Miesięcznik Benefit – miesięcznik kadrowych, kierowników i dyrektorów HR

Strona główna » Warto tam być » Weekend w Polsce

Weekend w małym Rzymie

Weekend w małym Rzymie
Panorama Sandomierza / Fot. istockphoto.com
Nawet krótki, choćby dwudniowy wyjazd to wspaniała okazja, aby oderwać się od codzienności, wyciszyć i odpocząć, a także spędzić z kimś bliskim czas, którego brakuje w tygodniu. Miejscem idealnym do realizacji takich planów jest Sandomierz.

To średniowieczne miasto, będące niegdyś ośrodkiem życia politycznego i umysłowego Rzeczpospolitej, dziś jest jednym z najwartościowszych zespołów urbanistycznych w Polsce. Zachwyca już samo jego usytuowanie – na siedmiu wzgórzach lewego brzegu Wisły. Niektórzy, widząc w tym podobieństwo do położenia stolicy Włoch, nazywają Sandomierz „małym Rzymem”. Co roku to historyczne miejsce odwiedzają rzesze turystów polskich i z zagranicy. Nic dziwnego, że w takiej scenerii zdecydowano się nakręcić bijący rekordy popularności serial „Ojciec Mateusz”.

Dla miłośników zabytków

Sandomierz to raj dla tych, którzy lubią zwiedzać. Na pewno nie będą rozczarowani pięknie zachowanymi zabytkami. W czasach średniowiecza miasto otoczone było murami obronnymi. Spośród 21 baszt do dziś zachowała się tylko jedna – Brama Opatowska. Ze szczytu bramy można podziwiać rewelacyjny widok na miasto, meandrującą Wisłę, Kotlinę Sandomierską, a przy dobrej pogodzie Tarnobrzeg i Stalową Wolę.

Centralną częścią miasta jest rynek otoczony malowniczymi gotycko-renesansowymi kamieniczkami, w których ulokowały się liczne kawiarenki i restauracje. Pośrodku rynku stoi ratusz, zwracający uwagę piękną renesansową attyką. W późniejszych czasach do budynku dobudowano wieżę zegarową. W ratuszu mieści się Muzeum Okręgowe, mające w swych zbiorach m.in. kolekcję białej broni. Z rynku prowadzi droga do bazyliki katedralnej, zbudowanej w XIV w. przez Kazimierza Wielkiego. Najcenniejszym zabytkiem bazyliki są bizantyjskie freski w prezbiterium, przedstawiające sceny z Nowego Testamentu. Turyści przychodzą też oglądać malowidła włoskiego malarza Karola de Prevot, a zwłaszcza budzącą wiele kontrowersji scenę rytualnego mordu żydowskiego.

Warto również odwiedzić zamek wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego i rozbudowany przez Zygmunta Starego, a także Dom Długosza oraz kościół św. Jakuba ze słynnym romańskim portalem, zaliczany do najcenniejszych zabytków w skali międzynarodowej.

Dla zapalonych turystów

Sandomierz to również świetne miejsce na zaplanowanie wycieczek turystycznych. Jedną z największych atrakcji miasta jest podziemna, 470-metrowa, trasa turystyczna, która prowadzi przez labirynt korytarzy, lochów i komór. Sandomierscy kupcy urządzali tu magazyny, a podczas wojen i najazdów chronili się w nich mieszkańcy.

W najbliższej okolicy miasta położone są malownicze wąwozy lessowe. Ulubionym miejscem spacerów jest głęboki wąwóz Królowej Jadwigi. Płytszy, lecz mocno rozgałęziony jest wąwóz Piszczele. Na dłuższą wycieczkę można udać się czerwonym szlakiem w Góry Pieprzowe – niezbyt wysokie, lecz malownicze wzniesienia, które są rezerwatem geologiczno-przyrodniczym. Można tam znaleźć 15 gatunków dzikiej róży! W Sandomierzu mają swój początek trasy rowerowe oraz Małopolska Droga św. Jakuba prowadząca do Krakowa.

MultiWeekend w Hotelu pod Ciżemką

Fantastyczny weekend we dwoje można spędzić w Hotelu pod Ciżemką. Ten przytulny hotel znajduje się na rynku, w samym centrum sandomierskiej starówki, urzekającej pięknem i niepowtarzalnym klimatem. Mieści się w liczącej 450 lat kamienicy, wybudowanej przez osiadłego w Sandomierzu Węgra. Podczas renowacji kamienicy dołożono wszelkich starań, by zachować oryginalne ocalałe fragmenty. Panują tu wręcz idealne warunki do wypoczynku. W hotelu jest tylko dziewięć dwuosobowych pokoi, a kameralny klimat sprzyja wyciszeniu. Z okien pokoi można podziwiać sandomierską starówkę i zabytkowe budowle. Do dyspozycji gości jest elegancka restauracja, serwująca potrawy staropolskie i regionalne, winiarnia, w której podawane są wyborne trunki, a także kawiarnia oraz salka myśliwska. W historycznych piwnicach (atrakcyjnych, jak te z podziemnej trasy turystycznej) urządzono winiarnię z wybornymi trunkami. Klimat Hotelu pod Ciżemką docenili filmowcy, kilkakrotnie wybierając jego wnętrza na plan serialu „Ojciec Mateusz”.

Janina Szajkowska    

2013-09-26 12:16 Opublikował: Benefit
Tematy pokrewne (tagi): multiweekend, szajkowska,

Reklama:

tel. kom: 508-548-308

Redakcja:

Newsletter


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowo-promocyjnych oraz na otrzymywanie od Spółki oraz podmiotów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. za pomocą środków komunikacji elektronicznej
... Rozwiń
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Spółkę, zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. Nr 101 poz. 926, ze zm.) w celach marketingowo-promocyjnych oraz wyrażam zgodę na otrzymywanie od Spółki i informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.). Jednocześnie wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych przez Spółkę podmiotom z Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. w celach marketingowo promocyjnych związanych z promocją lub reklamą produktów i usług oferowanych przez te podmioty jak również wyrażdam zgodę na otrzymywanie od tych podmiotów informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.) Zgody mogą być odwołane w każdym czasie. Administratorem danych osobowych jest Benefit IP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa ul. Canaletta 4, 00-099 Warszawa. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych i nie będą udostępniane innym odbiorcom. Ich podanie jest dobrowolne, a każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania oraz wyrażenia sprzeciwu wobec ich przetwarzania.