Miesięcznik Benefit – miesięcznik kadrowych, kierowników i dyrektorów HR

Strona główna » Styl życia

PPE – przyjazne powiększanie emerytury

PPE – przyjazne powiększanie emerytury
PIOTR ŻAK - Dyrektor ds. Klientów Instytucjonalnych w PKO TFI specjalizujący się w zakresie Pracowniczych Programów Emerytalnych./ fot. arch.prywatne
PPE można w najprostszy sposób zdefiniować jako przyjazne powiększanie emerytury. Zgromadzenie dodatkowego kapitału na przyszłe świadczenia emerytalne - właśnie o to chodzi w ramach Pracowniczego Programu Emerytalnego.

Program jest jedną z najatrakcyjniejszych form oszczędzania udostępnioną w obecnym, trzecim filarze systemu emerytalnego. Jednak aby móc się do niego zapisać program musi być oferowany w zakładzie pracy, w którym aktualnie pracujemy. Na dzisiaj taki przywilej udostępniony jest przez niewiele ponad tysiąc firm w Polsce. W skali całego kraju jest to bardzo niewielki odsetek, zatem PPE są obecnie zdecydowanie elitarnym benefitem. Korzystając z danych dostępnych w raporcie Komisji Nadzoru Finansowego warto zauważyć, że na koniec 2016 roku już blisko 400 tysięcy osób zgromadziło w tym produkcie ponad jedenaście miliardów złotych, a co roku przekazywanych jest w formie składek około miliard złotych.
Do właścicieli firm i menedżerów coraz bardziej dociera świadomość, że PPE to znakomity system motywacyjny zwiększający atrakcyjność pracodawcy w oczach pracowników i potencjalnych kandydatów do pracy. Wyjątkowość PPE polega na tym, że niesie za sobą szereg korzyści zarówno dla Pracodawcy jak i Pracownika. Z jednej strony firma ponosi koszt tego benefitu w postaci opłacania na rzecz Pracowników składek do PPE, z drugiej jednak strony te składki – co jest ewenementem – są nieozusowane a dodatkowo stanowią dla Pracodawcy koszt uzyskania przychodu, toteż obniżają podstawę opodatkowania. Można zatem pokusić się o stwierdzenie, że PPE to najtańsza forma quasi podwyżki i to w możliwie najlepszej wersji, bo dodatkowo akumulowanej i inwestowanej. Takie właśnie detale sprawiają, że PPE może być wyśmienitym narzędziem w polityce HR oraz uzyskania przewagi konkurencyjnej na rynku pracy. Lista korzyści dla Pracownika, który stanie się uczestnikiem programu emerytalnego jest jeszcze bardziej imponująca. Składka finansowana przez Pracodawcę jest formą „inteligentnej podwyżki”. Z każdym miesiącem widzimy, że kwota środków na koncie PPE staje się coraz większa i powoli zaczynamy rozumieć, że może nas przybliżyć do przyjaznej emerytury. Warto dodać, że kwotę, którą zgromadzimy po 60 roku życia (lub nawet 55 roku życia w przypadku uzyskania wcześniejszych uprawnień emerytalnych) możemy w całości lub w ratach, to zależy od naszej indywidualnej decyzji, wypłacić na rachunek bankowy i nie zostanie od nas pobrana jakakolwiek opłata czy chociażby podatek od zysków kapitałowych. Na tym jednak korzyści się nie kończą, środki w Pracowniczym Programie Emerytalnym dziedziczone są w pełnej wysokości. Nie musimy się zatem w tym przypadku martwić o podatek od spadków i darowizn. Ponadto możemy wyznaczyć dowolną osobę, niekoniecznie z nami spokrewnioną, która będzie uprawiona do tych środków w razie naszej śmierci.
Choć PPE funkcjonują od kilkunastu lat, to zainteresowanie tym rozwiązaniem gwałtownie wzrosło w tym roku. Stało się tak między innymi dzięki regularnie przekazywanym w mediach informacjom o istotnych zmianach w systemie emerytalnym, które ogłoszone zostały przez Premiera Morawieckiego w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Z początkiem listopada 2017 roku opublikowano założenia Pracowniczych Planów Kapitałowych, do których automatycznie będą zapisywani pracownicy za pośrednictwem pracodawcy i to właśnie na firmach będzie spoczywał obowiązek utworzenia PPK. Najwcześniej, bo już od początku 2019 roku, obowiązkiem tym objęte zostaną największe przedsiębiorstwa. Docelowo zmiany obejmą praktycznie wszystkie firmy i ogół zatrudnionych. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, z obowiązku tego zwolnione będą tylko te przedsiębiorstwa, które prowadzą lub zdążą na czas wdrożyć w firmie sprawdzone PPE. To właśnie teraz Pracodawcy i Pracownicy mogą wybrać optymalne rozwiązanie – PPE lub PPK. Warto przy tym skorzystać z pomocy doświadczonej instytucji finansowej, która pomoże w analizie form nowych rozwiązań emerytalnych, a jednocześnie podczas wdrażania i obsługi wybranego programu zapewni maksymalne wsparcie informacyjne, szkoleniowe, techniczne i operacyjne. Czasu na decyzję pozostaje coraz mniej.

Materiał ma charakter informacyjny, dane w nim zawarte nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego ani usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie jest formą świadczenia doradztwa podatkowego ani pomocy prawnej. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Wejdź na www.pkotfi.pl PKO TFI SA podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.

*tekst promocyjny

2017-12-29 13:42 Opublikował: Benefit

Reklama:

tel. kom: 508-548-308

Redakcja:

Newsletter


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowo-promocyjnych oraz na otrzymywanie od Spółki oraz podmiotów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. za pomocą środków komunikacji elektronicznej
... Rozwiń
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Spółkę, zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. Nr 101 poz. 926, ze zm.) w celach marketingowo-promocyjnych oraz wyrażam zgodę na otrzymywanie od Spółki i informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.). Jednocześnie wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych przez Spółkę podmiotom z Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. w celach marketingowo promocyjnych związanych z promocją lub reklamą produktów i usług oferowanych przez te podmioty jak również wyrażdam zgodę na otrzymywanie od tych podmiotów informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.) Zgody mogą być odwołane w każdym czasie. Administratorem danych osobowych jest Benefit IP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa ul. Canaletta 4, 00-099 Warszawa. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych i nie będą udostępniane innym odbiorcom. Ich podanie jest dobrowolne, a każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania oraz wyrażenia sprzeciwu wobec ich przetwarzania.