Miesięcznik Benefit – miesięcznik kadrowych, kierowników i dyrektorów HR

Strona główna » Praca

Postanowienia noworoczne

Postanowienia noworoczne
fot.istockphoto
Przełom starego i nowego roku to czas, gdy postanawiamy zmienić swoje życie i zrealizować wszystko to, o czym od dawna marzymy, począwszy od zrzucenia paru nadmiarowych kilogramów, przez zmianę na lepszą obecnej pracy, po wybudowanie domu czy podróż dookoła świata.

Okres sylwestrowo-noworoczny to zwykle czas podsumowań, a jego konsekwencją są powszechnie znane postanowienia noworoczne. Ich wypowiadanie jest zwykle proste, a nawet przyjemne. Jednak gdy przychodzi do ich realizacji, pojawiają się liczne wymówki, że może teraz nie jest dobry moment, że może trzeba z czymś poczekać, że czegoś nie ma czy że teraz jest coś ważniejszego do zrobienia. Jednak za chwilę okazuje się, że jest już następny rok, a nam znów nie udało się zrealizować naszych noworocznych postanowień. Jednak dlaczego tak się dzieje? Można powiedzieć, iż jest kilka przyczyn niskiej skuteczności noworocznych zamierzeń.

NIEPRZEMYŚLANE
Niejednokrotnie sami doświadczyliśmy tego, że nie potrafimy zrealizować noworocznych zamierzeń. Jest tak zwykle dlatego, że nie są one świadome, przemyślane i podjęte odpowiedzialnie, gdyż to, co wypowiadamy w czasie składania innym i sobie życzeń noworocznych, odbywa się w chwili egzaltacji i wielkich emocji, z powodu kończącego się starego roku i rozpoczynającego się nowego, który zawsze na początku wydaje się, że będzie dużo lepszy niż ten, który właśnie mija. Nasze zamierzenia wypowiadane w trakcie chwilowego uniesienia czy pod wpływem swoistego obyczaju panującego w czasie noworocznym nie mają też trwałych podstaw, gdyż im łatwiejsze są do wykonania, tym motywacja do ich realizacji jest proporcjonalnie mniejsza. Zwykle bardzo łatwo się o nich zapomina, a w chwili podsumowań na koniec roku te niezrealizowane postanowienia są przyczyną frustracji i niskiej samooceny.

ZA DUŻO
Rozpoczynając rok, zwykle zakładamy, że tym razem zrealizujemy wszystko, o czym kiedykolwiek marzyliśmy, a że marzeń jest zazwyczaj mnóstwo, mamy też wiele postanowień noworocznych. Jednak ich zbyt duża ilość przyczynia się do tego, że nie można skupić się na jednym konkretnym, a dodatkowo noworoczny zapał działa tak, że wszystkie chcemy zrealizować w jednym czasie i na początku roku, i bardzo w to wierzymy. Jednak wraz z upływem czasu różnie z nimi bywa.

POBIEŻNOŚĆ
Wznosząc kolejne toasty, postanawiamy zmienić na lepsze całe swoje życie, jednak zwykle nie robimy tego precyzyjnie, nie ma w nich konkretów, które zamierzamy uzyskać. Mówiąc „schudnę!”, nie precyzujemy jednak, o ile kilogramów, w jakim ma to się odbyć czasie ani też w jaki sposób zamierzamy osiągnąć postawiony cel.

