Miesięcznik Benefit – miesięcznik kadrowych, kierowników i dyrektorów HR

Strona główna » Warto przeczytać » Felieton

Wiosna, ach to ty?

Wiosna, ach to ty?
fot. istockphoto
W marcu będzie jak w garncu, jeszcze kwiecień coś poplecie, ale świata zmienić się nie da. Idzie wiosna, zmienia się nam biologia, ożywiamy się, szukamy czegoś nowego. Także w dziedzinie HR. Oto garść propozycji, wymieszanych jak w marcu. W garncu. Jakoś tak.

Inspiracja HR1 – Inspiracją dla tego tekstu były lutowe Igrzyska w Korei. A wcześniej okrutna wtopa pewnego ponoć poważnego radia. Potem zmieniłem koncepcję. Ale po kolei. Igrzyska zakończyły się dwa tygodnie temu, były emocje, tragedie faworytów, niespodziewani zwycięzcy. I pomyślałem wtedy – było normalnie, jak co cztery lata. Na refleksje potrzeba jednak czasu. I postanowiłem napisać, jak ja sam skorzystałem z inspiracji… poprzednich Igrzysk w Soczi, cztery lata temu. Tym bardziej że w dniu inauguracji w Pjongjangu, 9 lutego 2018, o tym właśnie mówiłem do grupy szefów sprzedaży w hotelu Poziom 511. A skąd radio? Otóż na przełomie stycznia i lutego zrobili sondę: „Czy powinna pójść wyprawa na Nanga Parbat po ciało Tomka Mackiewicza”. TAK! TAK! Powinna! A czołowa dwójka to prezes tego radia z redaktorem naczelnym! Na Boga! Mówimy o strefie powyżej 7000 metrów, zwanej strefą śmierci. Na dodatek nagrodą w sondzie był zajefajny telefon. By zamknąć temat – to sprawa rodziny. I ludzi, którzy zaryzykują swoje życie, by pójść po ciało. Nie debilnej sondy. A tak naprawdę to tam, wysoko w górach leży ponad 300 ciał himalaistów. Niektórych zniesiono niżej i pochowano. Inni zostali wysoko, w ścianach. Jestem przewodnikiem górskim i ratownikiem nurkowym. I w wysokich górach, i na dnie zostali moi koledzy. Z szacunku dla nich i ich rodzin NIGDY nie ośmieliłbym się inspirować ludzi do takiego myślenia. To dzisiejsza inspiracja pierwsza – szukajmy rozwagi, szacunku dla innych, nawet jeśli ich wybory (góry, morze, nurkowanie) są dla nas niezrozumiałe. A teraz – powrót do Soczi 2014.
Inspiracja HR2 – Dr Justyna Kowalczyk. Ze złamaną nogą zdobyła złoty medal. Zdjęcie rentgenowskie opublikowała po fakcie, bo było zagrożenie, że lekarze jej nie dopuszczą do startu. To JEJ trudna decyzja i JEJ wielki triumf ducha nad materią. Ale wybór należał do doktor Kowalczyk.
Inspiracja HR3 – Marit Bjørgen ogłosiła, że w Soczi interesuje ją tylko zdobycie sześciu złotych medali. Kiedy wywróciła się w sprincie, zaczynałem wykład w Narvilu. Grupa już była na sali, ja oraz prezes firmy wchodziliśmy ostatni. Kiedy on zobaczył wywrotkę Bjørgen w telewizorze nad hotelowym barem, zawołał z radością: „Dwie whisky!”. Tak! To brzydko. Tak! Wypiliśmy. Tak! Prowadziłem wykład po alkoholu. Prezes nalegał, choć nie musiał za bardzo. Na szczęście nikt poza nim tego nie wiedział. Pewność siebie to jedno, ale tekst o sześciu złotych medalach był skrajnie nieolimpijski i lekceważący dla pozostałych zawodniczek. Także koleżanek z zespołu.
Inspiracja HR4 – Obłudny norweski działacz zaraz po zawodach w Soczi zaapelował o wycofanie leku, który stosowała Justyna Kowalczyk. Bo nie czując bólu, mogła sobie zrobić krzywdę. Zawiść potrafi pchać do idiotyzmu.
Inspiracja HR5 – Zbigniew Bródka dość niespodziewanie został mistrzem olimpijskim, wyprzedzając faworyzowanego Koena Verweija o 0,003 sekundy. Łyżwiarstwo to nie skoki, to efekt katorżniczej pracy. Często medale „są rozdane” już przed, cudów nie ma. A jednak – ciężka praca, wielki talent i ten przebłysk geniuszu właśnie tego dnia, o tej godzinie! Złoto! Warto w siebie wierzyć!
