Miesięcznik Benefit – miesięcznik kadrowych, kierowników i dyrektorów HR

Strona główna » Rozwój

Wytrąć mózg ze schematu

Wytrąć mózg ze schematu
fot.istockphoto
Mamy wpływ na wydajność i sposób działania naszego mózgu. Nawet w wieku dojrzałym możemy rozwijać umiejętności takie, jak myślenie, zapamiętywanie, kreatywność. Możemy ćwiczyć mózg, planując drobne zmiany w codziennie wykonywanych czynnościach.

Myślenie, że mózg rozwija się tylko w dzieciństwie – i że to od tego okresu zależy ilość komórek mózgowych, które będą potem używane przez całe życie, już od dawna jest błędne. Nie ma żadnych wątpliwości, że mózg rozwija się przez całe życie człowieka, a to dzięki swojej neuroplastyczności. Jest to zjawisko, dzięki któremu regeneruje on komórki nerwowe oraz tworzy nowe sieci neuronalne, nowe połączenia między komórkami. Odpowiednia stymulacja mózgu może usprawnić proces neuroplastyczności czego konsekwencją jest usprawnienie rozmaitych umiejętności takich jak myślenie, pamięć czy koncentracja. Nawet mózg osoby dorosłej jest zdolny do tworzenia nowych neuronów i dokonywania plastycznych zmian w swojej strukturze. A każdy z nas ma wpływ na ten proces i poprawę działania oraz wydajność swojego mózgu.

SCHEMAT KONTRA ZMIANA. CO SŁUŻY MÓZGOWI?
Mózg przez większość czasu działa, jak autopilot, w sytuacjach znanych nie musi się wysilać. Taki stan powoduje utratę neuronów oraz zanikanie połączeń nerwowych. Poprzez trzymanie się utartych szlaków, dostarczasz swojemu mózgowi zbyt mało stymulacji, by mógł dalej się rozwijać. Ponieważ mamy skłonność do trzymania się rutyny i schematów, jedynym sposobem na wyrwanie się z nich, jest skonfrontowanie mózgu z nowymi bodźcami. Kiedy mózg otrzymuje nową informację musi się z nią zmierzyć. Wytwarza nowe powiązania i rewitalizuje się. Ważne jest więc, by przez całe życie być otwartym na zmiany, nawet jeśli podnosi to poziom niepokoju spowodowany opuszczeniem strefy komfortu.
Nie musimy od razu rzucać się w wir dużych i głębokich zmian, bo takie wywołują zwykle lęk. Istotne jest natomiast codzienne wykonywanie drobnych zadań, które pobudzają mózg do pracy poprzez aktywowanie nowych połączeń nerwowych. Decydując się na taki trening mózgu, odważmy się na coś innego niż zwykle, nie wybierajmy form aktywności intelektualnej lub fizycznej, które są nam dobrze znane. Jeśli wybierzesz coś, w czym jesteś dobry, ponieważ robisz to już któryś raz, nie jest to optymalna opcja dla twojego mózgu.

JAK WPROWADZAĆ ZMIANY DO CODZIENNEGO ŻYCIA, KTÓRE ROZWINĄ MÓZG?
Można korzystać z ćwiczeń, gier, grać w szachy, nauczyć się na pamięć wiersza, rozwiązać krzyżówki, zapamiętać słowa nowej piosenki lub nauczyć się na pamięć długiej listy zakupów. Można też ćwiczyć mózg na inne sposoby, planując drobne zmiany w codziennie wykonywanych czynnościach tak, aby ożywić go i wytrącić ze schematu.
Przykłady. W sklepie wybierz inny rodzaj pieczywa niż kupowany od lat, pójdź do pracy inną trasą, przełącz się na inny kanał telewizyjny, zamiast kolacji w domu, zjedz na mieście. Ciekawym pomysłem na trening mózgu jest używanie innej niż zwykle ręki do wykonywania prostych, codziennych czynności. Jeśli jesteś praworęczny, spróbuj lewą ręką czesać włosy, myć zęby, napisać swoje imię lub trzymać widelec. Zmień stronę łóżka podczas spania albo pokój, w którym zwykle śpisz. Zaplanuj weekendowy wypad w inne miejsce niż tam, gdzie zwykle wypoczywasz. Uwielbiasz pobliski las? Dla odmiany wybierz się w odwrotnym, nieznanym kierunku.
W pracy porozmawiaj z osobą, z którą zwykle nie rozmawiasz, bo nadajecie na innych falach. Osoby przebywające w towarzystwie tych samych ludzi, zgadzających się z nimi, czytających te same książki, mających te same zainteresowania, raczej nie będą dla mózgu zbyt dużym wyzwaniem.
Podczas pierwszego razu, mózg obawia się, ale także bawi i uczy. Szuka rozwiązań, próbuje oswoić się z nową sytuacją i nadać jej jakiś schemat. Tworzy nowe połączenia neuronowe. Rozwija się.

EWA STĘPIEŃ
trener umiejętności miękkich, coach zdrowia
eves@autograf.pl

2017-10-19 11:31 Opublikował: Benefit

Reklama:

tel. kom: 508-548-308

Redakcja:

Newsletter


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowo-promocyjnych oraz na otrzymywanie od Spółki oraz podmiotów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. za pomocą środków komunikacji elektronicznej
... Rozwiń
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Spółkę, zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. Nr 101 poz. 926, ze zm.) w celach marketingowo-promocyjnych oraz wyrażam zgodę na otrzymywanie od Spółki i informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.). Jednocześnie wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych przez Spółkę podmiotom z Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. w celach marketingowo promocyjnych związanych z promocją lub reklamą produktów i usług oferowanych przez te podmioty jak również wyrażdam zgodę na otrzymywanie od tych podmiotów informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.) Zgody mogą być odwołane w każdym czasie. Administratorem danych osobowych jest Benefit IP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa ul. Canaletta 4, 00-099 Warszawa. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych i nie będą udostępniane innym odbiorcom. Ich podanie jest dobrowolne, a każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania oraz wyrażenia sprzeciwu wobec ich przetwarzania.