Miesięcznik Benefit – miesięcznik kadrowych, kierowników i dyrektorów HR

Strona główna » Warto tam być » Weekend w Polsce

Białka Tatrzańska – w samym sercu Podhala

Białka Tatrzańska – w samym sercu Podhala
Białka Tatrzańska - stolica „białego szaleństwa” / Fot. istockphoto.com
Podhale to jedyny w Polsce region, gdzie do dziś niezwykle żywa jest tradycja lokalna. Kultura góralska fascynuje od ponad stu lat i wciąż jest inspiracją dla twórców. Jest to również region przez cały rok wyjątkowo atrakcyjny turystycznie.

Niepowtarzalny góralski folklor to jedna z największych atrakcji regionu. W okresie rozwoju technologicznego i wielu zmian społecznych jest on wciąż żywy. Już od pierwszych chwil pobytu na Podhalu wsłuchać się można w charakterystyczną, piękną góralską gwarę, którą na co dzień posługują się mieszkańcy. Ludowe stroje góralskie noszone są rzadziej niż kiedyś, ale w niedziele i święta – obowiązkowo. Tradycyjnej muzyki można posłuchać w wielu miejscach – karczmach, restauracjach z regionalnym wystrojem. Często występy kapel połączone są z pokazami regionalnych tańców. W podhalańskich lokalach nie może zabraknąć nie tylko muzyki, ale także dań z tradycyjnym oscypkiem. Ten owczy ser można też kupić na bazarach i ulicznych straganach. Warto też wspomnieć o podhalańskiej architekturze – stare chaty i piękne, drewniane domy w stylu zakopiańskim można podziwiać podczas spacerów. To bogactwo tradycji Podhala jest wynikiem krzyżowania się w tym miejscu wpływów rożnych kultur: wołoskiej, ruskiej, słowackiej, węgierskiej i polskiej.

Stolica „białego szaleństwa”

Narty czy snowboard? W Białce Tatrzańskiej i narty, i snowboard! Jest to bowiem jeden z najlepszych i najnowocześniejszych ośrodków sportów zimowych w Polsce. Ta położona w sercu Podhala miejscowość może konkurować z alpejskimi kurortami. Jest tam ponad 20 rożnych wyciągów narciarskich – krzesełkowych, talerzykowych i orczykowych. Trasy narciarskie są zróżnicowane zarówno pod względem długości, jak i stopnia trudności. To idealne miejsce nie tylko dla początkujących narciarzy i snowboardzistów, ale także dla zaawansowanych mistrzów zjazdu i slalomu. Większość tras jest oświetlona i sztucznie naśnieżana. Miłośnicy białego szaleństwa znajdą też tutaj liczne wypożyczalnie sprzętu narciarskiego i snowboardowego. Istnieje też możliwość zakupienia lekcji u instruktora. Białka Tatrzańska oferuje też oryginalną i skuteczną formę relaksu po dniu spędzonym na stokach. Gdzie można wypocząć lepiej niż w leczniczych wodach termalnych? Terma Białka to ponad tysiąc metrów kwadratowych basenów wewnętrznych oraz zlokalizowanych na świeżym powietrzu. Temperatura wody dochodzi do 72oC! Znajduje się tu tętniący życiem park rozrywki oraz komfortowe SPA.

Atrakcyjna nie tylko zimą

Białka Tatrzańska jest nie tylko rajem dla miłośników sportów zimowych. W okolicy przebiegają również liczne turystyczne trasy rowerowe oraz piesze. Niezapomniane widoki zapierają dech w piersi. Najbardziej znaną trasą, i zarazem jedną z najpiękniejszych, jest Wierchowa Droga, zwana również Drogą Królewską. Związana jest z nią pewna legenda. To ponoć tędy miejscowi górale przeprowadzili króla Jana Kazimierza uciekającego przed Szwedami na Węgry. Wart polecenia jest również rezerwat Przełom Białki znajdujący się na rzece Białce pomiędzy skałami Kramnicą a Obłazową. Mało kto wie, że górska Białka to jedna z najczystszych rzek w Polsce. Jest też rzeką najzimniejszą. Podczas upalnych letnich dni daje ochłodę, a jej kamieniska chętnie wykorzystywane są jako plaże. Letnią atrakcją są spływy Białką.

Idealna na weekend we dwoje

Program Multiweekend firmy Benefit Systems daje możliwość spędzenia niezapomnianych dni w pensjonacie Dziubas, położonym w samym sercu Podhala. Pensjonat mieści się w stylowym góralskim domu, w centrum Białki Tatrzańskiej. Krystalicznie czyste powietrze oraz bajeczna panorama Tatr za oknem nadają miejscu romantycznego charakteru. Pensjonat Dziubas oferuje pokoje 2-,3- i 4-osobowe.

Marta Dębowska

2013-12-31 09:49 Opublikował: Benefit
Tematy pokrewne (tagi): dębowska, weekend w polsce,

Reklama:

tel. kom: 508-548-308

Redakcja:

Newsletter


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowo-promocyjnych oraz na otrzymywanie od Spółki oraz podmiotów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. za pomocą środków komunikacji elektronicznej
... Rozwiń
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Spółkę, zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. Nr 101 poz. 926, ze zm.) w celach marketingowo-promocyjnych oraz wyrażam zgodę na otrzymywanie od Spółki i informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.). Jednocześnie wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych przez Spółkę podmiotom z Grupy Kapitałowej Benefit Systems S.A. w celach marketingowo promocyjnych związanych z promocją lub reklamą produktów i usług oferowanych przez te podmioty jak również wyrażdam zgodę na otrzymywanie od tych podmiotów informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dn. 18.07.2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.) Zgody mogą być odwołane w każdym czasie. Administratorem danych osobowych jest Benefit IP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa ul. Canaletta 4, 00-099 Warszawa. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych i nie będą udostępniane innym odbiorcom. Ich podanie jest dobrowolne, a każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania oraz wyrażenia sprzeciwu wobec ich przetwarzania.