Miesięcznik Benefit – miesięcznik kadrowych, kierowników i dyrektorów HR

Strona główna » Rozwój

Zaprojektuj swoje „Ja”

Zaprojektuj swoje „Ja”
fot.istockphoto
Fryderyk Chopin zapisał się na kartach historii jako słynny kompozytor, William Shakespeare stał się światowej klasy pisarzem, Picasso zasłynął z wyjątkowych dzieł malarskich, a Antonio Gaudi został zapamiętany jako genialny architekt. Każdy z nich był wybitnym artystą, który stworzył ponadczasowe dzieło doceniane zarówno za ich życia, jak i obecnie. Jednak czy którykolwiek z nich potrafił skomponować, napisać, namalować lub zaprojektować własną karierę zawodową już na początku swojej przygody ze sztuką?

Sztuka projektowania wymaga niezwykłych zdolności, wizji i zmysłu architektonicznego. Co ciekawe, nawet jeżeli dysponujemy zarówno kreatywnością oraz wyobraźnią, jak i wiedzą pozwalającą na skuteczne projektowanie, znacznie trudniej jest zaplanować własną przyszłość niż cokolwiek innego. Niestety, w przypadku obecnej rzeczywistości większość z nas nie posiada wspomnianego zmysłu architektonicznego, a wiedza z tego zakresu jest wielką zagadką. Spowodowane jest to przestarzałym systemem edukacji, który przynajmniej do czasu trwania studiów nie naucza, jak należy podejść do zarządzania swoją przyszłością i karierą zawodową. Mimo to każda osoba musi podejmować kluczowe decyzje na danym etapie swojego życia, które determinują jej przyszłość. Konsekwencje wynikające z podjęcia nieprzemyślanych decyzji są bolesne. Łatwo zaobserwować, jak niewielki procent studentów kończących dany kierunek studiów po uzyskaniu dyplomu rozpoczyna pracę w wyuczonym zawodzie. Być może właśnie to jest powodem braku kompetencji pracowników na wielu stanowiskach, a tym bardziej chwiejnej kariery, która zamiast być zarządzaną, jest uzależniona od czynników zewnętrznych, jak szef, koniunktura czy chwilowy trend ekonomiczny. Sytuacja ta dotyczy zarówno karier korporacyjnych, jak i przedsiębiorców prowadzących własną działalność gospodarczą.

WIZJA SAMEGO SIEBIE
Stworzenie wizji swojej kariery zawodowej to jeden z najtrudniejszych wyborów, przed jakim stajemy podczas swojego życia. Już w trakcie edukacji, u progu rozpoczęcia dorosłego życia, przyszli studenci mimo młodego wieku i braku doświadczenia muszą podjąć decyzję, w jakim kierunku zamierzają się kształcić. Z czasem zdajemy sobie sprawę, że możliwości rozwoju własnej kariery jest znacznie więcej niż samych kierunków studiów, a mnogość wyboru tym bardziej utrudnia racjonalny wybór oraz konsekwentne trzymanie się obranej ścieżki. Moim zdaniem jest to trudniejsze nawet od wyboru małżonka, ponieważ w momencie gdy poznajemy wymarzonego partnera życiowego, możemy spędzać wspólnie wiele czasu, zamieszkać razem, zweryfikować, czy mamy podobne charaktery i zainteresowania. Jest to forma sprawdzenia, czy dalsze wspólne życie będzie tym właściwym, jeszcze zanim mężczyzna oświadczy się kobiecie. W przypadku wyboru kariery zawodowej nie jest to już takie proste, ponieważ nie jest możliwe wypróbowanie pracy na stanowisku dyrektorskim oraz sprawdzenie się w tej roli, dopóki rzeczywiście nie awansujemy na to stanowisko.

5, 10, 15
Być może tytuł tego akapitu kojarzy się z programem telewizyjnym emitowanym wiele lat temu dla dzieci. Właśnie taki był tego zamiar, ponieważ warto uzmysłowić sobie, jak błyskawicznie minęło dzieciństwo, a 5, 10, 15 to przykład tego, że czas mija niemalże tak szybko, jak szybko można wymienić tę nazwę programu dla dzieci i młodzieży. Warto więc zaplanować karierę zawodową w taki sposób, by być świadomym rozwoju osobistego i planów mających zostać zrealizowanych w odstępie 5, 10 i 15 lat od dnia dzisiejszego. Oznacza to, że jeżeli już teraz celem jest osiągnięcie stanowiska dyrektorskiego, w odstępie 5 i 10 lat należy wykonać konkretną pracę wraz z nabyciem odpowiednich kompetencji, by regularnie awansować na szczeblach kariery zawodowej. Kontynuując omawiany przykład, stanowisko dyrektorskie wymaga m.in. łatwości komunikacji, charyzmy i aparycji, a więc wspomniane lata to okres, który musi wystarczyć na to, aby wykształcić w sobie kluczowe umiejętności oraz nabyć brakującą wiedzę. Tym samym jeżeli obranym celem jest sukces w konkretnej, zaplanowanej branży, oznacza to, że aplikacja na stanowisko zupełnie niezwiązane z zaplanowaną branżą jedynie wydłuży proces osiągnięcia celu.

WŁAŚCIWA DRABINA
To ważne, aby wybrać właściwą drogę rozwoju jeszcze przed rozpoczęciem wspinania się po szczeblach kariery zawodowej. Jeśli porównamy pokonywanie kolejnych etapów i z trudem wypracowanych awansów do drabiny, musimy upewnić się, czy drabina kariery, po szczeblach której się wspinamy, jest oparta o właściwą dla nas ścianę. Jeżeli już na początku popełnimy błąd, rozpoczynając pracę w diametralnie innym zawodzie niż obrany cel, rozczarowaniem może okazać się trud związany z daremnym wspinaniem się zbyt wysoko.

MICHAŁ RUSEK
ekspert ds. marketingu i reklamy, publicysta, copywriter i szkoleniowiec, właściciel agencji Marketing Fanpage oraz portalu Marketing Dla Ciebie
biuro@twojekspertodmarketingu.pl

2017-06-08 14:23 Opublikował: Benefit

Reklama:

tel. kom: 508-548-308

Redakcja:

Newsletter


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowo-promocyjnych oraz na otrzymywanie od Spółki oraz podmiotów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. za pomocą środków komunikacji elektronicznej
... Rozwiń
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Spółkę, zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. Nr 101 poz. 926, ze zm.) w celach marketingowo-promocyjnych oraz wyrażam zgodę na otrzymywanie od Spółki i informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.). Jednocześnie wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych przez Spółkę podmiotom z Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. w celach marketingowo promocyjnych związanych z promocją lub reklamą produktów i usług oferowanych przez te podmioty jak również wyrażdam zgodę na otrzymywanie od tych podmiotów informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.) Zgody mogą być odwołane w każdym czasie. Administratorem danych osobowych jest Benefit IP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa ul. Canaletta 4, 00-099 Warszawa. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych i nie będą udostępniane innym odbiorcom. Ich podanie jest dobrowolne, a każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania oraz wyrażenia sprzeciwu wobec ich przetwarzania.