Miesięcznik Benefit – miesięcznik kadrowych, kierowników i dyrektorów HR

Strona główna » Prenumerata » Pobierz PDF

Oswoić czy walczyć?

Oswoić czy walczyć?
Okładka miesięcznika "Benefit". Na okładce Agnieszka Maciąg/ Fot. Robert Wolański
– Myślenie, że pracownik musi się bać i działać pod wpływem stresu, powoduje, że bardzo szybko się wypala – zwraca uwagę Agnieszka Maciąg w wywiadzie, do którego lektury Państwa zachęcam. Promotorka zdrowego stylu życia przekonuje, że zarządzanie stresem jest możliwe i przynosi doskonałe efekty.

Przepis pani Agnieszki to przede wszystkim ćwiczenia fizyczne, techniki oddechowe, medytacja i umiejętność kontrolowania swoich emocji.
– Zdecydowanie lepszym pracownikiem jest osoba, która żyje mądrze i zdrowo, potrafi poradzić sobie ze stresem, dobrze się czuje w miejscu pracy i wie, co może zrobić po godzinach, żeby naładować swoje akumulatory – podkreśla.
Racjonalna dieta i aktywność fizyczna z pewnością przekładają się na samopoczucie – przekonuje także psycholog Grażyna Kaczmarek, która w swoim artykule podkreśla, że „praca dużych grup mięśni jest związana z wydzielaniem beta-endorfin – substancji o działaniu euforyzującym, podnoszącym nastrój. Warto więc korzystać – z tego, że natura wyposażyła nas w mechanizm polegający na tym, że nagrodą za wysiłek fizyczny jest dobry nastrój”.
Psycholog porusza także temat przeciwdziałania stresowi w pracy. Przekonuje, że „nawet spokojna, monotonna praca może być bardzo frustrująca – np. gdy jest mało płatna, przebiega w nieprzyjemnej atmosferze, zamyka drogi rozwoju, nie jest zgodna z wykształceniem czy zainteresowaniami pracownika”. Jednym z głównych zagrożeń jest wypalenie zawodowe, którego według autorki można uniknąć poprzez zrozumienie mechanizmów stresogennych.
A te występują nawet w z pozoru najspokojniejszym dziale każdej organizacji, czyli księgowości, o czym przekonują Aleksandra Stępień i Sylwester Pietrzyk, którzy we wspólnej publikacji porządkują stresory z kilku grup powodujących stres i zachęcają do holistycznego podejścia do tego zjawiska. Natomiast Anna Stanibuła w swoim artykule próbuje odpowiedzieć na pytanie, co można zrobić, by stres stymulował do podejmowania działań, a nie je hamował. Autorka bierze pod lupę sytuację, której zwykle towarzyszy stres, czyli rozmowę o pracę.
Z pewnością stresu nie da się wyeliminować, bo na stałe wpisany jest w ludzkie życie. Warto jednak poznać mechanizmy, które go powodują, by mu przeciwdziałać i zmniejszać jego negatywne skutki.

KATARZYNA PATALAN
redaktor naczlena mieisecznika "Benefit"

2017-09-01 10:34 Opublikował: Benefit

Reklama:

tel. kom: 508-548-308

Redakcja:

Newsletter


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowo-promocyjnych oraz na otrzymywanie od Spółki oraz podmiotów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. za pomocą środków komunikacji elektronicznej
... Rozwiń
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Spółkę, zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. Nr 101 poz. 926, ze zm.) w celach marketingowo-promocyjnych oraz wyrażam zgodę na otrzymywanie od Spółki i informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.). Jednocześnie wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych przez Spółkę podmiotom z Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. w celach marketingowo promocyjnych związanych z promocją lub reklamą produktów i usług oferowanych przez te podmioty jak również wyrażdam zgodę na otrzymywanie od tych podmiotów informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.) Zgody mogą być odwołane w każdym czasie. Administratorem danych osobowych jest Benefit IP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa ul. Canaletta 4, 00-099 Warszawa. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych i nie będą udostępniane innym odbiorcom. Ich podanie jest dobrowolne, a każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania oraz wyrażenia sprzeciwu wobec ich przetwarzania.