Miesięcznik Benefit – miesięcznik kadrowych, kierowników i dyrektorów HR

Strona główna » Styl życia

Między Hofburgiem i Albertiną – HR-owo...

Między Hofburgiem i Albertiną – HR-owo...
fot.istockphoto
Idzie jesień, opalenizna nam zblakła, nasza wybiegana i wypływana kondycja wróciła do normy. Po wakacjach zostały zdjęcia, wspomnienia i mam nadzieję – inspiracje. Moje, HR-owe oczywiście, poniżej. Zapraszam.

Choć pomiędzy najsłynniejszymi muzeami Wiednia ‒ historycznym Hofburgiem i nowoczesną Albertiną ‒ jest maksymalnie 400 metrów, to można tam dotrzeć kilkoma drogami. Dziedzińcami Hofburga obok cesarskiego Skarbca. Albo obok Biblioteki Narodowej. Można przez Ogród Botaniczny i Palmiarnię. Albo ulicą Reitschulgasse obok słynnej ujeżdżalni znanych z paradnej musztry lipianów. W zasięgu wzroku ‒ tętniąca niegdyś dysputami nad filozofią i psychologią XIX-wieczna kawiarnia Griensteidl, piękne kościoły Michaelskirche i Augustinerkirche, hotel Sachera ze słynnym tortem.
INSPIRCJA 1 ‒ nie można mieć wszystkiego naraz ‒ wybierając coś, rezygnujesz z czegoś innego. Po HR-owemu ‒ nie da się być na dwóch szkoleniach jednocześnie.
INSPIRACJA 2 ‒ SOBIESKI! Na ulicach Wiednia znajduje się wiele ogromnych plakatów z Janem III Sobieskim ‒ to wystawa w Belwederze poświęcona naszemu królowi, trwa do listopada. Właściwie to są trzy inspiracje (1) ‒ jak po 350 latach można z szacunkiem pamiętać czyjeś zasługi. (2) Sobieski na wystawie to nie tylko oswobodziciel Wiednia, ale też człowiek pełen emocji, mecenas sztuki, nauki. Takie dzisiejsze, HR-owe zarządzanie talentami. (3) ‒ niestety, sto lat po wiktorii wiedeńskiej ocalony przez Polaków Wiedeń dokonał pierwszego rozbioru Polski. To z kolei memento ‒ szacunek i wdzięczność to jedno, twardy biznes to drugie. Pytanie tylko, gdzie postawić granicę?
INSPIRACJA 3 ‒ CESARZOWA MARIA TERESA. To druga z największych historycznych wystaw Wiednia w tym roku, także w Belwederze. Tytuł „Maria Teresa: strateg ‒ matka ‒ reformatorka” nawiązuje do 300-lecia urodzin cesarzowej austriackiej. Mało kto wie, że jako osoba głęboko religijna sprzeciwiała się rozbiorowi Polski. Uważała to za akt niemoralny. Uległa doradcom. To kolejna inspiracja i dylemat zarządczy (i HR-owy) ‒ dochować wierności własnym ideałom czy interesom własnej firmy? Cały jej życiorys to wielki case zarządczy wysokich lotów. Od lat korzystam z niego na szkoleniach.
INSPIRACJA 4 ‒ HOFBURG ‒ MARIA TERESA. W Hofburgu znajdziemy skrzynkę posażną Marii Teresy. Pustą. Kiedy ojciec (Karol VI) umarł, mamusia przyszłej cesarzowej najzwyczajniej zabrała jej nawet posag. Dlaczego? Bo kto mógł, kwestionował prawo Marii Teresy (zgodnie z prawem syn, nie córka!) do korony. Pierwszym był kuzyn Fryderyk Wielki, który natychmiast zaatakował nasz dzisiejszy Dolny Śląsk. To pokazuje, w jak ciężkiej sytuacji znalazła się 23-letnia cesarzowa. A jednak dała radę! Jeśli ktoś chce rozmawiać o wizji, misji, strategii ‒ polecam życiorys Marii Teresy. Żeby było trudniej ‒ trójka z jej szesnaściorga (!!!) dzieci związała się z wrogami Austrii. A matka całe życie kochała, wspierała, wybaczała. Jest o czym podumać.
