Miesięcznik Benefit – miesięcznik kadrowych, kierowników i dyrektorów HR

Strona główna » Warto tam być » Weekend w Polsce

Dzikie Tatry

Najlepszym sposobem na poznanie i zwiedzanie Tatr są piesze wędrówki bezpiecznymi i dobrze opisanymi szlakami. Ten aktywny sposób zwiedzania okolicznych atrakcji pozwala w pełni docenić urok naszych gór. Otwarta przestrzeń, zapach lasu i odgłosy zwierząt sprawiają, że dzikość Tatr jest na wyciągniecie ręki.

Najpopularniejszym i najbardziej malowniczym szlakiem jest podroż do Doliny Pięciu Stawów. Miejsce to zachwyca łagodną rzeźbą, ślicznymi trawami porastającymi dno doliny i wspaniałą scenerią utworzoną przez okoliczne jeziora. Od południa zamykają dolinę łagodnie Liptowskie Mury – najniższy odcinek w grani głównej Tatr. Nad Przednim Stawem Polskim leży bardzo ładne, nastrojowe schronisko, które doskonale komponuje się z otoczeniem. Dolina Pięciu Stawów stanowi również bardzo ważny węzeł szlaków – można się stąd przedostać zarówno do Morskiego Oka, jak i na Orlą Perć czy Halę Gąsienicową.

Strzeliste dachy pod samiuśkie niebo

Charakterystycznym widokiem w Tatrach jest specyficzna i wyróżniająca się architektura. Miasta i wioski zlokalizowane u podnóża naszych gór kryją wyjątkową spuściznę podhalańskiego folkloru, która inspirowała wielu architektów. Najsławniejszym z nich był Stanisław Witkiewicz, który stworzył styl zakopiański. Witkiewicz zafascynowany genialnością ludowej architektury postanowił rozbudować prostą wiejską chatę i zaadaptować najcenniejsze elementy charakteryzujące budownictwo rodem z Podhala. Od tej pory styl zakopiański tworzą budynki wykonane z bali, z kamiennymi podmurówkami, w których piętra ustawione są prostopadle do części parterowej, zaś od strony frontu znajduje się weranda lub taras.

Aby zobaczyć najcenniejsze budynki w stylu zakopiańskim, należy udać się do samego Zakopanego i wyruszyć szlakiem najpiękniejszych budowli. Jednym z ciekawszych jest słynna Willa Koliba, która w gwarze góralskiej oznacza po prostu pasterski szałas. To właśnie ten obiekt został jako pierwszy wybudowany zgodnie ze stylem zakopiańskim.

Oscypek, muzyka i taniec

Tatry nierozłącznie kojarzą się z regionalnym przysmakiem, jakim jest oscypek. To właśnie tu powstał charakterystyczny dla Podhala twardy ser wędzony, który produkuje się z mleka owczego. Wytwarzany według starych receptur jest produktem regionalnym, który od 2007 roku jest chroniony przez prawo unijne.

Oprócz wspominanego sera oryginalną atrakcją turystyczną są góralskie tańce, stroje oraz gwara. Większość tańców wywodzi się ze zwyczajów pasterskich, w których prym wiodą głownie mężczyźni. Dynamiczny zbójnicki, krzesany czy drobny pokazują głownie siłę i zręczność tancerzy, którzy poprzez swoją sprawność mieli podbić serca przyszłych partnerek.

Tłem do tanecznych zmagań jest muzyka góralska, którą mieszkańcy Tatr mają we krwi. Ta spontaniczna potrzeba tworzenia powstaje w naturalny sposób w sercach jej twórców. Piosenki często opiewają piękno gór, opowiadają o zamierzchłych przygodach legendarnych zbójników, nierzadko też przybierają formę żartobliwych przyśpiewek.

Stylowe miejsce pod Tatrami

Późną jesienią Tatry odkrywają przed zwiedzającymi malowniczy klimat i niepowtarzalny charakter. Jednakże to zima przyciąga rzeszę spragnionych sportów zimowych i nie tylko turystów z Polski i całego świata.

Na Podhalu znajduje się miejsce wyjątkowe. Idealne zarówno do odpoczynku, jak i spotkań biznesowych. Z widokiem na stoki narciarskie, połączone z basenami termalnymi.

Hotel Bania to stylowe miejsce z czterema gwiazdkami, które łączy tradycje podhalańskiej góralszczyzny z nowoczesnością. Można w nim znaleźć zarówno rozwiązania dla osób, które podróżują biznesowo, jak i turystycznie. To 150 pokoi, a w każdym z nich ręcznie wykonane, drewniane meble zestawione z nowoczesną infrastrukturą. Harmonię utraconą w ciągłym pośpiechu dnia powszedniego można odzyskać dzięki hotelowemu SPA o sugestywnej nazwie Sielsko--Anielsko. Proponowane zabiegi i rytuały dla gości hotelowych zajmują ważne miejsce w ofercie hotelowej. Goście mają do dyspozycji siedem gabinetów zabiegowych, w tym jeden dla dwojga, w których mogą korzystać z rożnego rodzaju masażów, zabiegów kosmetycznych „na ciało” oraz „na twarz”. To, co wyróżnia Sielsko-Anielsko na tle konkurencji, to preparaty używane podczas zabiegów. Te najwyższej jakości półprodukty najbardziej pożądanych marek światowego Wellness & Spa są przygotowywane na oczach klienta.

Dzikie jeszcze Tatry są doskonałą atrakcją turystyczną i miejscem, w którym można przeżyć prawdziwą przygodę oraz poznać wyjątkowy klimat podhalańskiej krainy.

Rafał Mikołaj Krasucki
r.krasucki@miesiecznik-benefit.pl

2013-11-04 13:29 Opublikował: Benefit
Tematy pokrewne (tagi): krasucki, tatry,

Reklama:

tel. kom: 508-548-308

Redakcja:

Newsletter


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowo-promocyjnych oraz na otrzymywanie od Spółki oraz podmiotów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. za pomocą środków komunikacji elektronicznej
... Rozwiń
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Spółkę, zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. Nr 101 poz. 926, ze zm.) w celach marketingowo-promocyjnych oraz wyrażam zgodę na otrzymywanie od Spółki i informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.). Jednocześnie wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych przez Spółkę podmiotom z Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. w celach marketingowo promocyjnych związanych z promocją lub reklamą produktów i usług oferowanych przez te podmioty jak również wyrażdam zgodę na otrzymywanie od tych podmiotów informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.) Zgody mogą być odwołane w każdym czasie. Administratorem danych osobowych jest Benefit IP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa ul. Canaletta 4, 00-099 Warszawa. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych i nie będą udostępniane innym odbiorcom. Ich podanie jest dobrowolne, a każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania oraz wyrażenia sprzeciwu wobec ich przetwarzania.