Miesięcznik Benefit – miesięcznik kadrowych, kierowników i dyrektorów HR

Strona główna » Styl życia

Nowy! HR-owy! 2018!

Nowy! HR-owy! 2018!
fot.istockphoto
Jeszcze przez chwilę będziemy się mylić. Skreślimy 7 albo przerobimy na 8. Spokojnie. Za parę dni zapomnimy o 2017. Za 2–3 tygodnie (zależy, kiedy to czytasz) będzie słynny Blue Monday – najgorszy dzień 2018 r. Dokładnie 22 stycznia. Wzór, na podstawie którego wytypowano ten najgorszy dzień w każdym kolejnym roku, opracował w 2004 r. Walijczyk, dr Cliff Arnall. Przypomnijmy: do wzoru wstawiono takie składowe, jak obciążenie kart kredytowych po świętach, zimę, długi czas do kolejnych świąt… I fakt, że wtedy wiemy już na pewno, że nasze zobowiązania noworoczne znowu szlag trafił. Zazwyczaj tak jest u większości ludzi. Stąd też pomysł, by tym razem było inaczej.

Oczywiście nie chodzi tylko o zobowiązania noworoczne. Jedni je robią, inni nie. Większość z nas kończy ten eksperyment jeszcze w styczniu, choć niektórym z nas udaje się coś zmienić. Tym razem chodzi o cały 2018 r. Zaczynajmy… od kalendarza…
Pożegnaj się ze starym, zanim zaczniesz nowy. Na szkoleniach używam czasem metafory szklanki. Pełnej szklanki! I proszę kogoś, by dolał do niej wody. Pada pytanie – ale jak, przecież się rozleje! Po chwili uczestnicy łapią ideę – by dolać, trzeba najpierw odlać! Podobnie jest ze szkoleniem. Żeby przyjąć coś nowego, trzeba być na to gotowym, mieć miejsce, czuć gotowość do poszukania nowego rozwiązania. Odwrotnie jest z nowym kalendarzem, bo on ma same wolne miejsca. Możesz planować, ile chcesz. Jednak zanim zaczniesz, proponuję chwilę refleksji. Zapisz w nim – na pierwszych stronach do Trzech Króli masz pewnie trochę wolnego miejsca ;‒) – to, co dobrego warto przenieść ze starego kalendarza. To, czego ciekawego się nauczyłeś (ja ‒ spotkanie z Philem Zimbardo!), co ciekawego przeżyłeś (ja ‒ …). I nie licz na FB! Co prawda Facebook przypomni ci, ale w dzień rocznicy. Za późno, by przygotować świętowanie – z rodziną, z przyjaciółmi, w firmie. Dlatego zapisz już dziś. Poniżej instrukcja:
Zapisz w nowym kalendarzu datę superzdarzenia wakacyjnego 2017. Zapisz datę sukcesu szkolnego syna czy córki, np. zdobycie medalu w szkolnych zawodach, wyjątkowy koncert szkolny. I już dziś pomyśl, jak fajnie byłoby uczcić ten dzień rocznicowy. To wzmocni relacje rodzinne, to wzmocni twoich bliskich. I ciebie też.
Przenieś ze starego kalendarza kilka ważnych dat twojego zespołu – zakończenie projektu, zwycięstwo w przetargu.
Zadziała podobnie jak wyżej.
Zapisz szczególnie ważne daty – Kadry 2018, Kongres Dyrektorów HR, Festiwal Inspiracji. Są już znane, a unikniesz nerwowości zbiegnięcia się dat.
Zapisz to, co ci umknęło. Potem żałowałeś, że zorientowałeś się za późno. Koncert? Festiwal? Kongres branżowy? I sprawdź, kiedy są w tym roku.
Sprawdź długie weekendy – np. 15 sierpnia to środa.
Może już teraz warto uwzględnić to w swoich planach?
I pozwolić zaplanować ten dzień swoim pracownikom?
To pozwoli znacznie poprawić twoje relacje z innymi. I rodzinnie, i towarzysko, i zawodowo. Pozwoli uniknąć wielu konfliktów czy zbitek terminowych. Przykładowo – w 2017 r. wiele firm czy organizacji organizowało spotkania przedświąteczne w tzw. „terminie naturalnym”. Pod koniec tygodnia przedświątecznego, ale nie w piątek. Czyli w czwartek. 14 grudnia. Potem dziwiono się, że goście nie dopisali. Znam i takich, którzy wpadali na kilka spotkań, ale po półgodzinie jechali na kolejne. By nie urazić kogoś nieobecnością. Ale czy było im przyjemnie, czy tylko obowiązkowo?