PRZESZKODY
Stawiane sobie wraz z nowym rokiem postanowienia, często bardzo ambitne, zwykle wymagają czasu, pewnego nakładu sił, środków, a także motywacji. Właśnie z powodu wysokiego poziomu ambicji i pragnienia natychmiastowości ich realizacji stają się niemożliwe do osiągnięcia. Po prostu przerastają nas, gdyż dla ich zaprzepaszczenia wystarczy nawet niewielki wykręt czy chwilowy brak czasu spowodowany większą ilością zajęć w pracy lub w domu.
Co jednak można zrobić, by tym razem udało się z sukcesem wprowadzić w życie wszystkie zaplanowane zmiany?
Postanowienia zamieńmy na plany, im będą one bardziej szczegółowe, konkretne, osadzone w czasie, tym łatwiej będzie je realizować, gdyż ogólniki takie jak „schudnę”, „wezmę się za siebie”, „zmienię życie na lepsze” nigdy nie dadzą oczekiwanego efektu.
Planując, zastosujmy metodę małych kroków, gdy trudne cele rozłożymy na mniejsze, łatwiej osiągalne, prościej będzie zrealizować ten nawet najbardziej ambitny.
W danym czasie skupiajmy się tylko na jednej zmianie, nawet gdy ich większa ilość ma być wprowadzona w życie. Wdrażane pojedynczo pozwolą na wypracowanie systematyczności, a gdy pierwsza z nich „wejdzie w krew”, wdrożenie następnych nie będzie w żaden sposób uciążliwe.
Wprowadzane w życie postanowienia nie powinny kolidować z codziennymi obowiązkami, to do nich dopasujmy noworoczne postanowienia, wiadomo bowiem, że niczyja doba nie ma więcej jak 24 godziny, a uwagi wymagają wszystkie nasze aktywności.
Działajmy stopniowo, ale z planem podwyższania wymagań, łatwiej też będzie zastosować się jednorazowo do małych zmian niż do ogromnych, gdyż zwykle nie damy rady uczyć się angielskiego po 4 godziny dziennie przez 5 dni w tygodniu, ale 30 minut każdego dnia przeznaczone na naukę języka obcego nie będzie aż tak uciążliwe, ale za to jak efektywne.
Prowadźmy rzetelną obserwację, ale i opis swoich postępów, to, że pamiętamy, iż jeszcze miesiąc temu marynarka była zbyt obcisła, nie daje takich efektów, jak opis wymiarów i ilość kilogramów przed i po zmianie. To zawsze robi wrażenie, mało tego, jest olbrzymią motywacją.
Działajmy z przyjemnością. Nasze postanowienia, gdy będą przyjęte na siłę i wbrew naszej woli, zawsze będą udręką, a my znajdziemy sto powodów, by ich nie dotrzymać, dlatego nauczmy się zauważać i nagradzać się za osiągnięty cel. Szukajmy wsparcia wśród bliskich i przyjaciół, to dobra metoda szczególnie dla tych, którzy łatwo odpuszczają, a dodatkowa motywacja i wsparcie w chwilach zwątpienia nigdy nikomu nie zaszkodziły.
Oto kilka metod, by tym razem noworoczne postanowienia nie pozostały tylko pustymi słowami, a kolejny okres noworoczny nie wzbudzał w nas wiecznie poczucia porażki i braku skuteczności. Zamiast rozpoczynać wszystko naraz, pracujmy systematycznie, twórzmy szczegółowe plany działania, a wtedy noworoczne postanowienia będą dla nas powodem samozadowolenia i satysfakcji z osiągniętych celów, a także przyczynią się do podejmowania nowych, bardziej ambitnych wyzwań.

MARIA WAWRZYNIAK
manager HR, trener, coach, Profit,
maria.wawrzyniak1@wp.pl

2018-01-17 09:46 Opublikował: Benefit

Reklama:

tel. kom: 508-548-308

Redakcja:

Newsletter


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowo-promocyjnych oraz na otrzymywanie od Spółki oraz podmiotów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. za pomocą środków komunikacji elektronicznej
... Rozwiń
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Spółkę, zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. Nr 101 poz. 926, ze zm.) w celach marketingowo-promocyjnych oraz wyrażam zgodę na otrzymywanie od Spółki i informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.). Jednocześnie wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych przez Spółkę podmiotom z Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. w celach marketingowo promocyjnych związanych z promocją lub reklamą produktów i usług oferowanych przez te podmioty jak również wyrażdam zgodę na otrzymywanie od tych podmiotów informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.) Zgody mogą być odwołane w każdym czasie. Administratorem danych osobowych jest Benefit IP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa ul. Canaletta 4, 00-099 Warszawa. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych i nie będą udostępniane innym odbiorcom. Ich podanie jest dobrowolne, a każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania oraz wyrażenia sprzeciwu wobec ich przetwarzania.