Miesięcznik Benefit – miesięcznik kadrowych, kierowników i dyrektorów HR

Strona główna » Rozwój » Szkolenia

Konferencje źródłem nowych kontaktów

Konferencje źródłem nowych kontaktów
Networking - źródło nowych kontaktów / Fot. istockphoto.com
Przyjaciół należy zdobywać, zanim będziemy ich potrzebować.

Konferencje są nie tylko okazją do zdobycia nowej wiedzy, ale też miejscem, gdzie można podtrzymywać stare, lecz również nawiązywać nowe kontakty. Do tego trzeba mieć świadomość, dlaczego to jest ważne, proaktywną postawę i umiejętności.

W drugiej połowie lat 90. Uczestniczyłem regularnie dwa razy w roku w Kongresie Kadry. Podczas spotkań kuluarowych inicjowałem rozmowę, zadając, naturalne w tym kontekście, pytanie: „Jak ci się podoba konferencja?”. Przez pierwsze dwa lata większość uczestników była zachwycona. W kolejnych latach jednak coraz więcej osób stwierdzało: „Z roku na rok jest coraz nudniej, coraz gorzej”.

Moje odczucia były inne. Według mnie poziom był co roku podobny, tylko uczestnicy mieli coraz większe doświadczenie i w związku z tym wyższe oczekiwania. Miałem wrażenie, że nie zmienili swojego podejścia. Koncentrowali się na zdobywaniu wiedzy podczas prezentacji, a mniejszą wagę przywiązywali do wymiany doświadczeń w rozmowach kuluarowych, czyli networkingu. Wtedy odkryłem zasadę Pareto konferencji. Gdy masz mało wiedzy i doświadczenia, 80 proc. czasu poświęcasz na udział w wykładach, gdy masz sporo doświadczeń, 80 proc. czasu spędzasz na networkingu.

Ponieważ lubię poznawać nowe osoby i dowiadywać się, co jest dla nich ważne, czerpałem satysfakcję z rozmów podczas przerw. Inni przestali przychodzić na konferencję. Zastanawiałem się, dlaczego tak się działo? Dlaczego nie korzystali w pełni z okazji, jaką jest konferencja.

Odpowiedź znalazłem w 1999 r. w kwietniowy wieczór, w restauracji Boat House w Warszawie podczas comiesięcznej imprezy First Tuesday. Podszedł do mnie znajomy Anglik i stwierdził: „Grzegorz, jakiś dziwny ten biznes mixer!”. Ja na to: „Dlaczego? Jest sponsor, jest piwo, są chipsy, są ludzie. O co ci chodzi?”. Na to usłyszałem odpowiedź: „Zobacz: tu grupka sześciu ludzi stoi i rozmawia ze sobą od 30 minut, tam stoi grupka pięciu ludzi i rozmawia pół godziny. To nie jest biznes mixer. Uczestnicy nie przedstawiają się swoim znajomym”. Pomyślałem sobie, że rzeczywiście ci ludzie nie poznają nowych osób, a jedynie rozmawiają ze znajomymi. Coś, co dla niego i dla mnie było oczywiste, dla nich nie. My przyszliśmy rozmawiać z nieznajomymi, a oni ze znajomymi. Dziś wiem, że jest to dość naturalne, ponieważ 70 proc. osób nie czuje się komfortowo na imprezach, gdzie jest wiele nieznanych ludzi. Czy można coś z tym zrobić? Z pewnością tak.

Polacy nadal się uczą, jak ważny jest kapitał społeczny zawarty w sieci kontaktów. Konferencje są nie tylko okazją do zdobycia nowej wiedzy, lecz miejscem, gdzie można podtrzymywać stare, lecz również nawiązywać nowe kontakty. Do tego trzeba mieć świadomość, dlaczego to jest ważne, proaktywną postawę i umiejętności.

W codziennej pracy mamy stale deficyt wiedzy. Sporo informacji można znaleźć w Internecie czy książkach. Tym niemniej nie zawsze mamy czas i fundusze, aby je zdobyć. Wtedy z pomocą przychodzą nam znajomi. Pod jednym wszakże warunkiem, że zbudowaliśmy z nimi relacje, że pomogliśmy im już w jakiś sposób. Na przykład podzieliliśmy się swoimi doświadczeniami czy wiedzą. Konferencje są miejscem, gdzie aktualizujemy informacje o osobach w swojej sieci. Kto czym się obecnie zajmuje, w czym się specjalizuje, jakie projekty realizuje. Mamy okazję, aby wnieść wkład w ich karierę i życie. Wróci to do nas, gdy będziemy potrzebować wsparcia z ich strony.

Grzegorz Turniak
prezes firmy Akademia Rekomendacji, prowadzi wideocasty na video4edu.pl

2013-12-30 14:41 Opublikował: Benefit
Tematy pokrewne (tagi): networking, turniak,

Reklama:

tel. kom: 508-548-308

Redakcja:

Newsletter


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowo-promocyjnych oraz na otrzymywanie od Spółki oraz podmiotów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. za pomocą środków komunikacji elektronicznej
... Rozwiń
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Spółkę, zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. Nr 101 poz. 926, ze zm.) w celach marketingowo-promocyjnych oraz wyrażam zgodę na otrzymywanie od Spółki i informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.). Jednocześnie wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych przez Spółkę podmiotom z Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. w celach marketingowo promocyjnych związanych z promocją lub reklamą produktów i usług oferowanych przez te podmioty jak również wyrażdam zgodę na otrzymywanie od tych podmiotów informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.) Zgody mogą być odwołane w każdym czasie. Administratorem danych osobowych jest Benefit IP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa ul. Canaletta 4, 00-099 Warszawa. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych i nie będą udostępniane innym odbiorcom. Ich podanie jest dobrowolne, a każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania oraz wyrażenia sprzeciwu wobec ich przetwarzania.