Miesięcznik Benefit – miesięcznik kadrowych, kierowników i dyrektorów HR

Strona główna » Rozwój » Styl życia

Ćwiczenia na receptę

Ćwiczenia na receptę
fot.istockphoto
Francuscy lekarze wypisują recepty na aktywność fizyczną, co oznacza, że zajęcia sportowe są refundowane przez państwo. Polakom też przydałyby się podobne procedury. Wyniki badań przeprowadzone przez Ministerstwo Sportu pokazują, że tylko 39 proc. naszego społeczeństwa jest aktywna fizycznie na poziomie zalecanym przez Światową Organizację Zdrowia. Dlaczego należy ćwiczyć, jak zacząć się ruszać, jak dobrać aktywność fizyczną do swoich preferencji?

Celem badania było sprawdzenie, jaka część społeczeństwa polskiego spełnia rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczące zalecanej dawki aktywności fizycznej pozytywnie wpływającej na zdrowie ‒ osoby dorosłe i zdrowe powinny ćwiczyć umiarkowanie co najmniej 150 minut tygodniowo lub intensywnie co najmniej 75 minut. To co budzi niepokój, to odsetek osób, które w wolnym czasie są całkowicie nieaktywne fizycznie, a jest ich aż 50 proc. w całej populacji.

PO CO ĆWICZYĆ?
Regularna aktywność fizyczna jest niezbędna w każdym wieku. Poprawia ogólną wydolność organizmu, od której zależy uciążliwość wysiłków dnia codziennego, szybkość męczenia się oraz tempo starzenia się organizmu.
Już po 20. roku życia wydolność fizyczna maleje, a w przypadku osób niećwiczących tempo spadku jest kilka razy większe niż u osób trenujących.
Korzystny wpływ ćwiczeń fizycznych na układ sercowo-naczyniowy jest wykorzystywany w profilaktyce i leczeniu choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia tętniczego oraz udaru mózgu. Regularny sport zmniejsza ryzyko rozwoju choroby nowotworowej, usprawnia układ odpornościowy, wpływa ochronnie na układ nerwowy, opóźniając rozwój chorób degeneracyjnych. Powysiłkowe zmiany składu chemicznego mózgu (zwiększenie stężenia serotoniny i endorfin) mogą zapobiegać depresji. Ćwiczenia siłowe korzystnie wpływają na stan mięśni, zapewniają prawidłową postawę ciała oraz silę do pokonywania codziennych trudności. Wysiłek fizyczny odgrywa kluczową rolę podczas redukcji masy ciała. Zwiększa również wytrzymałość tkanki kostnej, pomaga utrzymywać prawidłową ruchomość stawów oraz odgrywa istotną rolę w profilaktyce osteoporozy.
Jakie sygnały wskazują, że czas się ruszyć? To nadwaga, zadyszka przy wchodzeniu po schodach, brak energii, kiepskie wyniki badań, nadciśnienie, bóle kręgosłupa, stres, bezsenność lub inne dolegliwości. Nawet jeśli nic ci nie
dolega, zacznij ćwiczyć.
‒ Zła dieta i brak ruchu wcześniej czy później odbiją się na zdrowiu. Każdego niedbającego o siebie dopadnie taki scenariusz – ostrzega Bartosz Kurniawka, trener personalny, ekspert w programie Spirolife Active. ‒ Codzienna aktywność fizyczna i odpowiednia dieta to w obecnych czasach już konieczność, a nie tylko moda. Potrzeba ruchu jest coraz większa, ale szybko rozwijający się świat – komputeryzacja, automatyzacja – skutecznie nam ruch ograniczają. Człowiek musi się ruszać, to jego organiczna potrzeba.

JAKĄ AKTYWNOŚĆ WYBRAĆ?
Wybierając aktywność fizyczną, należy kierować się własnymi zainteresowaniami. Trening nie powinien być przymusem i katorgą wywołującą stres, ale sposobem przyjemnego i pożytecznego spędzania czasu. Wszelkie zalecenia treningowe należy dostosowywać do aktualnych indywidualnych możliwości organizmu, w tym do stanu wytrenowania i stanu zdrowia. Dla osób otyłych i starszych zalecane są np. ćwiczenia, które nie będą nadmiernie obciążały kolan, bioder i kręgosłupa. Ćwiczenia powinny dać się łatwo włączyć do codziennego trybu życia, by można je było wykonywać kilka razy w tygodniu.