Refleksja nad kalendarzem na początku stycznia pozwoli nam na wiele. Pomoże też uniknąć wielu trudnych decyzji. Nawet tych w grudniu 2018.
I prezent osobisty. Kiedy na szkoleniach analizujemy siedem nawyków skutecznego działania Coveya, zatrzymuję się na chwilę nad ostrzeniem piły. Czyli zadbaniem o siebie samego. W rozmaity sposób – i o zdrowie, i o intelekt, i o zabawę, i o sprawność fizyczną. I proszę o zaplanowanie w najbliższej przyszłości (do trzech dni po szkoleniu) kilku działań dla siebie samego. Egoistycznie. Biorąc pod uwagę tylko WŁASNĄ przyjemność. W grupach bardziej zestresowanych układamy kalendarz na siedem najbliższych dni. I wpisujemy w tabelkę – jak sympatycznie zadbasz o siebie – jutro, pojutrze etc. i o której godzinie to zrobisz? Przez siedem dni. Często jest bowiem tak, że najważniejsze są dzieci, żona, mąż, podwładni, szef, firma… A ty? Kiedy to ty będziesz najważniejszy/najważniejsza?
A prezent? – zaplanuj, proszę, kilka wydarzeń w 2018 r. egoistycznie dla siebie samego. To nie znaczy, że bez rodziny czy znajomych. Ale to ty sam, sama macie być głównym beneficjentem! Dbajmy o siebie w tym 2018 r. Powodzenia. BTW – warto też wpisać, że 19 czerwca jest mecz Polska ‒ Senegal (o 17.00); 24 czerwca Polska ‒ Kolumbia (20.00) i 28 czerwca Japonia ‒ Polska (16.00). Jeśli wtedy coś planujesz – zmień to. Termin konferencji, szkolenia. Lub zorganizuj je tak, by mecz stał się częścią programu spotkania. I nie dziw się, że wielu facetów będzie chciało zobaczyć te mecze o 16.00 i 17.00. To pozwala uniknąć zamieszania i sprawić, że ludzie będą zadowoleni.

MAREK SKAŁA
MEGALIT Instytut Szkoleń właściciel/trener
marek.skala@megalit.pl  

2018-01-26 14:37 Opublikował: Benefit

Reklama:

tel. kom: 508-548-308

Redakcja:

Newsletter


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowo-promocyjnych oraz na otrzymywanie od Spółki oraz podmiotów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. za pomocą środków komunikacji elektronicznej
... Rozwiń
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Spółkę, zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. Nr 101 poz. 926, ze zm.) w celach marketingowo-promocyjnych oraz wyrażam zgodę na otrzymywanie od Spółki i informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.). Jednocześnie wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych przez Spółkę podmiotom z Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. w celach marketingowo promocyjnych związanych z promocją lub reklamą produktów i usług oferowanych przez te podmioty jak również wyrażdam zgodę na otrzymywanie od tych podmiotów informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.) Zgody mogą być odwołane w każdym czasie. Administratorem danych osobowych jest Benefit IP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa ul. Canaletta 4, 00-099 Warszawa. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych i nie będą udostępniane innym odbiorcom. Ich podanie jest dobrowolne, a każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania oraz wyrażenia sprzeciwu wobec ich przetwarzania.