Inspiracja HR6 – Pewien „inteligentny” działacz holenderski żądał dwóch medali, czyli przyznania złota ex aequo. Bo 0,003 sekundy to czas opóźnienia, w jakim odgłos wystrzału dotarł do Holendra. Bródka był bliżej startera, Holender dalej. Czego to ludzki mózg nie potrafi wymyślić, gdy rzeczy dzieją się inaczej, niż chcemy?
Inspiracja HR7 – nasza srebrna drużyna panczenistek po przegranym finale z Holenderkami cieszyła się bardziej niż zwycięskie Holenderki. Dlaczego? Mało kto wiedział, że w 2010 r. w Vancouver jedna z nich nie otrzymała brązowego medalu. Za każdym razem jechały trzy najmocniejsze, a rezerwowa, by dostać medal, musi choć raz wystartować. W finale w Soczi mogły wygrać z Holenderkami tylko w przypadku ich wywrotki, pojechała więc rezerwowa. By też mieć medal. Jak drużyna, to drużyna!
Inspiracja HR8 – Bródka, Szymański, Niedźwiedzki zdobyli brąz. Ale Kanadyjczycy, którzy brąz przegrali, zarzucili im niesportowe zachowanie. Otóż dzień wcześniej, kiedy w półfinale przewaga Holendrów była duża, nasi od połowy dystansu jechali… rozważniej, taktycznie oszczędzając siły przed sobotnim biegiem o brąz. Polak jako strateg i taktyk (zamiast ułańskiej szarży) to naprawdę świetna inspiracja.
Inspiracja HR9 – Kamil Stoch. Kiedy doznał kontuzji barku, cała Polska zamarła. A potem dwa złote medale. Pojawiło się wtedy wiele memów – Stoch z ręką w gipsie i Kowalczyk ze złamaną nogą. I pytanie – a ty jaką masz wymówkę?
Inspiracja HR10 – Tomasz Zimoch napisał o „niepolskim” zwycięstwie Stocha i zebrał mnóstwo hejtu. Rozmawiałem z nim kiedyś i wyjaśnił, o co mu chodziło. Nasze „polskie” zwycięstwa to często jakaś szarża, dobry los, szczęście. A nasi faworyci nierzadko zawodzą. Tymczasem Stoch cichutko, spokojnie, jako faworyt, lider Pucharu Świata, bez buńczucznych zapowiedzi („tylko cztery równe skoki”) wygrał wszystko, co mógł. Zwyczajnie. Po prostu. Czego i wam w nadchodzącej wiośnie życzę.

MAREK SKAŁA
MEGALIT Instytut Szkoleń właściciel/trener
marek.skala@megalit.pl

2018-03-30 08:06 Opublikował: Benefit

Reklama:

tel. kom: 508-548-308

Redakcja:

Newsletter


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowo-promocyjnych oraz na otrzymywanie od Spółki oraz podmiotów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. za pomocą środków komunikacji elektronicznej
... Rozwiń
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Spółkę, zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. Nr 101 poz. 926, ze zm.) w celach marketingowo-promocyjnych oraz wyrażam zgodę na otrzymywanie od Spółki i informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.). Jednocześnie wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych przez Spółkę podmiotom z Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. w celach marketingowo promocyjnych związanych z promocją lub reklamą produktów i usług oferowanych przez te podmioty jak również wyrażdam zgodę na otrzymywanie od tych podmiotów informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.) Zgody mogą być odwołane w każdym czasie. Administratorem danych osobowych jest Benefit IP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa ul. Canaletta 4, 00-099 Warszawa. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych i nie będą udostępniane innym odbiorcom. Ich podanie jest dobrowolne, a każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania oraz wyrażenia sprzeciwu wobec ich przetwarzania.