JAK SIĘ ZAPRZYJAŹNIĆ ZE SPORTEM?
Wysiłek fizyczny wcale nie musi być wyszukaną formą zajęć sportowych w ekskluzywnych klubach – wystarczą najprostsze formy, takie jak marsz, bieg, chodzenie po schodach, jazda na rowerze, pływanie, gimnastyka domowa.
Jeśli nigdy nie miałeś do czynienia z aktywnością fizyczną, a twoim ulubionym sportem jest ten oglądany w telewizji, zacznij stopniowo i powoli. Na początku nie chodzi o efekty, lecz o wyrobienie nawyku. Wprowadzanie zmian w sposób powolny i niezauważalny na trwałe zmienia styl życia. A umysł zaczyna kojarzyć zadania z czymś przyjemnym, a nie strasznym. Zaczynaj od bardzo małych kroczków, które łatwo wpasować w napięty harmonogram – od spaceru z pracy do domu albo rezygnacji z windy na rzecz wchodzenia pieszo na czwarte piętro, wybierz rower zamiast samochodu. Wykorzystaj codzienne sytuacje do ćwiczeń. Naprzemienne napinaj i rozluźniaj mięśnie, dzięki czemu będą się wzmacniać. Trenuj tak brzuch, pośladki, uda. Rób to w windzie albo stojąc przy kuchence. Możesz to robić nawet w pracy, przeglądając spam. Albo stojąc w korku. Ruszaj się jak najwięcej ‒ podczas rozmowy przez telefon chodź po pokoju, czekając na autobus spaceruj po przystanku. Nawet siedząc, możesz ćwiczyć. Przy biurku wyprostuj plecy i jedną nogę unieś wyprostowaną w górę, trzymaj kilka sekund, potem druga noga. Siedząc, wykonaj skłony na boki, raz na jedną stronę, raz na drugą, tak jakbyś podnosił długopis z podłogi.

ĆWICZ WSZECHSTRONNIE
Należy dobierać takie formy aktywności fizycznej, które będą wszechstronnie oddziaływały na nasz organizm. W optymalnym treningu powinny się znaleźć ćwiczenia wytrzymałościowe (inaczej aerobowe), takie jak marsz, bieg, jazda na rowerze, pływanie lub ćwiczenia na sprzęcie cardio na siłowniach (bieżnia, orbitrek, rowerek). Taki wysiłek dobrze byłoby podejmować na zmianę z ćwiczeniami siłowymi na siłowni. Ponadto zaleca się wplatanie w treningi ćwiczeń rozciągających oraz koordynacyjnych ćwiczących równowagę. Pamiętajmy o systematyczności trenowania. Zbyt rzadki trening nie przyniesie pożądanych zmian w organizmie. Dla efektu zdrowotnego zaleca się co najmniej dwie, a najlepiej od trzech do pięciu sesji treningowych na tydzień, każda po około 30‒45 minut.

EWA STĘPIEŃ
health-partner w programie motywacyjno-zdrowotnym Spirolife

2017-05-23 15:18 Opublikował: Benefit

Reklama:

tel. kom: 508-548-308

Redakcja:

Newsletter


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowo-promocyjnych oraz na otrzymywanie od Spółki oraz podmiotów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. za pomocą środków komunikacji elektronicznej
... Rozwiń
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Spółkę, zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. Nr 101 poz. 926, ze zm.) w celach marketingowo-promocyjnych oraz wyrażam zgodę na otrzymywanie od Spółki i informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.). Jednocześnie wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych przez Spółkę podmiotom z Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. w celach marketingowo promocyjnych związanych z promocją lub reklamą produktów i usług oferowanych przez te podmioty jak również wyrażdam zgodę na otrzymywanie od tych podmiotów informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.) Zgody mogą być odwołane w każdym czasie. Administratorem danych osobowych jest Benefit IP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa ul. Canaletta 4, 00-099 Warszawa. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych i nie będą udostępniane innym odbiorcom. Ich podanie jest dobrowolne, a każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania oraz wyrażenia sprzeciwu wobec ich przetwarzania.