Miesięcznik Benefit – miesięcznik kadrowych, kierowników i dyrektorów HR

Strona główna » Rozwój

Kiedy klient chce zapłacić za markę?

Kiedy klient chce zapłacić za markę?
fot.istockphoto
Kiedy ma taką potrzebę i jakiś motyw, który stoi za taką potrzebą. Biorąc pod uwagę 20-letnie doświadczenie zawodowe jako trener i konsultant w obszarze szkoleń, doradztwa w strategiach zarządzania i rozwoju biznesu i dodatkowo jako przedsiębiorca w firmie handlowej, chciałbym podzielić się moimi spostrzeżeniami. Moim zdaniem istnieją trzy główne silne potrzeby, które sprawiają, że chcemy zapłacić za określoną markę.

Silna potrzeba prestiżu płynąca z posiadania danej marki wiąże się to z silną potrzebą przynależności do grupy jej konsumentów i poczuciem bycia w jednej rodzinie. Potrzeba więzi rodzi przekonanie, że jesteśmy razem jako istoty społeczne.

SILNA POTRZEBA WYRÓŻNIENIA
Gdy wiemy, co sprawia, że różnimy się od konkurencji, pomaga to nam pozycjonować firmę na rynku i tworzyć właściwą strategię budowania marki i właściwe przesłanie skierowane do naszych klientów.

SILNA POTRZEBA NAJTAŃSZEJ OFERTY
Każdy klient w określonym czasie w ciągu całego cyklu życia ma większe lub mniejsze natężenie jednej z tych trzech silnych potrzeb posiadania. W skład decyzji zakupowych wchodzi też poziom wykształcenia klienta, aktualnie obowiązujący trend, moda, preferencje, np. w wyborze produktów eco, fair trade, bio, edycja limitowa. Zanim coś stanie się modne lub stanie się prawdziwym trendem, pojawia się tzw. trend boczny, który z pozoru nie jest zauważalny, ale z czasem staje się prawdziwą rzeką, która otwiera ocean możliwości budowania silnej marki. czasami marketingowcy próbują zwiększyć wartość marki przez udział w kampaniach reklamowych i promocyjnych znanych osób czy celebrytów. Można zadać sobie pytanie, czy naprawdę podniesie to wartość marki? Przykład firmy Nike pokazuje, że tak (Michalel Jordan, Federer, Cristiano Ronaldo, Tiger Woods).
Do dzisiaj pamiętam wielką kampanię makaronu Malma z udziałem znanej włoskiej aktorki Sofii Loren i… nie jestem przekonany, że to pomogło w zbudowaniu silnej marki produktu. Wprawdzie mogło to wzbudzić emocje u tych odbiorców, którzy lubią aktorkę i filmy z jej udziałem. Czy jednak to była właściwa osoba? Co się dzieje z marką, jeśli tylko budzi wystarczające emocje, ale bez wiary w jej wartość? Nieobce mi jest pojęcie lovemark – marki, którą uwielbiamy. Miałem okazję osobiście poznać i współorganizować konferencję w Polsce z twórcą tego pojęcia, Kevinem Robertsem, CEO agencji reklamowej Saatchi & Saatchi i autorem książki „Lovemark”. Prawda jest jednak taka, że takich lovemarek jest niewiele i pożądane jest co najmniej, jeśli marka jest chociaż pozytywnie postrzegana lub dostatecznie akceptowana, by za nią zapłacić. Specjaliści od marketingu dwoją się i troją, by zwiększyć wartość swoich marek w umyśle i emocjach potencjalnych i obecnych klientów.

CZYM JEST WARTOŚĆ W MARKETINGU?
Wartość w marketingu to swojego rodzaju zgoda, przyzwolenie na akceptację ceny za produkt/usługę w stosunku do korzyści z tego produktu/usługi. To tak, jakbyśmy zapytali, jakie jest najlepsze wino… takie, za które ktoś chce zapłacić określoną sumę pieniędzy. Coś jest tyle warte, ile ktoś chce za to zapłacić.

