Miesięcznik Benefit – miesięcznik kadrowych, kierowników i dyrektorów HR

Strona główna » Warto przeczytać » Felieton

Rzymskie wakac… - inspiracje! HR-owe!

Rzymskie wakac… - inspiracje! HR-owe!
Foto 4 – Symbole z płyt grobowych w Katakumbie Św. Kaliksta – (rozwinięcie słowa ryba)/ fot. Anna Łowińska
Kiedy ciągle szukamy kreatywnych nowości, warto czasem zajrzeć w wieki minione. Na przykład taki Rzym. Kilka tysięcy lat ciągłości i moje lutowe inspiracje HR-owe. Jak zwykle nieoczywiste. Żadne tam Koloseum czy Watykan.

HR - Inspiracja 1 - Budowanie marki osobistej to od kilku lat jeden z kluczowych tematów HR. Tym razem z Giuseppe Arcimboldo pod rękę. Ten XVI wieczny mediolański malarz  nie był może wielkim mistrzem pędzla, ale znalazł swoją drogę i podążał nią niezwykle wytrwale. Wymyślił portrety skomponowane z owoców, zwierząt, elementów natury. Znane cykle (Cztery żywioły, Cztery pory roku) służyły mu jako znakomita reklama. Możni tamtego świata zapraszali go na swoje dwory, by też taki portret mieć. Swój unikatowy pomysł Arcimboldo poprał ogromną wiedzą. Na jego rzymskiej wystawie w Pałacu Beriniego są dzieła zawierające studia z natury, albumy liczące ponad 1000 stron. Można powiedzieć, że był pre-surrealistą, a z jego dzieł korzystał m.in. współczesny nam Salvadore Dali. Arcimboldo to znakomita inspiracja budowania marki osobistej – unikatowy pomysł plus wielka wiedza. I ogromna konsekwencja.

2.JPG

Foto 1 – Archimboldo - Cztery Pory Roku – Lato/ fot. Anna Łowińska 

1.jpg

Foto 2 – Album przyrodniczy z wystawy w Pałacu Barberiniego/fot. Anna Łowińska

HR - Inspiracja 2 – Wizja i konsekwencja oraz odpowiedź na częste dziś w biznesie pytanie „po co?” – w katakumbie Św. Kaliksta. Tak, miejscowi używają formy pojedynczej. Katakumb w samym Rzymie jest 64; katakumba św. Kaliksta, pod opieką Salezjanów, jest największa. Do dziś, na 4 podziemnych poziomach skatalogowano ponad pół miliona grobów. Zaskakuje fakt, że blisko połowa to groby dzieci. Częściowo wynika to z ich dużej śmiertelności. Ale… Wiara pierwszych chrześcijan była tak wielka, że chrześcijański pogrzeb, w osobnym grobie zapewniano każdemu dziecku. Także pogańskiemu, którego zwłoki znaleziono na ulicy. By choćby w ten sposób zbliżyć go do zbawienia. Robili to mimo prześladowań. Z kolei przejawem rozsądku i pokojowych metod pierwszych chrześcijan jest… brak krzyży na cmentarzu. Krzyż jako symbol najstraszniejszej kary, drażnił władze szczególnie. Używano więc symboli. Chrystus z barankiem (dobrą, zbawioną duszą) był dla Rzymian zwyczajnym Hermesem, bogiem pasterzy. Czasem na grobie wystarczył rysunek ryby. Po grecku ichtus, czyli „Jezus Chrystus Boży Syn Zbawiciel”. Dwa fakty są dla mnie bardzo mocne – (1) pełne rozwagi spełnianie posłannictwa; (2) służenie własnej wizji świata pomimo zagrożenia. Oba ważne szczególnie teraz, gdy wiele firm ponownie szuka wizji i misji.

3.JPG

 Foto 3 – Symbole z płyt grobowych w Katakumbie Św. Kaliksta – (Hermes/Chrystus)/fot. Anna Łowińska

4.JPG

Foto 4 – Symbole z płyt grobowych w Katakumbie Św. Kaliksta – (rozwinięcie słowa ryba)/ fot. Anna Łowińska

HR - Inspiracja 3 – twój styl pracy w Złotym Domu Nerona. Kiedy jesteś prezesem albo dyrektorem HR możesz prawie wszystko. Jak Neron, który w 64 zaczął budować swój Domus Aurea. Gigant. Gości, przez otwory w suficie, skrapiano wonnymi olejkami i posypywano płatkami kwiatów. O orgiach nie wspomnę. Cztery lata później, po śmierci Nerona, obiekt zaczęto przerabiać. Na świątynie, na termy. Sztuczne jezioro osuszono i zbudowano tam Koloseum. Kiedy jesteś szefem i masz pełnię władzy – zastanów się co robisz, jak rozmawiasz z ludźmi. Co po tobie zostanie? Realnie i w pamięci twoich ludzi.

