Miesięcznik Benefit – miesięcznik kadrowych, kierowników i dyrektorów HR

Strona główna » Rozwój

Rywalizacja powinna być szlachetna

Rywalizacja powinna być szlachetna
fot. Fabrice Coffrini/ AFP Photo / East News
Z Tomaszem Majewskim rozmawiał Rafał Mikołaj Krasucki

Zapytam przewrotnie – co pana pchnęło do sportu?
Przede wszystkim chęć uprawiania jakiejś dyscypliny. Byłem aktywnym chłopakiem, który w wieku 14‒15 lat chciał coś ze sobą zrobić i wykorzystać swoje warunki fizyczne. Pochodzę ze wsi i nie miałem okazji ani możliwości, żeby trenować, dopiero gdy poszedłem do szkoły średniej, odkryłem taką potrzebę. Tak się złożyło, że mój kuzyn był trenerem, i tak zaczęła się moja przygoda ze sportem.

Czy w drodze do zawodowstwa dużo pan od siebie wymagał?
Początkowo to była zabawa, ale bardzo szybko zamieniła się w profesjonalny trening. Zacząłem trenować praktycznie codziennie. Miałem bardzo dobrego trenera, który dużo ode mnie wymagał, i od zabawy przeszedłem do normalnych zawodowych treningów. A czy wymagałem od siebie? Stawiałem sobie cele, tak jak to robi każdy sportowiec. Mimo tego, że byłem jeszcze młodym chłopakiem, robiłem to jak najbardziej poważnie. Mocno angażowałem się w swoją pracę i to mnie wciągnęło, stało się dla mnie ważne, stało się moją pasją. Co dziwne, stawiałem sobie cele krótkoterminowe, dochodziłem do jakiegoś poziomu i szedłem dalej, ale zawsze z wielkim zapałem. Nawet nie zauważyłem, kiedy sport zamienił się w mój zawód.

Czasami, oglądając pańskie starty, miałem wrażenie, że to jest trochę nudna dyscyplina. Oczywiście jest zachowana jakaś dynamika podczas rzutu, kula leci i spada, i sportowiec osiąga jakiś wynik. Czy w takiej dyscyplinie jak pchnięcie kulą występuje stres, napięcie?
W każdej występuje napięcie. Pchnięcie kulą jest najkrótszą dyscypliną. Sam wysiłek trwa bardzo krótko. Oczywiście masę rzeczy można popsuć, a stres jest i ma wpływ na wyniki. Pchnięcie kulą jest dyscypliną turową, mamy sześć rund w konkursie i wtedy może się sporo wydarzyć. Napięcie, rywalizacja, taktyka ‒ to wszystko ma swój udział w sporcie, ale na tym właśnie on polega. To jest bardzo stresujące zajęcie.

Czy w jakiś sposób przygotowywał się pan psychiczne przed zawodami?
Większość sportów pracę nad techniką opiera na powtarzalności i na automatyzmie. W pchnięciu kulą jest podobnie. Z racji tego, że rzut jest bardzo krótki i samo wykonanie trwa trochę powyżej sekundy, wszystko musi być automatyczne. I my do tego dążymy, aby nie myśleć, tylko wykonywać rzut jak maszyna i robić to jak najlepiej. Czy ja się nastrajałem? Oczywiście, że się nastrajałem. Zresztą różnie bywało przez 20 lat mojej kariery. Od pewnego momentu, kiedy już nabrałem doświadczenia i poukładałem w głowie priorytety, sport dawał mi radość i podejmowane wyzwania zaczęły mi wychodzić dużo lepiej. O dziwo, przez wiele lat wszystko układało się bardzo dobrze. Świadomość tego, co chce się osiągnąć, jest ważna, ponieważ daje swobodę i nie wpływa destrukcyjnie na osiąganie celów.