INSPIRACJA 5 ‒ HOFBURG ‒ SISI. Taka XIX-wieczna wiedeńska Marilyn Monroe, uwieczniona w dziesiątkach filmów. W salach muzealnych Hofburga znajdziemy... siłkę Sisi. Tak, legendarna Sisi miała w sypialni zestaw przyrządów do ćwiczeń. Ta inspiracja mówi wprost ‒ na wygląd trzeba zapracować, nie ma nic za darmo. Sisi była uosobieniem piękna, uwielbiała romantyków. Jej mąż Franciszek Józef I chełpił się tym, że nigdy w życiu nie otworzył żadnej książki. To kolejna inspiracja, choć chyba bardziej prywatna?
INSPIRACJA 6 ‒ HOFBURG ‒ ALBERTINA. Dwa kultowe muzea Wiednia ‒ Hofburg i Schönbrunn są na liście must be. To oznacza setki wycieczek. Nie wszystkich to ciekawi, ale program tego wymaga. Spoceni, stłoczeni, ale mus to mus. W Albertinie jest inaczej. Fantastyczne wystawy ‒ w tym „Monet to Picasso” (m.in. Monet, Degas, Cézanne, Toulouse-Lautrec, Gauguin, Kokoschka, Chagall, Picasso). Zupełnie inna atmosfera ‒ spokój, refleksja, namysł, brak pośpiechu, podziw. To najprostsza inspiracja motywacyjna. Musisz zobaczyć czy chcesz zobaczyć? Genialna ALBERTINA! ‒ od września czynne już kolejne wystawy ‒ Raphael! Bruegel!
Inspiracja ostatnia, rodzinna ‒ NILPFERD. Nilowy koń, po polsku... hipopotam. Taki malutki, niebieskawy, sprzed 4000 lat. Z Hofburga do Kunsthistorisches Muzeum jest tylko 200 metrów. Można tu obejrzeć setki obrazów największych malarzy świata. Wiele lat temu, przed samym końcem zwiedzania, wszedłem do muzealnego sklepu. Zapłaciłem za kilka pamiątkowych drobiazgów, miło pogawędziłem z panią w kasie. Była 18.00, kasę zamknięto. Jakaś turystka koniecznie jednak chciała coś kupić, zrobiła awanturę, podeszli ochroniarze. W tym momencie przybiegły moje córki i zza pleców ochroniarzy błagały, by kupić im po maskotce „nilowego konia”. Kiedy już wyprowadzono awanturującą się turystkę, pokazałem pani w kasie te wymarzone przez córki maskotki. Ze stoickim spokojem i uśmiechem zaprosiła mnie do kasy. NILPFERD do dziś jest jedną z rodzinnych legend. Pamiętaj, to ostatnia z wiedeńskich inspiracji ‒ nigdy siłą i presją, zawsze uśmiechem! Działa nawet w HR-erze!

MAREK SKAŁA
MEGALIT Instytut Szkoleń właściciel/trener
marek.skala@megalit.pl

2017-10-26 12:42 Opublikował: Benefit

Reklama:

tel. kom: 508-548-308

Redakcja:

Newsletter


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowo-promocyjnych oraz na otrzymywanie od Spółki oraz podmiotów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. za pomocą środków komunikacji elektronicznej
... Rozwiń
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Spółkę, zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. Nr 101 poz. 926, ze zm.) w celach marketingowo-promocyjnych oraz wyrażam zgodę na otrzymywanie od Spółki i informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.). Jednocześnie wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych przez Spółkę podmiotom z Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. w celach marketingowo promocyjnych związanych z promocją lub reklamą produktów i usług oferowanych przez te podmioty jak również wyrażdam zgodę na otrzymywanie od tych podmiotów informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.) Zgody mogą być odwołane w każdym czasie. Administratorem danych osobowych jest Benefit IP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa ul. Canaletta 4, 00-099 Warszawa. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych i nie będą udostępniane innym odbiorcom. Ich podanie jest dobrowolne, a każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania oraz wyrażenia sprzeciwu wobec ich przetwarzania.