in-brazil[dostęp: 12.07.2016];
· https://www.quora.com/How-much-do-employees-cost-in-Brazil[dostęp: 13.07.2016];
· 11 empresas com benefícios incríveis para seus funcionários z: http://exame.abril.com.br//negocios/noticias/10-empresas-com-benef icios-incriveis-para-seusfuncionarios/ lista[dostęp: 11.07.2016];
·https://www.justlanded.com/english/Brazil/Brazil-Guide/Jobs/Social-Security-in-Brazil[dostęp: 08.07.2016];
· Reus, Diaz; Things to consider before hiring employees in Brazil z: http://www.lexology.com/library/detail.aspx?g=26f0ea73-8707-4d3c-a35e-56df546fcdb4[dostęp: 14.07.2016];
·http://www.caalimentos.com.br/beneficios.php[dostęp:12.07.2016];
· Os principais benefícios oferecidos por empresas brasileiras z: http://exame.abril.com.br/negocios/noticias/os-principais-beneficios-oferecidos-por-empresasbrasileiras[dostęp: 11.07.2016].

2017-05-23 08:33 Opublikował: Benefit

Reklama:

tel. kom: 508-548-308

Redakcja:

Newsletter


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowo-promocyjnych oraz na otrzymywanie od Spółki oraz podmiotów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. za pomocą środków komunikacji elektronicznej
... Rozwiń
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Spółkę, zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. Nr 101 poz. 926, ze zm.) w celach marketingowo-promocyjnych oraz wyrażam zgodę na otrzymywanie od Spółki i informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.). Jednocześnie wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych przez Spółkę podmiotom z Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. w celach marketingowo promocyjnych związanych z promocją lub reklamą produktów i usług oferowanych przez te podmioty jak również wyrażdam zgodę na otrzymywanie od tych podmiotów informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.) Zgody mogą być odwołane w każdym czasie. Administratorem danych osobowych jest Benefit IP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa ul. Canaletta 4, 00-099 Warszawa. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych i nie będą udostępniane innym odbiorcom. Ich podanie jest dobrowolne, a każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania oraz wyrażenia sprzeciwu wobec ich przetwarzania.