Miesięcznik Benefit – miesięcznik kadrowych, kierowników i dyrektorów HR

Strona główna » Prenumerata » Pobierz PDF

Wiek nie musi być przeszkodą

Wiek nie musi być przeszkodą
Okładka miesięcznika "Benefit". Na okładce DJ Wika / fot. Sebastian Skalski
– Temperament się nie starzeje – podkreśla Wirginia Szmyt, publiczności znana jako DJ Wika, która w tym roku kończy 80 lat, a swoją niespożytą energią mogłaby obdzielić kilka osób. Jej odwaga w czerpaniu z życia pełnymi garściami jest dowodem na to, że można żyć aktywnie w każdym wieku.

– Niezależnie od wieku apetyt jest na wszystko, na miłość, na seks, na życie, tylko po prostu w mniejszych dawkach, w innych proporcjach i z innym natężeniem, i nie z taką intensywnością – dodaje z uśmiechem.
– To, ile mamy lat, jak wyglądamy, nie jest istotne, ważne, by robić to, co kochamy, to, co daje nam szczęście. Pani Wika niestrudzenie walczy ze stereotypowym definiowaniem starości – mówi o sobie, że sama jest protestem. Niezwykle aktywna, nie tylko w środowisku seniorów, skupia wokół siebie ludzi, z którymi „odczarowuje”starość.
– Pokazuję wszystkim, że starość to nie jest niepełnosprawność – podkreśla pani Wika, która niezwykleceni sobie samodzielność i niezależność.
Samodzielność to cecha pożądana przez większość starszych osób. Chcą zachować ją jak najdłużej, a w tym bez wątpienia pomagają różnego rodzaju aktywności fizyczne. Regularne ćwiczenia wpływają na poprawę koncentracji, pamięci i funkcji poznawczych. Zwraca na to uwagę dr Hanna Bednarek, prof. Uniwersytetu SWPS, w artykule Endorfiny zalecane w każdym wieku: „badania mówią, że im ćwiczenia są bardziej urozmaicone, tym lepiej postrzegamy swoje otoczenie społeczne, tzn. lepiej się czujemy. Potwierdzają także, że
aktywność fizyczna ma wpływ na wyższą jakość życia”.
Świadomość na temat pozytywnego wpływu aktywności fizycznej na zdrowie rośnie i widać to także w działaniach firm skierowanych do pracowników, które coraz częściej realizują programy wellbeingowe. Zagadnieniem dbałości o zdrowie pracowników i korzyści, które płyną z realizacji tych działań, zajęły się w swoich artykułach opublikowanych w niniejszym wydaniu: Magdalena Kopała, Konstancja Tanjga-Nawrot oraz Jagoda Zygiert.
Natomiast ze stereotypowym traktowaniem pracowników 50+ w swoim artykule rozprawia się Maria Wawrzyniak, która wymienia korzyści płynące z zatrudniania dojrzałych i doświadczonych pracowników, obalając przy tym mit, że starsi pracownicy są mniej wartościowi, nie chcą się uczyć i wciąż korzystają zezwolnień lekarskich. Przekonuje, że na dynamicznym rynku pracy, na którym ciężko o specjalistów – warto dostrzec potencjał osób starszych.

Katarzyna Patalan
redaktor naczelna miesięcznika "Benefit"

2018-03-30 12:30 Opublikował: Benefit

Reklama:

tel. kom: 508-548-308

Redakcja:

Newsletter


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowo-promocyjnych oraz na otrzymywanie od Spółki oraz podmiotów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. za pomocą środków komunikacji elektronicznej
... Rozwiń
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Spółkę, zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. Nr 101 poz. 926, ze zm.) w celach marketingowo-promocyjnych oraz wyrażam zgodę na otrzymywanie od Spółki i informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.). Jednocześnie wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych przez Spółkę podmiotom z Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. w celach marketingowo promocyjnych związanych z promocją lub reklamą produktów i usług oferowanych przez te podmioty jak również wyrażdam zgodę na otrzymywanie od tych podmiotów informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.) Zgody mogą być odwołane w każdym czasie. Administratorem danych osobowych jest Benefit IP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa ul. Canaletta 4, 00-099 Warszawa. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych i nie będą udostępniane innym odbiorcom. Ich podanie jest dobrowolne, a każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania oraz wyrażenia sprzeciwu wobec ich przetwarzania.