5.JPG

Foto 5 – Pozostałości Złotego Domu Nerona – przerobione na termy przez Tytutsa i Trajana/ fot. Anna Łowińska

8.JPG

Foto 6 – W miejscu sztucznego jeziora Nerona Wespazjan rozpoczął budowę Koloseum/ fot. Anna Łowińska

HR - Inspiracja 4 – nigdy nie odpuszczaj, stale dbaj o tzw. pijar, czyli wizerunek – Fontana Czterech Rzek Gianlorenzo Berniniego na Plaza Navona. Bernini był wściekły, że budowę pobliskiego kościoła Św. Agnieszki powierzono rywalowi, Francesco Borrominiemu. I zemścił się na wieki. Trzy rzeki fontanny (Nil, Ganges i Dunaj) Bernini wyrzeźbił tak, że omijają wzrokiem kościół Borrominiego, nie dostrzegają go zupełnie. Czwarta La Plata z przerażeniem „broni się” przed fasadą, jakby bała się, że kościół zaraz się na nią zawali. Jeden przegrany przetarg, za zemsta trwa do dziś. Ale przekaz – nigdy nie odpuszczaj, broń swojego - pozostaje aktualny.

 

 

7.JPG

Foto 7 – Fontanna 4 Rzek – przerażona postać La Platy (Plac Navona)/ fot. Anna Łowińska

6.JPG

Foto 8 – Fontanna 4 Rzek – przerażona postać La Platy (z makiety w Villa Borghese)/ fot. Anna Łowińska

 

BTW – dla tych których irytują samplingi szkoleń. W Villa Borghese można zobaczyć trzy makiety fontanny Berniniego. A skoro nawet on musiał…
Na zakończenie  - garść HR - inspiracji drobnych. Na pytanie najczęściej pojawiające się na szkoleniach co dziś motywuje ludzi? zawsze odpowiadam – a konkretnie kogo? Podobnie brzmi odpowiedź na pytanie jacy dziś są Rzymianie? A konkretnie którzy? Bywają tępawi – potrafią całą rodziną wjechać schodami ruchomymi i je innym zblokować. Bo nie wiedzą czy w prawo czy w lewo. Całkiem jak u nas. Bywają też bezczelni. Potrafią wciskać się do metra (w autobusach są osobne wejścia i wyjścia) zanim ktokolwiek zdąży wysiąść. Potrafią doliczyć (przez pomyłkę ;-) datę do rachunku. Kiedy zapytałem dlaczego koszulka kosztuje 15 a nie 9 jak na wystawie, pani z oburzeniem stwierdziła, że jeśli chcę chiński badziew to proszę!!! Bo ona mnie oceniła na dobrą, włoską jakość! Maestro (krawiec) z szerokim uśmiechem stwierdził, że (1) marynarek się nie zapina! (2) a jeśli nawet, to wcale nie potrzebuję rozmiaru 54, potrzebuję po prostu diety. Kelner w czasie śniadania dwa razy! ukradł mi telefon. Ściślej – raz ukradł, raz zamienił. A potem uczulił – tu sobie żartujemy, poza hotelem będziesz to ćwiczył w realu. Więc uważaj! Ogólnie mówiąc – Rzymianie są mili, kontaktowi, przebojowi i odważni. Czego sobie i Wam życzę.

MAREK SKAŁA
MEGALIT Instytut Szkoleń właściciel/trener
marek.skala@megalit.pl 

2018-02-09 12:46 Opublikował: Benefit

Reklama:

tel. kom: 508-548-308

Redakcja:

Newsletter


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowo-promocyjnych oraz na otrzymywanie od Spółki oraz podmiotów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. za pomocą środków komunikacji elektronicznej
... Rozwiń
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Spółkę, zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. Nr 101 poz. 926, ze zm.) w celach marketingowo-promocyjnych oraz wyrażam zgodę na otrzymywanie od Spółki i informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.). Jednocześnie wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych przez Spółkę podmiotom z Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. w celach marketingowo promocyjnych związanych z promocją lub reklamą produktów i usług oferowanych przez te podmioty jak również wyrażdam zgodę na otrzymywanie od tych podmiotów informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.) Zgody mogą być odwołane w każdym czasie. Administratorem danych osobowych jest Benefit IP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa ul. Canaletta 4, 00-099 Warszawa. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych i nie będą udostępniane innym odbiorcom. Ich podanie jest dobrowolne, a każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania oraz wyrażenia sprzeciwu wobec ich przetwarzania.