WARTOŚĆ MARKI W PERCEPCJI ODBIORCY
Znane marki próbują dotrzeć do zaangażowania swoich klientów na rzecz tego, w co wierzy i czego potrzebuje klient. Z czasem oczywiście okazuje się, że to tylko gra, sztuczna zagrywka zrobiona przez sprytnych marketingowców, a zatem prawdziwość i czar marki znika. Na krótką metę marka znanego producenta zyskuje wartość pozytywną i jest lepiej postrzegana przez klienta, jednak z czasem, jeśli klient zorientuje się, że przekaz marki był fałszywy, już nigdy nie kupi ponownie tego produktu czy usługi. W psychologii wywierania wpływu znana jest jedna z reguł wywierania wpływu społecznego, tzw. reguła niedostępnosci Cialdiniego. Zazwyczaj to, co mniej dostępne, trudniejsze do skopiowania lub naśladowania, jest droższe, przez co postrzeganie marki jest lepsze. Przykładem takich składników są leki czy też produkty do dbania o urodę i zdrowie. Przez kilka lat tworzyłem w Polsce strategię budowania wizerunku i świadomości marki kosmetycznej kompletnie w Polsce nieznanej szwajcarskiej firmy Karin Herzog. Niszowa marka dermokosmetyków, światowy lider kosmetyków z tlenem. Firma, która zbudowała swój sukces w zasadzie na jednym dominującym składniku: nadtlenku wodoru, czyli pierwszym i jedynym na świecie produkcie z aktywnym tlenem w emulsji kosmetycznej. Oprócz trzech silnych potrzeb/motywów zakupów i reguły niedostępności niedocenianą regułą jest też reguła zadawania tzw. pytań wartościujących, czyli takich, które pozwolą nam dowiedzieć się, co wiemy i gdzie jesteśmy w marketingu wartości.

CZY TWOJA FIRMA MA STRATEGICZNY PLAN MARKETINGOWY?
I czy zakłada wspieranie wartości klienta? Jeśli tak, to w jakiej perspektywie czasowej? To ważne, ponieważ można przyjąć jedną z dwóch rozpowszechnionych postaw w biznesie: postawa ,,zarobić i do lasu” lub postawa ,,maratończyka”: przygotujmy się i róbmy to długofalowo. Jak ty definiujesz wartość tego, co dostarczasz klientowi, i czy możesz to zmierzyć? Czy twój model wartości jest też modelem wartości klienta? W co wierzy klient i co jest dla niego najważniejsze w wyborze danej marki? Czy znasz chociaż jedną silną potrzebę klienta?

KIM JEST TWÓJ KLIENT I CZEGO CHCE?
Są firmy, które mają podobne produkty, ale niekoniecznie te same grupy docelowe. To zadanie marki produktu, która jest zarazem obietnicą: jaką wartość chce przekazać klientowi, który w taką wartość wierzy i się z nią utożsamia?

MIROSŁAW KŁOCZKO
trener relacji, konsultant wartości, profesjonalny mówca,
mkloczko@miroslawkloczko.pl

2018-03-05 08:25 Opublikował: Benefit

Reklama:

tel. kom: 508-548-308

Redakcja:

Newsletter


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowo-promocyjnych oraz na otrzymywanie od Spółki oraz podmiotów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. za pomocą środków komunikacji elektronicznej
... Rozwiń
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Spółkę, zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. Nr 101 poz. 926, ze zm.) w celach marketingowo-promocyjnych oraz wyrażam zgodę na otrzymywanie od Spółki i informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.). Jednocześnie wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych przez Spółkę podmiotom z Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. w celach marketingowo promocyjnych związanych z promocją lub reklamą produktów i usług oferowanych przez te podmioty jak również wyrażdam zgodę na otrzymywanie od tych podmiotów informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.) Zgody mogą być odwołane w każdym czasie. Administratorem danych osobowych jest Benefit IP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa ul. Canaletta 4, 00-099 Warszawa. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych i nie będą udostępniane innym odbiorcom. Ich podanie jest dobrowolne, a każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania oraz wyrażenia sprzeciwu wobec ich przetwarzania.