Miesięcznik Benefit – miesięcznik kadrowych, kierowników i dyrektorów HR

Strona główna » Rozwój

Nowoczesne rozwiązania w trosce o zdrowie pracownika

Nowoczesne rozwiązania w trosce o zdrowie pracownika
fot. istockphoto
Na pytania dotyczące kwestii wsparcia zdrowotnego pracowników –zmieniających się motywacji pracodawców oraz nowoczesnych rozwiązań
w tym zakresie – odpowiada prof. Dariusz Mucha z Międzynarodowego Instytutu Fizjoterapii i Zdrowia.

Panie Profesorze, wśród współczesnych pracodawców zauważalny jest trend poszukiwania rozwiązań, które pomogą zadbać o samopoczucie ich podwładnych i zminimalizują czynniki niekorzystnie wpływające na ich zdrowie – jak pan uważa, dlaczego ta tendencja tak znacząco przybrała na sile w ostatnim czasie?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – ponieważ dbanie o tę kwestię nie tylko buduje atrakcyjność firmy, ale jest już traktowane przez pracowników jako naturalna powinność pracodawcy – pakiet opieki zdrowotnej jako podstawa, ale teraz istotne są także dodatkowe świadczenia w postaci np. stref relaksu w biurach, tzn. stworzenie i umożliwienie korzystania pracownikom ze strefy odnowy biologicznej. Chcąc zadbać o wydajność, a tym samym rosnące wskaźniki, staje się koniecznie zwrócenie uwagi pracodawców nie na proces leczenia, ale przede wszystkim na profilaktykę i promocję zdrowia.

Z jakimi problemami zdrowotnymi najczęściej borykają się współcześni pracownicy i z czego one wynikają?
Podstawowym problemem człowieka XXI wieku jest nieodpowiedni styl życia, towarzysząca mu często pozycja siedząca i niewłaściwe odżywianie, a wynikające z niego konsekwencje to: nadwaga i otyłość, bóle kręgosłupa, zaburzenie krążenia, czy wreszcie stres, czyli choroby cywilizacyjne współczesnego społeczeństwa. Są one następstwem małej aktywności fizycznej lub jej braku, a człowiek jest biomaszyną, dla której najgorszy jest bezruch.

Nie ulega zatem wątpliwości, że zdrowy pracownik wykonuje pracę szybciej i skuteczniej. Jak pracodawcy mogą w kompleksowy i profesjonalny sposób zadbać o zdrowie swoich pracowników?
Najlepszym rozwiązaniem w obszarze dbania o zdrowie swoich pracowników jest stworzenie dla personelu strefy odnowy psychosomatycznej, miejsca relaksu, a zarazem profilaktyki i promocji zdrowego stylu życia, wyposażonego w nowoczesną technologię, która pozwala na powrót do homeostazy organizmu. Mój Instytut (Międzynarodowy Instytut Fizjoterapii i Zdrowia) służy pomocą każdemu pracodawcy w zorganizowaniu takiej strefy w jego firmie. Chcąc kompleksowo i skutecznie chronić zdrowie pracowników należy stosować profesjonalne urządzenia prozdrowotne, m.in. takie jak system HHP, który jest nowością w Polsce, ale od lat stosowanym rozwiązaniem w wielu krajach Europy.
System HHP to (w skrócie) regeneracja, profilaktyka oraz terapia, efekt właściwie dobranej dla organizmu wibracji o odpowiedniej częstotliwości i promieniowania IR. Skuteczność tej technologii jest od kilku lat wykorzystywana także przez profesjonalnych sportowców w ramach odnowy psychosomatycznej. Niewątpliwą zaletą takiego urządzenia jest również jego mobilność i perfekcyjne dopasowanie do ciała.

W jaki sposób jedno urządzenie może kompleksowo odpowiedzieć na tak różne problemy zdrowotne jak bóle kręgosłupa i stres?
Kompleksowe działanie systemu HHP polega na wprowadzeniu komórek i płynów organizmu w mikrodrgania. Stymulowane w ten sposób naturalne mechanizmy fizjologiczne wspierają przemianę materii, stabilizują ciśnienie krwi, redukują ból oraz dolegliwości mięśniowe. By zrozumieć jak działa ta technologia i dlaczego jest skuteczna, należy przybliżyć procesy zachodzące w ludzkim organizmie. W każdej z komórek nieustannie zachodzą procesy energetyczne, niezbędne do utrzymania jej w optymalnym stanie. Niestety czynniki środowiskowe, niezdrowe odżywianie, stres i brak ruchu negatywnie wpływają na zdolność komórek do produkcji energii i regeneracji. W efekcie tracą one swoją witalność, co odzwierciedla się w funkcjonowaniu konkretnych organów czy mięśni. Jednak już 15-minutowa sesja masażu eliminuje stres, a regularne jej stosowanie pomaga w redukcji dolegliwości i dyskomfortu. Andullacja jest także skuteczna w zwalczaniu otyłości, a szeroki wachlarz możliwości jest jedną z przyczyn jej popularności w strefach odnowy biologicznej w Europie.

Jakie korzyści osiąga pracodawca, który decyduje się na zaproszenie do przestrzeni biurowej systemu HHP?
Andullacja korzystnie wpływa zarówno na krótkotrwałe poczucie przyjemności, jak i pomaga zwalczyć dolegliwości, z którymi zmaga się niemalże każdy pracownik biura. Zrelaksowane ciało i organizm pracownika oraz osiągnięty komfort psychiczny to stan, w którym praca jest bardziej efektywna, a w dłuższej perspektywie przekłada się także na mniejszą absencję w pracy. Innowacyjne i zaawansowane technologicznie, a zarazem proste w obsłudze i skuteczne urządzenie, jakim jest system HHP, jest gwarantem zadowolonego i wydajnego pracownika.

DARIUSZ MUCHA
Prof. nadzw. dr hab. nauk o kulturze fizycznej, specjalista z zakresu fizjoterapii, wychowania fizycznego, odnowy biologicznej i rekreacji ruchowej. Autor i współautor ponad 160 publikacji naukowych, w tym 16 książek i monografii z zakresu odnowy biologicznej oraz profilaktyki i promocji zdrowia. Wykładowca polskich i zagranicznych uczelni. Założyciel Międzynarodowego Instytutu Fizjoterapii i Zdrowia.

Więcej informacji na temat systemu HHP znaleźć można na stronie: http://hhp.com.pl/

*tekst promocyjny

2018-01-10 08:45 Opublikował: Benefit

Reklama:

tel. kom: 508-548-308

Redakcja:

Newsletter


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowo-promocyjnych oraz na otrzymywanie od Spółki oraz podmiotów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. za pomocą środków komunikacji elektronicznej
... Rozwiń
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Spółkę, zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. Nr 101 poz. 926, ze zm.) w celach marketingowo-promocyjnych oraz wyrażam zgodę na otrzymywanie od Spółki i informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.). Jednocześnie wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych przez Spółkę podmiotom z Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. w celach marketingowo promocyjnych związanych z promocją lub reklamą produktów i usług oferowanych przez te podmioty jak również wyrażdam zgodę na otrzymywanie od tych podmiotów informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.) Zgody mogą być odwołane w każdym czasie. Administratorem danych osobowych jest Benefit IP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa ul. Canaletta 4, 00-099 Warszawa. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych i nie będą udostępniane innym odbiorcom. Ich podanie jest dobrowolne, a każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania oraz wyrażenia sprzeciwu wobec ich przetwarzania.