Czy podczas mistrzostw Europy i igrzysk olimpijskich odczuwał pan presję ze strony swoich rywali? Czy doświadczył pan złych zagrywek?
Oczywiście. Miałem to szczęście, czy nieszczęście, że kiedy byłem na szczycie, mieliśmy wysoką i bardzo wyrównaną czołówkę. Moi rywale reprezentowali bardzo wysoki poziom. To jest sport wykładniczy i można zmierzyć, czy poziom zawodnika jest wysoki. Przez wiele lat naprawdę miałem z kim powalczyć, to były wspaniałe konkursy, podczas których przełamywałem swoje słabości, zwyciężałem, a czasami przegrywałem. A czy były różne zagrywki? Były, oczywiście. Była masa różnych historii. Ponieważ przez wiele lat znajdowałem się w czołówce. No i cóż? Znałem tych wszystkich ludzi, wiedziałem, na co ich stać.
Złe zagrywki się zdarzały i czasami bywały gorsze chwile. Ważne jest, jak na to reagujesz. Jeżeli jesteś dobrze przygotowany, umiesz odpowiedzieć walką, wówczas mówimy o mistrzostwie. To umiejętność elastycznego reagowania na zmieniające się warunki. Jeśli nie potrafisz tego zrobić, dasz się zaskoczyć. Konkurs trwa w najlepsze, i nagle patrzysz, a to już po konkursie. Wszystkie miejsca rozdane i właściwie nie ma już czasu na reakcję. Dopada cię świadomość, że zrobiłeś, co mogłeś, ale nie wyszło. Czasami bywa tak, że człowiek jest przygotowany na wszystko, na wszystko potrafi optymalnie zareagować, i to jest właściwa postawa. Ale bywają różne sytuacje i nierzadko trzeba walczyć o dalsze miejsce, o porządny wynik, bo rywale cię zdystansowali. Człowiek może mieć na wiele rzeczy wpływ, ale nie na formę rywali. To jest to, czego się nie przewidzi. I tyle.

Skąd płynęło do pana wsparcie w czasie, kiedy coś nie wychodziło?
Z tym bywało różnie. Dobrze, jeśli człowiek poza sportem ma poukładane życie rodzinne, zawodowe, stabilną sytuację materialną i posiada spokój wewnętrzny. Wtedy jest dużo łatwiej. Ja tak miałem. Mimo że sport zajmował dużą cześć mojego życia, udało mi się zbudować normalną rodzinę i od niej otrzymywałem duże wsparcie. Mogę powiedzieć, że poukładałem swoje sprawy w taki sposób, że od pewnego momentu byłem spokojny i mogłem się skupić tylko na tym, co robię. To mi dawało siłę. Mogłem realizować swoje cele i osiągać sukcesy. W sport trzeba się zaangażować, jeżeli myśli się o zwycięstwie. Do tego niezbędny jest spokój. Ja go miałem. Wszyscy mnie wspierali, kiedy tego potrzebowałem. Byłem, że tak powiem, dobrze nastrojony do tego, co miałem osiągnąć, i mogłem się na tym całkowicie skupić. 

Więcej...-czytaj bezpłatnie

 

2018-03-02 09:28 Opublikował: Benefit

Reklama:

tel. kom: 508-548-308

Redakcja:

Newsletter


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowo-promocyjnych oraz na otrzymywanie od Spółki oraz podmiotów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. za pomocą środków komunikacji elektronicznej
... Rozwiń
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Spółkę, zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. Nr 101 poz. 926, ze zm.) w celach marketingowo-promocyjnych oraz wyrażam zgodę na otrzymywanie od Spółki i informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.). Jednocześnie wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych przez Spółkę podmiotom z Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. w celach marketingowo promocyjnych związanych z promocją lub reklamą produktów i usług oferowanych przez te podmioty jak również wyrażdam zgodę na otrzymywanie od tych podmiotów informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.) Zgody mogą być odwołane w każdym czasie. Administratorem danych osobowych jest Benefit IP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa ul. Canaletta 4, 00-099 Warszawa. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych i nie będą udostępniane innym odbiorcom. Ich podanie jest dobrowolne, a każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania oraz wyrażenia sprzeciwu wobec ich przetwarzania.