Miesięcznik Benefit – miesięcznik kadrowych, kierowników i dyrektorów HR

Strona główna » Warto tam być » Weekend w Polsce

Kopernik i pierniki

Kopernik i pierniki
Toruń / Fot. istockphoto.com
Gdańsk bogaty, Królewiec wielki, Elbląg warowny, Toruń – piękny!” To stare pomorskie przysłowie najlepiej charakteryzuje miasto, które słynie z tego, że urodził się w nim Mikołaj Kopernik oraz z wyrobu pierników. Zespół staromiejski Torunia wraz z zamkiem krzyżackim został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1997 roku.

To właśnie Zakonowi Krzyżackiemu Toruń zawdzięcza swoje powstanie i rozwój. Jego historia sięga XIII wieku. Do czasów najazdów szwedzkich swoim bogactwem i wielkością ustępował jedynie Gdańskowi. Dzisiaj jest uznany za jeden z najciekawszych i najpiękniejszych przykładów zabudowy gotyckiej w Polsce.

Toruń staromiejski

Większość najważniejszych obiektów zabytkowych Torunia znajduje się na Starym Mieście; jego centrum to wielki Rynek Staromiejski. Jest on najstarszą częścią miasta, a układ przyległych do niego ulic nie zmienił się od siedmiu stuleci. Na środku rynku stoi imponujący, pochodzący z XIV wieku, ceglany Ratusz. Zwiedzanie miasta warto zacząć od wejścia na ratuszową wieżę, z której roztacza się piękny widok na starówkę. W ratuszu znajduje się jedno z najlepszych w Polsce muzeów ze zbiorami sztuki średniowiecznej, rzemiosła toruńskiego oraz nowożytnego malarstwa polskiego.

Wśród stojących przy rynku kamienic uwagę zwraca neorenesansowy gmach Dworu Artusa. Na jego parterze mieści się sklep ze słynnymi piernikami, natomiast wyższe piętra zajmuje prężnie działające Centrum Kultury. Przed wejściem do budynku wzdłuż ulicy biegnie Piernikowa Aleja Gwiazd. Na mosiężnych tablicach w kształcie pierników autografy składają słynni torunianie.

Toruńska starówka obfituje w urocze zakątki oraz w zapierające dech w piersi budynki o pięknej architekturze. Warto przespacerować się ulicami Żeglarską i Mostową, zajrzeć na Zamek Krzyżacki, z którego niestety pozostały zaledwie ruiny, czy odnaleźć stare spichlerze. Uwagę przykuwa Krzywa Wieża – jedna z baszt wzmacniających mury obronne. Jej odchylenie od pionu wynosi 1,40 metra.

Dla dzieci i nie tylko

Toruń jest idealnym miejscem na wycieczkę z dziećmi. Chyba żadne inne miasto nie oferuje tylu atrakcji, które w równym stopniu mogą zainteresować zarówno dorosłych, jak i młodszych podróżników. Przy ulicy Rabiańskiej znajduje się Żywe Muzeum Piernika. Pod okiem mistrzów piekarnictwa można poznać tajemnice wypiekania tych ściśle związanych z Toruniem specjałów. Odwiedzający nie wychodzą z pustymi rękami – każdy ma okazję stworzyć i zabrać do domu własny wypiek.

Obowiązkowym punktem dla odwiedzających Toruń jest tamtejsze planetarium, które oferuje pokazy skierowane zarówno do dzieci, jak i starszych miłośników astronomii. Planetarium wyposażone jest w sztuczne niebo o średnicy 15 m. Dodatkowo można stanąć za sterami sondy kosmicznej Cassini i skierować ją w przestrzeń kosmiczną, zostać specjalistą w Centrum Kontroli Lotów Kosmicznych lub sprawdzić swoją wagę na Marsie.

Najmłodsi turyści na pewno docenią wizytę w jednym z najlepszych dziecięcych teatrów w Polsce, w Baju Pomorskim, mieszczącym się przy ulicy Piernikarskiej. Już sam budynek robi wrażenie. Fasada wygląda jak otwarte drzwi do szafy. A to dopiero początek atrakcji, ponieważ spektakle proponowane przez tę placówkę stoją na najwyższym poziomie.

Multiweekend w centrum Torunia

Program Multiweekend firmy BenefitSystem oferuje w Toruniu dwa hotele, oba położone w centralnych punktach Starego Miasta. W przepięknej XIV-wiecznej kamienicy, tuż obok Rynku Staromiejskiego, mieści się Hotel Gotyk. Stylowo urządzone pokoje oraz sale ogólnodostępne – Rycerska, Gotycka i Kominkowa – sprawiają, że goście czują się tu jakby przeniesieni do innej epoki. Jest to idealne miejsce dla przyjezdnych zainteresowanych poznawaniem życia kulturalnego Torunia.

Hotel 1231 to idealne połączenie nowoczesności z historią. Ten czterogwiazdkowy obiekt znajduje się tuż obok malowniczych ruin Zamku Krzyżackiego. Nowoczesne wnętrza połączono tu z historyczną budowlą odrestaurowanego XIII-wiecznego młyna. Okalający hotel strumień oraz bujna roślinność dodają miejscu romantyzmu, dlatego szczególnie polecamy go na weekendowe wyjazdy tylko we dwoje.

Marta Dębowska

2013-11-29 10:29 Opublikował: Benefit
Tematy pokrewne (tagi): dębowska,

Reklama:

tel. kom: 508-548-308

Redakcja:

Newsletter


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowo-promocyjnych oraz na otrzymywanie od Spółki oraz podmiotów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. za pomocą środków komunikacji elektronicznej
... Rozwiń
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Spółkę, zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. Nr 101 poz. 926, ze zm.) w celach marketingowo-promocyjnych oraz wyrażam zgodę na otrzymywanie od Spółki i informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.). Jednocześnie wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych przez Spółkę podmiotom z Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. w celach marketingowo promocyjnych związanych z promocją lub reklamą produktów i usług oferowanych przez te podmioty jak również wyrażdam zgodę na otrzymywanie od tych podmiotów informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.) Zgody mogą być odwołane w każdym czasie. Administratorem danych osobowych jest Benefit IP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa ul. Canaletta 4, 00-099 Warszawa. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych i nie będą udostępniane innym odbiorcom. Ich podanie jest dobrowolne, a każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania oraz wyrażenia sprzeciwu wobec ich przetwarzania.