Miesięcznik Benefit – miesięcznik kadrowych, kierowników i dyrektorów HR

Strona główna » Rozwój

Trzy kolory mózgu a zdrowie emocjonalne

Trzy kolory mózgu a zdrowie emocjonalne
fot.istockphoto
Zdrowie ciała i umysłu – jak je osiągnąć? Jak siła mózgu przekłada się na nasze zdrowie? Poznając wiedzę o mózgu, o jego genetycznych uwarunkowaniach, o sile, jaką ma, zauważamy, że każdy z nas ma na co dzień przy sobie genialne urządzenie – mózg.

Dzięki badaniom dr. Paula MacLeana wiemy, że nasz mózg jest zbudowany z trzech zasadniczych części – pnia mózgu, międzymózgowia i kresomózgowia. I każda z nich ze sobą współdziała. Szwajcarzy skorzystali z tej wiedzy i stali się autorami analizy biostrukturalnej – znanej na całym świecie pod nazwą STRUCTOGRAM. W Polsce znany jest również pod hasłem 3 Kolory Mózgu. Każda część mózgu została określona jednym kolorem. Pień mózgu – zielonym, międzymózgowie – czerwonym, kresomózgowie – niebieskim. Każdy z nas posiada oczywiście wszystkie te części mózgu, które ze sobą współdziałają, ale nie są one tak samo u każdego rozwinięte. Dlatego dominująca część naszego mózgu to dominanta, a wpierająca ją – to subdominanta. Najmniej rozwinięta nosi miano deficytu, czyli czegoś, czego mamy po prostu najmniej.

ZATEM JAK MA SIĘ TO DO NASZEGO ZDROWIA?
Osoba z najsilniej rozwiniętym pniem mózgu (zielona dominanta) preferuje w życiu określone zachowania.
Jest skoncentrowana na ludziach, bardzo empatyczna.
Lubi współpracować z innymi i jest chętna do dialogu.
Ceni sobie wspomnienia i lubi koncentrować się na przeszłości.
Potrzebuje doświadczać na własnej skórze, ma też własne przeczucia i wysoki poziom intuicji.
Jest uczuciowa, przeżywa wewnątrz siebie, ale nie ma kłopotu z opowiedzeniem o tym, co czuje, innym ludziom.

Nie kumuluje emocji w sobie.
Raczej dzieli się nimi.
Choć czasem boi się urazić innych.
Zatem w kwestii zdrowia – biostruktura „zielona” oddaje emocje i uczucia na zewnątrz.
Co to oznacza?
Z korzyścią dla zdrowia takiej osoby będzie, jeśli jej wysłuchamy, będziemy empatyczni, postaramy się ją zrozumieć i po prostu porozmawiamy z nią o jej problemach.

A „CZERWONI”?
Osoby z dominantą międzymózgowia – „czerwone” (co jest skrótem myślowym, ponieważ nikt nie jest jednokolorowy) – cenią sobie niezależność decyzji, są spontaniczne, emocjonalne. Lubią korzystać z „tu i teraz” i cenią sobie szybkie działania. Bardzo często w grupie ludzi szybko stają się naturalnym liderem.
Nieobce im są relacje z innymi i chęć rywalizacji.
W sytuacjach stresu wybuchają, wyrzucają z siebie nagromadzone emocje i idą dalej.
Często są to zatem ludzie nabuzowani emocjami, działający pod wpływem wzburzenia i silnych wrażeń, jednak umiejętność odreagowania powoduje, że radzą sobie dobrze.
Czasem po ich „wybuchu emocjonalnym” inni przetrawiają całe zajście w sobie, ale oni już są gdzieś indziej, już zeszło z nich wzburzenie.
Są też ruchliwi, potrzebują aktywności, więc nierzadko dynamiczne działania, ruch i sport powodują, że czują się lepiej.

A CO NA TO NASZ NAJMŁODSZY MÓZG?
Z kolei ludzie o dominancie niebieskiej – z dominacją kresomózgowia – to osoby raczej zdystansowane, powściągliwe, które cenią sobie własne towarzystwo.
Niejednokrotnie są autorami wielu optymalizacji i pomysłów, które ułatwiają nam życie. Dla nich ważne są rozważne działania i planowanie.
„Niebiescy” swoje emocje trzymają raczej w sobie.
Niechętnie dzielą się swoimi uczuciami.
Często też zachowują dla siebie opinie o innych, o świecie, a nawet samym sobie – cechują ich powściągliwość i dyskrecja.
Należy mieć świadomość, że to, co dusimy w sobie, warto uzewnętrznić, gdyż kumulowanie negatywnych emocji wpływa na nasze zdrowie. A to kresomózgowiu nie przychodzi z łatwością.
Ważne, aby dbać o taką osobę i pozwolić jej przetrawić wewnątrz siebie trudności, a potem sprowokować ją, aby zechciała się z nami tym podzielić.


TO SĄ NASZE UWARUNKOWANIA GENETYCZNE
Analiza biostrukturalna jest stała dla każdego człowieka.
Takie są nasze mózgi.
I warto o tym pamiętać, dbając o siebie i swoje zdrowie.

ANNA URBAŃSKA
master trener STRUCTOGRAM,
3 Kolory Mózgu
anna@concret.pl

2017-07-28 09:34 Opublikował: Benefit

Reklama:

tel. kom: 508-548-308

Redakcja:

Newsletter


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowo-promocyjnych oraz na otrzymywanie od Spółki oraz podmiotów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. za pomocą środków komunikacji elektronicznej
... Rozwiń
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Spółkę, zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. Nr 101 poz. 926, ze zm.) w celach marketingowo-promocyjnych oraz wyrażam zgodę na otrzymywanie od Spółki i informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.). Jednocześnie wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych przez Spółkę podmiotom z Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. w celach marketingowo promocyjnych związanych z promocją lub reklamą produktów i usług oferowanych przez te podmioty jak również wyrażdam zgodę na otrzymywanie od tych podmiotów informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.) Zgody mogą być odwołane w każdym czasie. Administratorem danych osobowych jest Benefit IP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa ul. Canaletta 4, 00-099 Warszawa. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych i nie będą udostępniane innym odbiorcom. Ich podanie jest dobrowolne, a każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania oraz wyrażenia sprzeciwu wobec ich przetwarzania.