Miesięcznik Benefit – miesięcznik kadrowych, kierowników i dyrektorów HR

Strona główna » Rozwój

Jak skutecznie zarządzać zespołem?

Jak skutecznie zarządzać zespołem?
fot. istockphoto
Większość rozwijających się przedsiębiorców wcześniej czy później musi podjąć decyzję o zatrudnieniu pierwszego i kolejnego pracownika, których praca sprawi, że firma będzie bardziej dochodowa i wydajna. Dotychczas szef firmy był w 100 proc. odpowiedzialny za rezultaty. Rzeczywistość biznesowa i odpowiedzialność zmieniają się, gdy zaczyna tworzyć zespół.

Gdy człowiek wchodzi w rolę przywódcy, jego mózg zaczyna pracować na wyższych obrotach. Mózg lidera pracuje różnie. Czasem lubi władzę. Czasem lubi mieć rację. Lubi wzorować się na stylu zarządzania, który uznał za dobry i ludzki. Lubi też czasem patrzeć w przyszłość i roztaczać ogromne wizje. W zależności od tego, która część mózgu lidera wykazuje większą aktywność – taki styl zarządzania będzie dla niego naturalny. Znajomość swoich mocnych stron oraz mocnych stron pracowników, uwarunkowanych indywidualną dla każdego strukturą mózgu, to pierwszy, milowy krok do skutecznego przywództwa. Jeżeli menedżer dołączy do tego poniższe kompetencje, jego firma ma szanse być liderem. Z punktu widzenia biznesu istnieje kilka kluczowych kwestii w materii przywództwa.

ZARZĄDZANIE SAMYM SOBĄ
Dobrze zorganizowany przedsiębiorca będzie dobrze zorganizowanym szefem. Z tą umiejętnością o wiele łatwiej jest skupiać się na wyzwaniach, z jakimi borykają się członkowie zespołu, ponieważ można im szybciej pomóc. Gdy tworzy się zespół, przybywają kolejne sprawy do posegregowania. Dobra organizacja pracy pozwoli właścicielowi firmy skupić się na najważniejszych rzeczach, a pozostałe skutecznie delegować pracownikom, nie zaś pracować po godzinach, robiąc wszystko samemu.

WYTYCZANIE CELÓW
Skuteczny menedżer wie, dokąd idzie. Wie, gdzie zmierza jego zespół. Ma świadomość, że jeśli biznes nie realizuje celów, to prowadzenie go nie ma sensu. Przywódca biznesowy wie, że „żadna droga nie jest dobra, jeśli nie znasz celu”. Wizja końca jest dla niego przejrzysta, nawet wtedy, gdy zarzucony jest kolejnymi pożarami do ugaszenia.

MOTYWACJA
To jeden z najtrudniejszych obszarów menadżerskich. Pracownicy motywują się w różny sposób i potrzebują innych bodźców. Zależy to w dużej mierze od struktury ich mózgu. Niektórym potrzebne jest spokojne, przyjazne nastawienie, inni uwielbiają rywalizować, jeszcze innym do efektywnej pracy wystarczy ciche i spokojne środowisko. Sztuką jest wiedzieć, co motywuje poszczególnych pracowników, aby móc skutecznie pomagać im we wzroście i osiąganiu celów, nie tylko biznesowych. I jeszcze jedno, warto wiedzieć, co ich nie demotywuje.

ROZWIJANIE LUDZI
To obszar dla niektórych „menedżerów” nie do przejścia. Strach przed tym, że nasz podwładny może rozwijać się szybciej, jest dla niektórych osób paraliżujący. Zdrowy, na poziomie poczucia własnej wartości, przywódca wie, że jeżeli jego zespół będzie się szybciej rozwijał, to jego cele zostaną szybciej osiągnięte. Ma świadomość, że można ufać bardziej tym, którzy widzą sens w rozwoju. A co za tym idzie, sam lider jest na niego otwarty. Dopuszcza, że jeszcze wiele się może nauczyć.

KOMUNIKACJA
Komunikacja i jej skuteczność mają elementarny wpływ na to, jak rozwija się firma. Czy jej siła rośnie, czy może pracownicy patrzą na siebie „bykiem”? To lider odpowiada za to, jaka atmosfera panuje w firmie. To jego rolą jest rozbrajanie konfliktów czy mobilizowanie zespołu do otwartej komunikacji. To jeden z najważniejszych aspektów istnienia silnych marek.

OCENA I ANALIZA
Prawdopodobnie najmniej lubiana rola menedżerska. To właśnie lider jest odpowiedzialny za to, jakie rezultaty ma jego zespół i każda jednostka z osobna. To właśnie lider analizuje i wyciąga konsekwencje, jeżeli trzeba to zrobić. To lider zatrudnia i zwalnia. To jego ocena ma wpływ na życie zawodowe pracowników. Warto mieć tego świadomość.

KARAĆ CZY NAGRADZAĆ?
Jest to szczególnie wrażliwy temat i sposób motywowania zespołu. Podejście do tej kwestii buduje też pozycję lidera. Menedżer cieszy się autorytetem, jeśli może nagradzać i karać. Kij i marchewka to jego atrybuty i narzędzia motywowania. Zarówno nagroda, jak i kara mogą być motywujące. W firmach często jednak występuje deficyt pochwał i kult kar. Szefowie nie chwalą, ponieważ boją się „wody sodowej” uderzającej do głów ich pracownikom. Tymczasem pochwała jest wspaniałym narzędziem motywacyjnym, komunikatem: rób tak dalej! Czy lider to osoba, która otrzymuje stanowisko dyrektora, kierownika, prezesa? Czy może ktoś, za kim po prostu idą ludzie? Dzisiaj wielu zarządzających nie jest liderami, jedynie piastuje taką funkcję. Tracą oni w ten sposób pracowników, którzy coraz częściej przyznają się do tego, że nie odchodzą od firmy, tylko od szefów.

ANNA URBAŃSKA
Master Trener STRUCTOGRAM®Polska, Neurocoach,
anna@3kolorymozgu.pl

2018-02-13 09:57 Opublikował: Benefit

Reklama:

tel. kom: 508-548-308

Redakcja:

Newsletter


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowo-promocyjnych oraz na otrzymywanie od Spółki oraz podmiotów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. za pomocą środków komunikacji elektronicznej
... Rozwiń
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Spółkę, zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. Nr 101 poz. 926, ze zm.) w celach marketingowo-promocyjnych oraz wyrażam zgodę na otrzymywanie od Spółki i informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.). Jednocześnie wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych przez Spółkę podmiotom z Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. w celach marketingowo promocyjnych związanych z promocją lub reklamą produktów i usług oferowanych przez te podmioty jak również wyrażdam zgodę na otrzymywanie od tych podmiotów informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.) Zgody mogą być odwołane w każdym czasie. Administratorem danych osobowych jest Benefit IP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa ul. Canaletta 4, 00-099 Warszawa. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych i nie będą udostępniane innym odbiorcom. Ich podanie jest dobrowolne, a każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania oraz wyrażenia sprzeciwu wobec ich przetwarzania.