Miesięcznik Benefit – miesięcznik kadrowych, kierowników i dyrektorów HR

Strona główna » Praca

Urlop – co zrobić teraz, by potem efektywnie odpocząć

Urlop – co zrobić teraz, by potem efektywnie odpocząć
fot.istockphoto
Kiedy słońce coraz częściej zagląda przez okno, a sezon urlopowy zbliża się wielkimi krokami, wielu odlicza dni do urlopu i wyobraża sobie moment, kiedy po wielu miesiącach ciężkiej pracy zamknie za sobą drzwi i na tydzień lub dwa całkowicie odetnie się od spraw zawodowych.

Owo idealne wyobrażenie urlopu to jednak w wielu przypadkach tylko teoria, w praktyce bowiem pojawia się sporo telefonów służbowych, maili albo spraw do załatwienia i zaległości do nadrobienia. I tak w mgnieniu oka mijają urlopowe dni, a kiedy przychodzi pora powrotu do pracy, wielu urlopowiczów zaczyna zdawać sobie sprawę, że w rzeczywistości nie odpoczęli. Co zatem należy zrobić, by wyczekiwany urlop rzeczywiście był odpoczynkiem, czasem regeneracji sił do pracy?

NADRÓB ZALEGŁOŚCI JUŻ TERAZ
Choć czasem trudno zmobilizować się do jeszcze lepszej organizacji pracy, najgorsze, na co można przeznaczyć urlop, to załatwianie spraw niedokończonych. Właśnie dlatego już teraz warto spisać wszystkie zaległe sprawy i konsekwentnie nadrabiać zaległości. Mogą to być spotkania z klientami, porządki w komputerze, biurze albo w domu, wszystko, co będzie spędzało sen z powiek podczas urlopu. Przeznaczając choćby 30 minut dziennie na odkładane wcześniej zadania, można zapewnić sobie znacznie spokojniejszy urlop.

STOPNIOWO DELEGUJ ZADANIA
Bardzo często, wykonując codzienne zadania w pracy, mamy poczucie, że nikt nie jest w stanie nas zastąpić, a im rzadziej włączamy w projekty współpracowników, tym trudniej będzie im przejąć nasze obowiązki na czas urlopu. Na kilka tygodni przed urlopem warto rozpocząć delegowanie pracownikom zadań na różnych stopniach trudności, by stali się bardziej samodzielni. Pierwszym krokiem będzie wykonywanie prostych czynności, takich jak wyszukanie informacji, przepisanie danych czy ich uporządkowanie, gdzie wszystkie efekty i tak skontrolujemy osobiście.
Kolejnym krokiem może być samodzielne poszukiwanie rozwiązań danego problemu, z których to my wybierzemy najlepszą opcję. Pracownik może zostać poproszony o znalezienie wielu różnych rozwiązań i wybór najlepszego lub przedstawienie tylko trzech, jego zdaniem, najlepszych. Takie działania stopniowo uczą samodzielności pozostałych współpracowników i sprawiają, że podczas urlopu mniej będzie telefonów i maili z pytaniami „co z tym zrobić”.

POINFORMUJ O URLOPIE Z WYPRZEDZENIEM
O tym, kiedy wybieramy się na urlop, warto poinformować z wyprzedzeniem nie tylko przełożonego, lecz także współpracowników, podwładnych, kontrahentów i klientów. Dzięki temu wszystkie tematy niecierpiące zwłoki przekażą nam przynajmniej na kilka dni przed. Jeśli wiadomość o dwutygodniowym urlopie, który zaczyna się w poniedziałek, prześlemy w piątek po południu, jest wielce prawdopodobne, że na naszą pocztę spłynie masa maili, że ktoś właśnie miał zamiar napisać albo zadzwonić w bardzo ważnej sprawie. Części z nich nie da się przesunąć i wtedy dzień lub dwa upragnionego urlopu trzeba będzie spędzić na załatwianiu spraw zawodowych.

ZAPLANUJ SWÓJ WYPOCZYNEK TAK DOKŁADNIE, JAK TO MOŻLIWE
Kiedy urlop wiąże się z wyjazdem zagranicznym do dalekich krajów, znacznie łatwiej będzie się oderwać od służbowych obowiązków, niż kiedy zamierzamy odpoczywać w domu. Bez względu na to, czy urlop będzie oddalony od miejsca pracy o tysiące kilometrów, czy będzie odbywać się w tym samym mieszkaniu, warto zaplanować go co do dnia, by jak najlepiej wykorzystać ten czas. Warto już teraz sprawdzić ofertę okolicznych ośrodków wypoczynkowych, kin, teatrów, terminy koncertów i imprez plenerowych. Umawiając się ze znajomymi na konkretne dni i godziny, łatwiej będzie dotrzymać zobowiązań i oderwać się w towarzystwie od codziennych, zawodowych zmartwień.

REGENERUJ SIŁY
Z pewnością każdy doświadczył sytuacji, kiedy po ostatnim dniu pracy, przed upragnionym urlopem, brakuje sił na cokolwiek i jedyne, o czym marzymy, to długi sen, odpoczynek na kanapie i słodkie lenistwo. By mieć siły i ochotę na aktywny wypoczynek, który najlepiej zregeneruje umysł, warto już teraz regenerować organizm na spacerach, stosując suplementację, zadbać o dobry jakościowo sen. Jeśli komputer służbowy wykorzystywany jest do celów prywatnych, a mieszkanie służy jako biuro, dobrze jest schować wszystkie pliki służbowe na pulpicie, a z zasięgu wzroku usunąć teczki z dokumentami, faktury i terminarz, by podczas urlopu nie uciekać myślami do pracy.
Choć sprawy zawodowe odgrywają bardzo ważną rolę w życiu, warto podczas urlopu całkowicie się od nich oderwać, by nabrać dystansu, spojrzeć na codzienne problemy z innej perspektywy, spędzić czas z najbliższymi i nabrać sił do nowych projektów, które powrócą zaraz po urlopie.

EWA WILMANOWICZ
trener efektywności, mówca, konsultant ds. budowania i rozwoju marki
kontakt@brands-secret.pl

2017-06-20 11:05 Opublikował: Benefit

Reklama:

tel. kom: 508-548-308

Redakcja:

Newsletter


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowo-promocyjnych oraz na otrzymywanie od Spółki oraz podmiotów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. za pomocą środków komunikacji elektronicznej
... Rozwiń
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Spółkę, zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. Nr 101 poz. 926, ze zm.) w celach marketingowo-promocyjnych oraz wyrażam zgodę na otrzymywanie od Spółki i informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.). Jednocześnie wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych przez Spółkę podmiotom z Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. w celach marketingowo promocyjnych związanych z promocją lub reklamą produktów i usług oferowanych przez te podmioty jak również wyrażdam zgodę na otrzymywanie od tych podmiotów informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.) Zgody mogą być odwołane w każdym czasie. Administratorem danych osobowych jest Benefit IP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa ul. Canaletta 4, 00-099 Warszawa. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych i nie będą udostępniane innym odbiorcom. Ich podanie jest dobrowolne, a każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania oraz wyrażenia sprzeciwu wobec ich przetwarzania.