Miesięcznik Benefit – miesięcznik kadrowych, kierowników i dyrektorów HR

Strona główna » Rozwój

Czy sukces bez talentu jest możliwy?

Czy sukces bez talentu jest możliwy?
fot. istockphoto
Rozwój zawodowy to temat niezwykle ciekawy i popularny na przestrzeni ostatnich lat. Kultura indywidualistyczna, w której przyszło nam żyć,
skupiona jest wokół osobistej ekspansji, ciągłego zdobywania i osiągania, sięgania po coś, co jeszcze dla naszych rodziców wydawało się całkowicie nieosiągalne. Z tego powodu również temat odkrywania własnych talentów i ich rozwoju stał się nie tylko modny, ale naprawdę interesujący dla każdego, kto zastanawia się nad istotą osiągania sukcesów.

Nie da się zaprzeczyć, że za każdym spektakularnym osiągnięciem stoi nieprzeciętna osoba. Co wyróżnia nieprzeciętnych ludzi i co ich łączy? Najprawdopodobniej jest to pewien moment w przeszłości, gdy zdecydowali się rozwijać i inwestować w swój największy talent. Jednak odkrycie własnych predyspozycji nie dla każdego może być takie proste. Bardzo wielu ludzi straciło kontakt ze swoimi talentami na wiele lat, a przez całe swoje życie zawodowe wykonują zadania, które tak naprawdę nigdy nie przynosiły i wciąż nie przynoszą im większej satysfakcji. Źródeł takiego stanu rzeczy możemy doszukiwać się w edukacji, wpływie rodziny czy w zwykłych uwarunkowaniach społecznych. Szukając odpowiedzi na pytanie o własne predyspozycje, możemy skorzystać z coraz lepszych narzędzi diagnostycznych, takich jak Harrison Assessments, Nawigator Kariery czy kwestionariusz DISC. Możemy również spróbować odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

Wykonywanie jakich czynności sprawia, że tracę poczucie czasu? Przyjemność odczuwana w trakcie wykonywania zadań, do których mamy naturalne predyspozycje, sprawia, że czas mija niezwykle szybko, a zadania te nie wywołują u nas zmęczenia i frustracji, ale dodają nam energii. Nawet jeśli fizycznie są one męczące, ich wpływ na nasze samopoczucie jest niezwykle dobroczynny.

Co wychodzi mi naprawdę dobrze? Wykorzystując swoje zdolności w końcu zaczynamy odnosić mniejsze lub większe sukcesy. Czasem zaskakujemy sami siebie, a efekt naszej pracy jest dla nas atrakcyjny. Zdarza się również, że odbija się echem wśród naszych najbliższych lub współpracowników.

Nauka czego przychodzi mi z łatwością? Nie chodzi tylko o łatwość przyswajania wiedzy, lecz także o czystą przyjemność czerpaną z tego, że możemy zagłębiać się w określoną dziedzinę.

Zidentyfikowanie własnych predyspozycji to dopiero pierwszy krok na ścieżce rozwoju zawodowego. Geoff Colvin w swojej książce „Talent is Overrated”1 pokazuje jednoznacznie, że talent nie musi iść w parze z sukcesami. Wiele osób niewątpliwie utalentowanych nie potrafiło wykorzystać swoich umiejętności i ich możliwości zostały zmarnowane. Badacze nie pozostawiają wątpliwości – nierozwijany talent pozostaje bezwartościowy. Nie jest to umiejętność, która sama w sobie ma tak wielką wartość, że przynosi nam satysfakcję i zyski. Potrzeba dużej ilości pracy i czasu, by z czegoś, co jest tylko ziarenkiem, wyrósł wielki sukces. Specjaliści podają magiczną liczbę 10 000 godzin zbierania wiedzy i doświadczeń w określonej dziedzinie, by osiągnąć poziom mistrzowski. To daje około 10 lat codziennej pracy przy założeniu, że na rozwój naszego talentu poświęcimy dziennie przynajmniej 4 godziny pełnej zaangażowania pracy. Oczywiście takie oddanie jest niemożliwe, jeśli wykonywana przez nas praca nie będzie realizacją naszych zdolności, przez co stanie się źródłem satysfakcji i sukcesów.

Zatem czy odniesienie sukcesu osobistego i zawodowego jest możliwe bez rozwoju naszych talentów i kompetencji? Z całą pewnością dążenie do mistrzostwa w wykonywaniu zadań zawodowych nie jest dla nikogo obligatoryjne. Z powodzeniem możemy przepracować wiele lat, wykonując swoje zadania na dość przyzwoitym poziomie. Ponieważ dla większości ludzi komfortowe jest wykonywanie czynności, które wychodzą im dobrze, niechętnie podejmują ryzyko związanie ze wzbogacaniem własnej wiedzy i kompetencji, ponieważ niejednokrotnie niesie to ze sobą podejmowanie ryzyka. Grzegorz Filipowicz w swojej książce „Zarządzanie kompetencjami”2 przytacza przykład doskonalenia umiejętności negocjacyjnych. Jeśli negocjujemy kontrakty dla firmy, od wielu lat wychodzi nam to dobrze i świetnie się w tym czujemy, powinniśmy podejmować ryzyko związane z wykorzystywaniem nowych technik negocjacyjnych w celu rozwoju własnych umiejętności. W przeciwnym razie jedynie powtarzamy sprawdzone od lat techniki, i choć wydaje się to nam skuteczne, to z całą pewnością nie przyczynia się do rozwoju naszych kompetencji. Wprowadzanie nowych strategii negocjacyjnych jest ryzykowne, warto jednak wziąć pod uwagę, że to właśnie skłonność do podejmowania ryzykownych i jednocześnie przemyślanych decyzji charakteryzuje osoby odnoszące największe sukcesy i uważane za najwybitniejszych specjalistów w danej dziedzinie. Niezwykle rzadko (jeśli w ogóle!) zdarza się, że spektakularne sukcesy odnoszą laicy lub ignoranci. Najczęściej jest to efekt wieloletniej pracy, zaangażowania i nieustępliwości w dążeniu do mistrzostwa w dziedzinie, która jest naszą pasją. 

KAROLINA GINALSKA
psycholog, konsultant Harrison Assessments,
ginalska.karolina@gmail.com 

Przypisy:
1 Colvin Geoff, Talent is Overrated. What Really Separates World-Class Performers from Everybody Else, Hodder & Stoughton General Division.
2 Grzegorz Filipowicz, Zarządzanie kompetencjami, Wolters Kluwer 2017.

2018-05-16 22:00 Opublikował: Benefit

Reklama:

tel. kom: 508-548-308

Redakcja:

Newsletter


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowo-promocyjnych oraz na otrzymywanie od Spółki oraz podmiotów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. za pomocą środków komunikacji elektronicznej
... Rozwiń
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Spółkę, zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. Nr 101 poz. 926, ze zm.) w celach marketingowo-promocyjnych oraz wyrażam zgodę na otrzymywanie od Spółki i informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.). Jednocześnie wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych przez Spółkę podmiotom z Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. w celach marketingowo promocyjnych związanych z promocją lub reklamą produktów i usług oferowanych przez te podmioty jak również wyrażdam zgodę na otrzymywanie od tych podmiotów informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.) Zgody mogą być odwołane w każdym czasie. Administratorem danych osobowych jest Benefit IP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa ul. Canaletta 4, 00-099 Warszawa. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych i nie będą udostępniane innym odbiorcom. Ich podanie jest dobrowolne, a każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania oraz wyrażenia sprzeciwu wobec ich przetwarzania.