Miesięcznik Benefit – miesięcznik kadrowych, kierowników i dyrektorów HR

Strona główna » Rozwój

Działasz, masz rezultaty

Działasz, masz rezultaty
fot. istockphoto
Często na swojej drodze coachingowej spotykam osoby, które czują, że chcą coś zrobić ze swoim życiem, dokonać zmian, ale nie wiedzą, jak to zrobić i od czego zacząć. Zatem, jak mawia mój przyjaciel: „Jeśli chcesz coś zmienić w swoim życiu, musisz coś zmienić w swoim życiu”.

A skąd bierze się w nas lęk przed podejmowaniem decyzji, przed zmianą? Na ogół w życiu wszystko zaczyna się od tego, jak to było z nami w przeszłości.
Czy jako dzieci mieliśmy szansę dokonywać wyborów, czy raczej dokonywano ich za nas? Czy słyszeliśmy od naszych bliskich: „ja wiem lepiej”, „ty jesteś za mały, żeby decydować”, a może „dzieci i ryby głosu nie mają”? A może pozwalano nam samym zdecydować? Co jest dobre, a co złe ‒ według nas, nie według opinii innych. I potem nabyte wzorce przenosimy dalej. Można zauważyć, że wszelkie wybory mają podłoże w naszych normach, zasadach, wartościach i przekonaniach.
Jeśli naszą wartością jest zdrowie, nie mamy kłopotu z wyborem, czy chcę zapalić papierosa, czy raczej zainwestować czas w spacer.
Jeśli jestem wegetarianinem, nie trzeba mnie przekonywać, że sałata jest zdrowsza i lepsza od wędliny.
Jeśli natomiast nauczono nas szacunku dla starszych, nikt nie musi za nas decydować, czy odśnieżymy babci podjazd, czy zignorujemy temat.
I nie tworzymy tu filozofii o dobrych czy złych uczynkach. Jest to kwestia zasad i wartości. Wyzwanie pojawia się wówczas, gdy tych norm w nas nie ma. Nie ma, bo nie było ich w naszym domu i otoczeniu. Obowiązuje „wolna amerykanka”, a my mamy ciągłe wewnętrzne dylematy, czy postąpić tak, czy owak. Wówczas wybory, których dokonujemy, mogą w przyszłości nas samych mocno zaskoczyć.
A z czym wiąże się dokonywanie wyborów? Ze słowem, które dla części z nas jest absolutną abstrakcją i wiąże się z wielkimi trudnościami.
Decyzje! To obszar, który stanowi spore wyzwanie. Bowiem tu nie chodzi tylko o mówienie.
Tu trzeba już zacząć działać, wykonać ruch, zrobić… cokolwiek… To podejmowane decyzje kształtują nasze życie. Kiedyś usłyszałam takie powiedzenie: „Wszystko jest trudne do momentu podjęcia decyzji”. Bo kiedy już zdecydujesz, po prostu podążasz do celu zgodnie z dokonanym wyborem. Działasz, masz rezultaty. Być może nie takie, jakich się spodziewasz, ale jakieś efekty są. I wówczas można korygować to, co się dzieje. Są ludzie, którzy przyjmują strategie kompletnie odmienne. Czekają, wiecznie analizują, zastanawiają się i nie podejmują decyzji. Często ze strachu przed konsekwencjami. Nikt nie mówił, że podejmowanie decyzji jest proste. A przecież powstrzymywanie się przed podjęciem konkretnej decyzji i tkwienie w dotychczasowej sytuacji to wbrew pozorom też… decyzja. Pytanie, czy się na to godzisz? Jeszcze inni, zamiast zdecydować samodzielnie, oddają się w ręce losu. Horoskopu, wróżki czy jasnowidza. Czy to się sprawdza? Albo nieustannie swoje decyzje uzależniamy od otoczenia, od innych. Czy w takiej sytuacji to jest spójne z nami? I jeśli ci inni stanowią rzeczywiście mentorów, są fachowcami, to być może warto zasięgnąć ich opinii. Jednak my często w momencie podejmowania decyzji pytamy o radę ludzi, którzy bazują tylko na swoich opiniach.
Często słyszymy, że ktoś pyta szwagra mechanika o inwestowanie pieniędzy albo decyduje się pójść na studia, bazując na opinii swojego fryzjera.
I nie mam nic do fryzjerów, mechaników czy innych zawodów.
Chodzi raczej o to, że kiedy nie wiem, jaką decyzję podjąć, to albo pytam kogoś, kto ma rezultaty w tej materii, albo słucham samej siebie i podejmuję ryzyko.
Strategia niedokonywania wyborów i niepodejmowania decyzji jest raczej krótkofalowa. Jednak stosowana przez wielu. Płyną oni z tłumem przeciętności, żyją z dnia na dzień, z hasłem na ustach: „jakoś to będzie”…
I jeszcze jedno – kiedy popatrzymy na naszą decyzyjność z punktu widzenia możliwości naszego mózgu i jego analizy biostrukturalnej, warto pamiętać, że każdy z nas robi to inaczej. Osoby z najsilniej rozwiniętym pniem mózgu („zieloni”) zwykle podejmują decyzje w oparciu o wcześniejsze doświadczenia. Wracają do przeszłości i decydują na jej bazie. Ich otwartość na zmianę, na nowe nie jest największa. Z kolei ci, u których w największym rozwoju jest mózg „czerwony”, czyli międzymózgowie, wykazują największą łatwość w podejmowaniu decyzji. Robią to szybko i spontanicznie. Uwielbiają nowe wyzwania, aktywność i dynamikę. Dla osób o biostrukturze kresomózgowia („niebieskich”) decyzje są zawsze poprzedzone analizą, szukaniem wielu możliwości, logicznym procesem. Większość zmian i decyzji muszą poukładać sobie w czasie i potrzebują mieć plany awaryjne. Jak widać, nasz mózg to kopalnia wiedzy o naszej otwartości na zmianę w naszym życiu.
Zatem, bez względu na wszystko, czas wziąć swój los w swoje ręce i wybierać, i podejmować decyzje!

ANNA URBAŃSKA
Master Trener STRUCTOGRAM® Polska, neurocoach, właściciel Centrum Edukacyjno Consultingowego CONCRET,
anna@3kolorymozgu.pl

2017-09-22 09:01 Opublikował: Benefit

Reklama:

tel. kom: 508-548-308

Redakcja:

Newsletter


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowo-promocyjnych oraz na otrzymywanie od Spółki oraz podmiotów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. za pomocą środków komunikacji elektronicznej
... Rozwiń
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Spółkę, zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. Nr 101 poz. 926, ze zm.) w celach marketingowo-promocyjnych oraz wyrażam zgodę na otrzymywanie od Spółki i informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.). Jednocześnie wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych przez Spółkę podmiotom z Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. w celach marketingowo promocyjnych związanych z promocją lub reklamą produktów i usług oferowanych przez te podmioty jak również wyrażdam zgodę na otrzymywanie od tych podmiotów informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.) Zgody mogą być odwołane w każdym czasie. Administratorem danych osobowych jest Benefit IP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa ul. Canaletta 4, 00-099 Warszawa. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych i nie będą udostępniane innym odbiorcom. Ich podanie jest dobrowolne, a każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania oraz wyrażenia sprzeciwu wobec ich przetwarzania.